×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
16. februāris, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Izveidota autoritāra vara, kas visiem iedveš bailes kā mitoloģiskais nezvērs (26)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Vecās Derības Ījaba grāmatā, ko lieliski latviskojis Uldis Bērziņš, Leviatāns ir teiksmains jūrā mītošs radījums, kas visiem iedveš bailes: “Vai notversi Leviatānu ar āķi? (..) Lūk, cerībā tie viļas – tik ierauga to, jau ļimst.” “Leviathan” – tā sauc 1651. gadā publicēto grāmatu, ko sarakstījis angļu prātnieks Tomass Hobss. Autors spriež par attiecībām starp tautu un valsti, norādot, ka haosu, kad “visi karo pret visiem”, spēj novērst tikai spēcīga valdība. Mūsdienās Leviatāns ir metaforisks tēls, kas simbolizē bargu valsts varas aparātu, pret kuru pavalstnieki bieži vien ir bezspēcīgi.

Šā gada 23. janvārī kļuva zināms, ka t. s. “siloviki” – 
”spēka struktūru” vadītāji – izstūmuši oligarhus no Putina “tuvējā loka”. Kā uzzinājuši aģentūras “Bloomberg” žurnālisti, Putinam “pa labo roku” tagad nostājušies Krievijas Federācijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs, Federālā drošības dienesta (FSB) direktors Aleksandrs Bortņikovs, ārējās izlūkošanas dienesta (SVR) vadītājs Mihails Fradkovs un aizsardzības ministrs Sergejs 
Šoigu. Šī “pārbīde”, atzīmē “Bloomberg” žurnālisti, ir Ukrainas krīzes rezultāts: spējais rubļa kritiens licis miljardieriem, kas līdz šim atradās Putina “tuvējā lokā”, bažīties un iestāties par mērenāku kursu, jo viņus sāpīgi skārušas rietumvalstu sankcijas. Kā izriet no minētās “pārbīdes”, prezidents Putins pat nedomā par stingrā kursa maiņu un vēl lielākā mērā balstās uz kareivīgajiem “silovikiem”, kuri, var teikt, veido kolektīvo “Leviatānu” – dzelžainu valsts varu.

Tajā pašā dienā, 23. janvārī, starptautiskajā Davosas ekonomiskajā forumā ņēma vārdu 
Džordžs Soross – jā, tas pats arī Latvijā pulgotais Soross. Viņa uzrunas tonis bija dramatisks. Viņš uzsvēra: “Krievija kļuvusi par mafijas valsti, kur varneši izmanto šīs zemes resursus, lai kļūtu bagāti un noturētos pie varas. Viņi saglabājuši demokrātijas ārējos atribūtus, rīkojot, piemēram, vēlēšanas, bet tur nevalda likums un nav procedūras leģitīmai varas nomaiņai. Man gadījās redzēt, kā Putins kļuva par prezidentu, un es varētu jums pastāstīt briesmīgas lietas.” Arī te iezīmējas Leviatāna rēgs, vai ne?

Noslēgumā Soross teica: “Ja Eiropa saliedēsies ap Ukrainu, Putins būs spiests atteikties no savas agresivitātes.” Vai Latvija, kurai līdz šā gada vidum uzticēta Eiropas Savienības prezidentūra, palīdzēs īstenot šo cerību?

Krievu režisora Andreja Zvjaginceva filma “Leviatāns” žanra ziņā ir sociāla drāma. Tā ir satriecoša liecība par mūsdienu Krieviju. Krievijā to sāka rādīt 5. februārī, taču Lielbritānijā to varēja skatīties kopš novembra. Kannu kinofestivālā šai filmai piešķīra prēmiju par labāko scenāriju. Bet amerikāņu konkursā “Zelta globuss” Zvjaginceva filma saņēma prēmiju kā labākā filma svešvalodā. “Leviatāns” nominēts “Oskaram”. Drīz 22. februāris – tad zināsim…

