×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
25. septembris, 2013
Drukāt

Putina dekrēta projekts paredz pabalstus padomju kara veterāniem Baltijā

Foto: EPA/LETAFoto: EPA/LETA

epa03874040 Russian President Vladimir Putin speaks during a meeting with 'Valdai' International Discussion Club members in town of Valday some 360 kilometers northwest of Moscow, Russia, 19 September 2013. The 'Valdai' discussion club is meeting annually and gathers international experts to discuss on Russia and the country's role in the world. EPA/MAXIM SHIPENKOV /POOL

Krievijā izstrādāts prezidenta Vladimira Putina dekrēta projekts, kas paredz, ka Krievija maksās pabalstus padomju pusē karojušajiem veterāniem Baltijas valstīs, kuri ir šo valstu pilsoņi vai nepilsoņi.

Dekrēta “Par sociālo atbalstu dažām Liela Tēvijas kara veterānu kategorijām, kas dzīvo Latvijas Republikā, Lietuvas Republikā un Igaunijas Republikā” projekts paredz, ka jau no šā gada 1.novembra visu triju Baltijas valstu nepilsoņi un pilsoņi, kas ir padomju pusē karojušie Otrā pasaules kara veterāni, varēs saņemt ikmēneša materiālo pabalstu. Dekrēta projekta sabiedriskā apspriešana noslēgsies 5.oktobrī. Par Lielo Tēvijas karu Krievijā sauc Otrā pasaules kara daļu kopš 1941.gada 22.jūnija, kad nacistiskā Vācija uzbruka Padomju Savienībai.

Liela Tēvijas kara invalīdi, kas dzīvo Latvijā, Lietuvā vai Igaunijā, un ir šo valstu pilsoņi vai nepilsoņi, varēs saņemt 1000 rubļu (16 latu) lielu pabalstu mēnesī.

Savukārt 500 rubļu (astoņu latu) ikmēneša pabalstu no Krievijas varēs saņemt cilvēki, kas no 1941.gada 22.jūnija līdz 1945.gada 3.septembrim vismaz sešus mēnešus bija militārajā dienestā, bet nebija tieši iesaistīti armijas operācijās (bija militāro institūciju, skolu un vienību sastāvā), vai arī ir saņēmuši apbalvojumu par dienestu šajā laikā. Tāpat šādu pabalstu varēs saņemt karu ar Somiju un Japānu, kā arī kara laikā dzīvību zaudējušo karavīru atraitnes un atraitņi, kā arī Lielā Tēvijas kara veterānu atraitnes un atraitņi.

500 rubļu pabalstu varēs arī iegūt apbalvojuma “Ļeņingradas aplenkuma varonis” saņēmēji un personas, kas aplūkotajā periodā bija pilngadīgi gūstekņi koncentrācijas nometnēs, ieslodzījuma vietās un geto.

Dekrēta projekts paredz dot rīkojumu Krievijas valdībai piešķirt finansējumu pabalsta izmaksai un noteikt tā izmaksas kārtību.

Dekrēta projekta pavadvēstulē teikts, ka  “Latvijā, Lietuvā un Igaunijā dzīvojošo Lielā Tēvijas kara veterānu tiesības tiek pārkāptas daudzās dzīves jomās. Ar aplūkoto valstu politiskās elites gribu no Tēvzemes aizstāvjiem viņi vienā brīdī kļuva par “okupantiem”, kas nereti ir pakļauti kriminālvajāšanai. Tas notiek saistībā ar Viļņas, Rīgas un Tallinas īstenoto bijušo esesiešu militāro formējumu, kā arī vietējo nacistu līdzzinātāju, heroizācijas līniju,  kas viņiem paredz arī valsts dotācijas”.

Dokumenta autori norādījuši, ka esošo problēmu asumu Baltijas valstīs nedaudz izdodas mazināt ar Krievijas valdības īstenoto palīdzības programmu tautiešiem ārvalstīs, kas ļauj piešķirt bezmaksas braucienus uz sanatorijas un kūrortu iestādēm, vienreizējus materiālos pabalstus, krievu valodā iznākošu izdevumu abonementus un sniegt cita veida palīdzību.

“Tomēr šie pasākumi nespēj saknē mainīt radušos situāciju,” uzsvēruši dokumenta autori.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+