×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. februāris, 2018
Drukāt

Putina opozicionārs pie “Norvik” stūres (15)

Wikipedia fotoWikipedia foto

Arvien izteiktāk kļūst skaidrs, ka bez “Norvik bankas” īpašnieka Grigorija Guseļņikova iesaistes un sniegtās informācijas tiesībsargājošajām iestādēm šā brīža skandalozie notikumi ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču diez vai būtu sākušies. Taču kāpēc tas notiek tieši šobrīd? Kāda ir G. Guseļņikova un “Norvik bankas” loma esošajā finanšu satricinājumā?

Wikipedia foto

Kas? Kur? Kad?

Grigorijs Guseļņikovs dzimis 1976. gadā Novosibirskā, studējis Tomskas politehniskajā universitātē, kur ieguvis grādu ekonomikā. Prasmes apguvis arī Lielbritānijas Varvikas universitātē un Amerikas banku institūtā. Kopš 1996. gada viņš darbojas banku sektorā, kur atradies augstos amatos dažādās Krievijas bankās, tostarp bijis “Vyatka-Bank” īpašnieks, kuru vēlāk nopirka “Norvik banka”, par kuras īpašnieku Guseļņikovs kļuva 2013. gada beigās.

Pati “Norvik banka” ir viena no vecākajām komercbankām Latvijā – tā dibināta 1992. gada 29. aprīlī un ir daļa no “Norvik Group” bankām, kurā, kā jau minēts, ietilpst arī Krievijas “Vyatka-Bank” un Lielbritānijā bāzētā “Norvik Banka UK Limited”. Pēc Latvijas Komercbanku asociācijas datiem, ar 888 miljonu eiro aktīvu apjomu pagājušā gada trešā ceturkšņa beigās banka bija astotā lielākā komercbanka Latvijā.

Guseļņikovs daudziem noteikti ir zināms kā Krievijas televīzijas spēles “Kas? Kur? Kad?” regulārs dalībnieks. Pirms desmit gadiem atzīts kā viens no veiksmīgākajiem jaunajiem uzņēmējiem Krievijā.

Cīnītājs pret korupciju?

Kā sociālajā tīklā “Twitter” norāda bijušais “BBC” un Krievijas “Newsweek” žurnālists, šobrīd “Bloomberg Business” un daudziem citiem Eiropas un ASV medijiem rakstošais Leonīds Ragozins, Guseļņikovs nav vienkārši bankas īpašnieks un baņķieris. Savulaik viņš esot finansējis pretkorupcijas pasākumus Krievijā, kā dēļ Krieviju viņam arī nācies pamest – kopš 2008. gada viņš kopā ar ģimeni dzīvo Londonā.

To apliecina arī “Radio svoboda” portālā 7. februārī publicētais materiāls pēc tam, kad par “Norvik bankas” padomes priekšsēdētāja vietnieku kļuva bijušais NATO ģenerālsekretārs, dānis Anderss Fogs Rasmusens. Materiālā minēts, ka Guseļņikovs ir saistīts ar dažādiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina opozicionāriem, tostarp Alekseju Navaļniju un bijušo Kirovas reģiona gubernatoru Ņikitu Belihu, kurš pirms diviem gadiem aizturēts Maskavā, saņemot kukuli.

Interesanti, ka pretkorupcijas centienus Guseļņikovs it kā izvērsis arī Latvijā, jo pirms trim dienām, 18. februārī, vietnē “pretkorupciju.lv”, kas ir “Norvik bankas” izveidota vietne, parādījies pirmais ieraksts, savukārt jau 19. februārī “Norvik bankas” padomes priekšsēdētājs Olivers Bramvels apjomīgā rakstā vērsies pret Andri Linužu, kurš pavisam nesen apstiprināts “Eiropas dzelzceļa līnijas” vienīgā valdes locekļa amatā, norādot viņa “saistību ar finanšu mahinācijām un dokumentu viltošanu, tostarp ES līdzekļu izkrāpšanā”. Vietnē norādīts, ka tajā tiks turpināts “atmaskot gan dažādus blēžus un mahinatorus, gan tos, kuriem, pateicoties viņiem, ir iespēja turpināt savus tumšos darbus. Uzrunāsim un prasīsim atbildību no amatpersonām!” teikts paziņojumā, kurā pieminēts arī skandalozais maksātnespējas administrators Māris Sprūds, kā arī izplatīts aicinājums pēc sabiedrības palīdzības, ziņojot par koruptīvām darbībām.