Filmas sākumā zem tumšiem padebešiem Barenca jūras krastā balo milzu kauli – tādas kā valzivs ribas, tikai lielākas. Skarba jūra, baisa aina… Filmas galvenais varonis, automehāniķis Nikolajs Sergejevs mīt kopā ar sievu Liliju un dēlu no pirmās laulības Romānu Pribrežnijas mazpilsētā Barenca jūras krastā, Murmanskas apgabalā. Viscaur korumpētais pilsētas mērs vēlas piesavināties Nikolaja māju, autoremonta darbnīcu un zemes gabalu un piedāvā “atpirkuma” cenu – 649 000 rubļu (summu, par kuru nav iespējams nopirkt citu māju pilsētā). Nikolajs tiesājas, diviem lāgiem zaudē, un tad talkā nāk viņa draugs no armijas dienesta laikiem Dmitrijs, kurš, kļuvis par ietekmīgu advokātu Maskavā, mēģina šantažēt alkatīgo mēru, bāžot tam zem deguna kompromitējošus materiālus.

Tālāk notikumi rit spraigi: visas darbojošās personas – gan pozitīvās, gan negatīvās – vienā laidā dzer un piedzeras, bez kautrēšanās kopojas, kur pagadās, nepārtraukti lieto “mātes vārdus”, un rodas iespaids, ka tāda nu ir Krievijas īstenība. Beigās tiek atrasts Lilijas līķis, aizdomas krīt uz Nikolaju, un viņam piespriež 15 gadus cietumsoda.

Riebīgi tipi Zvjaginceva filmā ir pilsētas mērs un citi ierēdņi, kuru kabinetus rotā obligātā Putina ģīmetne, un baznīckungs – metropolīts, kurš aicina pilsētas mēru “rādīt, kam vara”. Zīmīgi, ka mērs grib atņemt Nikolajam zemes gabalu, lai tur uzceltu baznīcu.

Kopaina ir nospiedoša, sazarotais varas aparāts ir nežēlīgs, tiesneši pērkami, tauta slīgst alkohola zaņķī. Jācer, ka Krievijas “kroņa patriotu” klaigoņa nelīdzēs un Krievijas iedzīvotāji varēs skatīties drosmīgā režisora filmu, kuras nosaukums ir dziļi simbolisks: autoritārā valsts vara ir nezvērs ar dzelžainu tvērienu.

(Raksts publicēts avīzē 
”Laiks”/ “Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Krievijas propagandas medijs “Sputnik” v
  22.februāris 2015 21:54
  atbildēt
  Kapec krieviem visu laiku kads japaklauj, to jau sen ir atklajusi Krievijas gaisakie prati:
  1 – «Народ, который блуждает по Европе, и ищет что можно разрушить, уничтожить только ради развлечения.» Достоевский;
  2 – «Не народ, а скотина, хам, дикая орда, душегубов и злодеев.» Булгаков;
  3 – «Народ, что ненавидит волю, обожает рабство, любит цепи на своих руках и ногах, грязный, физически и морально готовый в любой момент угнетать все и вся.» Шмелев;
  4 – «Наиважнейшею приметою удачи русского народа есть его садистская жестокость.» Горький;
  5 – У нас важная миссия, показать другим народам, как не надо жить» Михаил Задорнов.
  6 – «Пьянство, малограмотность, тупость и убожество русского мужика, отставшего от Европы лет на 200, и до сих пор еще не совсем уверенно застегивающего собственные штаны, в очередной раз показывает, что с ним дружить нельзя, так как он рассматривает дружбу как слабость…» (А.П.Чехов)
  7 – философ Николай Александрович Бердяев:
  “РОССИЯ ЖИВЕТ ВО ВРЕД СЕБЕ И НАЗЛО ДРУГИМ НАРОДАМ” !
  8 – “Нет в этом мире мельче, сволочнее и хамовитее особи, чем кацап. Рождённый в нацистской стране, вскормленный пропагандой нацизма, – этот ублюдок никогда не станет Человеком. У его страны нет друзей – либо холуи, либо враги. Его страна способна только угрожать, унижать и убивать. И за сохранение этого статуса Рассеей рядовой кацап готов пожертвовать собственной жизнью, жизнями своих родителей и детей, качеством жизни собственного народа. Воистину: кацапы – звери. Лютые, кровожадные, но… смертные”.
  А. Солженицин
  9 – “Россия – самая паскудная, до блевоты мерзкая страна во всей мировой истории. Методом селекции там вывели чудовищных моральных уродов, у которых само понятие Добра и Зла вывернуто на изнанку. Всю свою историю эта нация барахтается в дерьме и при этом желает потопить в нем весь мир…” (с) И.А.Ильин (1882-1954) , русский философ.
  10 – “Русская история до Петра Великого – одна панихида, а после Петра Великого – одно уголовное дело!” – Федор Тютчев.

