Pasaulē
Eiropa

Putina komandā spēlētāju maiņa 16


Krievijas prezidents Vladimirs Putins (centrā) pateicās Sergejam Ivanovam (no kreisās) par lielisko darbu, apgalvojot, ka administrācijas vadītājs atkāpjas pēc paša lūguma, un iecēla viņa vietā mazpazīstamo ierēdni Antonu Vaino, kurš zināms kā cilvēks, kas ir personiski lojāls Putinam.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins (centrā) pateicās Sergejam Ivanovam (no kreisās) par lielisko darbu, apgalvojot, ka administrācijas vadītājs atkāpjas pēc paša lūguma, un iecēla viņa vietā mazpazīstamo ierēdni Antonu Vaino, kurš zināms kā cilvēks, kas ir personiski lojāls Putinam.
Kremļa administrācijas foto

Augusta sākumā Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēkšņi nomainījis savas administrācijas vadītāju Sergeju Ivanovu, ar kuru kopā vēl padomju laikā viņš strādājis Valsts drošības komitejā (VDK) un kurš tika uzskatīts par Putina uzticības personu un vienu no tuvākajiem līdzgaitniekiem. Par Kremļa aparāta vadītāju Ivanova vietā iecelts viņa līdzšinējais vietnieks, mazpazīstamais diplomāts un ierēdnis Antons Vaino.

 

Izstumj sāncensi no aprites

Līdzšinējais prezidenta administrācijas vadītājs Sergejs Ivanovs, kurš sabija šajā amatā piecus gadus, tagad iecelts par prezidenta īpašo pārstāvi dabas aizsardzības, ekoloģijas un transporta jautājumos, kas nenoliedzami nozīmē attālināšanos no svarīgāko lēmumu pieņemšanas centra. Ivanovs, vismaz pagaidām, saglabājis vietu Drošības padomē, kas apliecina viņa kā stratēģiska analītiķa spējas. 1975. gadā beidzis Ļeņingradas universitātes Filoloģijas fakultāti (viņš brīvi runā angļu un zviedru valodā), Ivanovs sāka karjeru VDK, kur uzdienēja līdz ģenerāļa pakāpei. 1998. gadā, kad toreizējais Krievijas prezidents Boriss Jeļcins iecēla Putinu par VDK pēcteča Federālā drošības dienesta (FDD) direktoru, par viņa vietnieku kļuva Ivanovs. No 1999. līdz 2001. gadam Ivanovs bija Krievijas Drošības padomes sekretārs, no 2001. līdz 2007. gadam – aizsardzības ministrs, no 2005. līdz 2008. gadam – pirmais vicepremjers, no 2008. gada – vicepremjers, kura pārziņā bija militāri rūpnieciskais komplekss. Sešdesmit trīs gadus vecais Ivanovs bija Krievijas prezidenta administrācijas vadītājs kopš 2011. gada, bet pirms tam daudzus gadus bija Putina iekšējā loka cilvēks. Analītiķi atzīmē, ka Ivanovs atšķirībā no daudziem citiem Kremlim pietuvinātiem politiķiem un ierēdņiem nav bijis iesaistīts korumpētos darījumos. Viņa ģimenes draugi izteikušies, ka Ivanovs ieslīdzis dziļā depresijā pēc dēla traģiskās nāves 2014. gadā, no kā nav varējis atgūties. Atsaucoties uz avotiem Kremļa aprindās, laikraksts “Kommersant” atzīmē, ka Ivanovs veselības problēmu dēļ nav varējis pietiekami cieši pārraudzīt aparāta darbu. Paziņojot par viņa atkāpšanos, Putins teica, ka Ivanovs pats lūdzis atbrīvot viņu no amata un ieteicis Antonu Vaino kā savu vietnieku. Prezidenta administrācijas vadītājs tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgajām amatpersonām valstī, tāpēc Ivanova pēkšņā nomaiņa izraisījusi minējumus par spēku samēra varbūtējām pārmaiņām Kremļa varas gaiteņos, atzīmē raidsabiedrība BBC. Savulaik Putins nosauca Ivanovu to piecu cilvēku skaitā, kam viņš uzticas visvairāk. Televīzijas sižetā Putins un Ivanovs smaidīja un prezidents pateicās viņam par lielisko darbu, abiem apgalvojot, ka administrācijas vadītājs atkāpjas pēc paša lūguma. Taču tik ietekmīgas amatpersonas pēkšņa nomaiņa mēnesi pirms Krievijas Valsts domes vēlēšanām, kas paredzētas 18. septembrī, varētu liecināt par būtiskām domstarpībām par valsts iekšpolitiku un ārpolitiku. Sergeja Ivanova, kurš savulaik tika uzskatīts par potenciālu kandidātu uz prezidenta vai premjerministra amatu, iecelšana par Krievijas vides politikas pārraugu, tiek vērtēta kā nopietna politiskā sāncenša izstumšana no stratēģisko lēmumu pieņēmēju loka. Daži analītiķi uzskata, ka Ivanovs varētu būt izteicis patstāvīgus un Putinam netīkamus spriedumus Drošības padomes sēdē, kas notika dienu pirms paziņošanas par atkāpšanos. Iespējams, Ivanovs iebilda pret militāru eskalāciju Donbasā.