 2. Kā Krievijā,tā arī kinofilmā visas “”personas bez izņēmuma”‘ir SISTĒMAS PRODUKTI,KAS TO BALSTĪJUŠI UN RADĪJUYŠI. Nav ne mazāko līdzjūtību visai šai “”kompānijai””,kas nav pelnījuši neko citu kā to ,kas tiem patyreiz ir.Pārfrāzējot krievu muižnieku seno uzaicinājumu iedzert kopā tēju ,varam aicināt::””Откушайте Криму!

 3. … @ Teodors: ‘ Butu labi, ja musu politiki butu ar tik skaidru skatu … ‘ ka tie atceretos kadu veseligai un godigai politikai vajadzigas (senaku par Vecas Deribas launuma ideologijas abstrakciju fabrikacijam) senlatviesu labestibas dzives zinu … ka vini sava darba vairak pielietotu musu pasu latviesu mitologiju kur ar gudribas un patiesibas un personigas moralitates atributiem apveltiti varoni spej uzvaret visadus launuma iztelus … ka agresivo svesnieku kulturas ievestos briesmonus un velna pakalpinus pat pukus ar divpadsmit galvam …

 4. Franka Gordona analīzei nav ko ne pielikt, ne atņemt. Būtu labi, ja mūsu polītiķi būtu ar tik skaidru skatu.

 5. ja nebūtu Krievijas un Putina par ko šie dauni ceptos…būtu ārkārtīgi garlaicīga dzīve.Kā nav kauna.Tfu.

 6. Jaanomelno Putinu cik vien var. Jo tad varees uztaisiit puchu un iebiidiit Khodorkovski par prezidentu….un piesavinaaties Krievijas dabas bagaatiibas…..viss ir par varu un naudu, daargie…taa kaa sheit gruuti pateikt kursh ir Leviataans un kursh ir sliipeets propogandists un kursh ir miera engjelis…

  • ir iespējams melnu pataisīt vēl melnāku?

  • Nekad Krievijas pilsoņi, atšķirībā no 2/3 Ukrainas teritorijas, par prezidentu nevēlēs ebreju tautības miljardieri. Ja nu vienīgi iekaroti okupācijas spēku klātbūtnē. Un t.s. stingrais kurss ir sociāli pieprasīts, to atbalsta 80% Krievijas iedzīvotāji. Laikam līdzšinējā Rietumu politika nav bijusi tālredzīga, ja nav izdevies savām vērtībām pievērst vismaz pusi Krievijas iedzīvotāju.

   • kuram tas ir vajadzīgs?Dzīvojiet ar savām “vērtībām”-tikai savā zemē.Neliniet un nemāciet citus,kuri negrib tās jūsu”vērtības”.Nav jau nemaz tik daudz to,kuri par vērtībām uzskata slepkavošanu kaimiņvalstīs.Neviens taču nelien jūsu parašā-vai to tik grūti saprast?Ko tad jūs uzbrūkat citiem un brēcat,ka apdraud Krieviju?Galīgi nojūgušies!

 7. О, опять очередной высер от дедушки. У него прям какой то нездоровый интерес к России и к Путину. А может это уже маразм старческий? Всяко может быть. Только законченному либеральному ублюдку могут понравиться такие «высокохудожественные» шедевры, которые режиссёр Звягинцев создаёт о своей же родине. Это ж как надо было постараться найти и вылить столько грязи на свою страну. А нашему старичку это только в радость, словно бальзам на душу. Тьфу, противно.

  • Kadam patiik izradiit savu imperialismu, kas iesaknjojies cietajaa rizhajaa paurii , kas apaugusi arii ar baardu? Jaalasa raksts nevis jaameegjina aizskart autors… 🙂

   • А чего там читать. Дедушкины параллели и ассоциации же на виду, он то не стеняется ничуть.

    • ir iespejams partulkot ? Gruuti saprast

     • Iespēja ir vienmēr! Izmanto googlu!

     • Ja ir iespeeja ir google, tad kapeec to neizmanto tu pirms komentee grafist?

     • Parasti, es ne rakstu latviski, tāpēc kā man ir grūtības ar latviešu gramatiku. Dzimta valodā es rakstu daudz ātrāk. Un grūtības ar saprašanu taču ir tev, ne man. Ну, или учи русский, всяко пригодиться.

     • Bet ja Tevi nesapratiis tad nevarees atbildeet Tev vai atildees ne taa, kaa buutu atbildeets, ja Tavi saprastu? Ir taada sajuuta, ka diendienaa Tu dabuu ciest par to, ka Tev jaarunaa darbavietaa latviski? Vai tieshaam taa ir? Krievu valodu arii es saprotu, bet ir probleemas ar gramatiku. Varbuut labaak ir runaat angliski! Un par krievu valodas maaciishanos pieziime bija drauds vai ieteikums?

  • ir jau iemesls, kāpēc te latvieši cepjas un ”lien” krievijas darīšanās. Ja tā krievija tur ņemtos- dzertu, kopotos un korumpētos tikai savā sulā, tad ar Dieva palīgu ! Bet tā krievija lien citu valstu teitorijās, pie tam apdraudēta arī Latvija.tāpēc arī mums te satraukums.
   un cik zinu, tad Tilžas Malvīne pareģo, ka mēs vēl būsim zem krievijas varas, diemžēl … bet ne ilgi. Izlasiet jaunos Ievas stāstu pieliukumu par dziedniekiem.

  • У этого дядечки своеобразный интерес к мальчикам и девочкам. На всех изображениях где он вместе с подростками,его глазные щелочки так и блестят. Венец всему когда он -бух на колени перед 5-летним мальчиком,плотоядно смотрит на его живот,расстегивает рубашку и целует его в пузо.

  • Demokratisks ieteikums Atbildēt

   Grafist, pietiek nodarboties ar krievu $ovinismu – laiksTev macities kinie$u hieroglifus. Tie driz bus demokratoska vairakuma valoda Tava leta $naba(vodkas) slavzeme.

  • Nesapratu,kāpēc tu krievijas prezidentu nosauc par vecīti un kāds viņam sakars ar dzīves eliksīru/balzāmu,varbūt es tevi pārprotu?

 8. Visiem zināmi instrumenti ar kuru palīdzību Soross kļuva par miljardieri,neko neražojot tikai veikli spekulējot,graujot dažādu valstu ekonomikas un ir vēl joprojām persona ,,non grata ,,Anglijā.Lai saglabātu savu statusu Putinam Sorosam līdzīgie oligarhi bija jānobīda,citādi to viņa vietā izdarītu jauni ļeņini,kas Krievijā jau piedzimuši, ar visu Putinu.

Draugiem Facebook Twitter Google+