 

Paaugstina iztapīgu kalpotāju

Par prezidenta aparāta vadītāju ieceltais Antons Vaino kopš 2002. gada ir ieņēmis dažādus amatus Kremļa administrācijā, taču līdz šim palicis praktiski neredzams plašākai sabiedrībai. Dzimis Tallinā 1972. gadā, 1996. gadā viņš beidzis prestižo Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūtu, kur apguvis japāņu valodu un strādājis Krievijas vēstniecībā Tokijā, pēc tam Krievijas Ārlietu ministrijas Otrajā Āzijas departamentā. 2002. gadā sācis strādāt Krievijas prezidenta protokola pārvaldē. Kopš 2008. gada bija Krievijas valdības aparāta vadītāja vietnieks, kurš atbildīgs par protokola jautājumiem, 2011. – 2012. gadā – ministrs – valdības aparāta vadītājs, kopš 2012. gada – prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks. Viņa vectēvs Karls Vaino, bijušais Igaunijas Komunistiskās partijas pirmais sekretārs no 1978. līdz 1988. gadam, dzīvo Maskavā. Viņa dēls un Antona Vaino tēvs Eduards Vaino ir Krievijas autobūves uzņēmuma “AvtoVAZ” viceprezidents ārējo sakaru jautājumos.

Četrdesmit četrus gadus vecais Vaino bijis Putina protokola dienesta vadītājs un tiek raksturots kā ļoti izdarīgs ierēdnis ar izcilām darba spējām. Atbildot uz prezidenta piedāvājumu stāties viņa administrācijas vadītāja amatā, pie mediju uzmanības nepieradušais Vaino atbildēja īsi: “Pateicos par jūsu uzticību. Manuprāt, administrācijas vissvarīgākais uzdevums ir atbalstīt jūsu darbību valsts galvas amatā likumu sagatavošanas jomā un kontrolēt, kā tiek izpildīti jūsu rīkojumi.” Vaino nāk no bijušās padomju kompartijas elites aprindām un līdz šim bijis mazpazīstams plašākā sabiedrībā, toties ir zināms kā cilvēks, kas ir personiski lojāls Putinam, atzīmē laikraksts “Vedomosti”. Analītiķi īpaši uzsver, ka Vaino ir “efektīvs menedžeris un labticīgs ierēdnis, kas izvairās no intrigām,” raksta avīze “Novaja gazeta”. “Putins aizvieto savus ilggadējos sabiedrotos ar iztapīgiem kalpotājiem,” uzskata Kremļa politikas kritiķis Staņislavs Belkovskis.

LA.lv