Padomē divi spēcīgi uzvārdi

Pēdējā laikā “Norvik banka” krietni stiprinājusi savas padomes sastāvu, turklāt ne tikai ar bijušo Dānijas premjeru un NATO ģenerāsekretāru Rasmusenu, bet arī ar bijušo Vācijas Federālā izlūkdienesta vadītāju Augustu Hanningu. “Radio svoboda” savā publikācijā atsaucas uz Dānijas laikraksta “Extra Bladet” žurnālistu, kurš gan vēlējies palikt anonīms, bet kurš pastāstījis, ka Rasmusena iesaiste bankas darbībā neesot nekas neparasts, ņemot vērā Rasmusena kā lobista slavu – viņam pat esot sava lobistu firma “Rasmussen Global”. Ar tās palīdzību tiek aktīvi lobētas Ukrainas intereses pasaulē, turklāt Rasmusens pat esot Ukrainas prezidenta Petro Porošenko oficiālais padomnieks. Līdz ar to ir liela iespēja, ka Guseļņikovs Rasmusenu piesaistījis, lai palīdzētu “Norvik bankai” izplesties Ukrainā, pārpērkot Krievijai piederošo “Sberbank”.

Savukārt Augusts Hannings bankā atbildot par drošības jautājumiem un cīņu pret naudas atmazgāšanu. Tāpat Hannings ir daļa no bankas riska pārvaldības komitejas, kas ir no bankas padomes neatkarīga iekšēja struktūra, skaidro Olivers Bramvels.

"Norvik banka" Rīgā šajās dienās, kad sākta aktīva reklāmas kampaņa par vecāku cilvēku piesaisti bankai. Foto - REUTERS/LETA"Norvik banka" Rīgā šajās dienās, kad sākta aktīva reklāmas kampaņa par vecāku cilvēku piesaisti bankai. Foto - REUTERS/LETA

Vēlējušies, lai valsts nostājas viņu pusē

Jāatgādina, ka bankai 2016. gadā bija grūtības ar 2015. gada finanšu pārskata apstiprināšanu, jo auditori uzskatījuši, ka pārskatos bijušas dažādas neatbilstības, atsaucoties uz riska darījumiem Krievijā un enerģētikas sektoru Latvijā – ja šos riskus ņemtu vērā, tad banka neizpildītu minimālos kapitāla pietiekamības rādītājus. Pēc tam banka pret Latvijas valsti iesniedza prasību šķīrējtiesā Vašingtonā.

Pirmkārt, kā tolaik norādīja Olivers Bramvels, banka uzskatījusi, ka bijušas vairākas situācijas, kad regulējošajā darbībā Latvijā pēdējos gados viņi saskārušies ar nepamatotu, negodīgu un arī diskriminējošu rīcību. Tāpat valsts viņus neesot pietiekami aizstāvējusi lietā pret igauņu kompāniju “Winergy”, kura no “Norvik bankas” bija aizņēmusies 50 miljonus eiro vēja parka celšanai Ventspils novadā. Banka vēlāk igauņus apsūdzēja kredīta neatdošanā. “”Winergy” bija ļoti manāms piemērs korupcijai, kas dziļi iesakņojusies maksātnespējas jomā,” norādīja Bramvels.

Nedaudz vēlāk Guseļņikovs jau pieteikumā šķīrējtiesai norādīja, ka saistībā ar “Winergy” lietu no viņa kukuļus pieprasījis maksātnespējas administrators Māris Sprūds, savukārt kāda augsta Latvijas amatpersona finanšu sektorā viņam gribējusi palīdzēt saistībā ar FKTK pārbaudēm. Tomēr dīvaini, ka Guseļņikovs tikai tagad sācis atklāt informāciju, ņemot vērā, ka viņa norādītās darbības notikušas jau 2015. gadā. Intervijā ziņu aģentūrai “Associated Press” Guseļņikovs norādījis, ka maksāt atteicies un ikreiz, kā vēlreiz to apstiprinājis, no FKTK nākuši jauni sodi.

Par “Norvik banku” zināms arī tas, ka pēdējo gadu laikā Finanšu un kapitāla tirgus komisija bankai piemērojusi gan 1,3 miljonu eiro sodu par pārkāpumiem tā dēvētajā Ziemeļkorejas lietā, gan izteikusi brīdinājumus par neatbilstību naudas atmazgāšanas novēršanas standartiem. Ļoti līdzīgas, ja ne tādas pašas apsūdzības, kas šobrīd vērstas pret “ABLV” banku.

Tomēr jāuzsver, ka pēdējo divu gadu laikā “Norvik bankā” čaulas uzņēmumu apgrozījums samazinājies vairāk nekā par 50%, kas norāda, ka bankā tomēr notikusi cīņa ar ārzonu (čaulas) uzņēmumiem. Arī Latvijas Komercbanku asociācija savā ziņojumā uzsvērusi, ka bankā notiek iekšēji pārbūves procesi.

Interesanti, ka pēc “Norvik bankas” iegādes 2014. gadā intervijā žurnālam “Rīgas Laiks” Guseļņikovs norādīja, ka apzinājies, ka nopircis banku ar dažādām problēmām, kuras viņam nākšoties šķetināt vēl ilgi. Intervijā viņš atklāja, ka doma par banku Eiropas Savienības teritorijā viņam bijusi ilgi, tāpēc viņš lūkojies arī Francijas virzienā, kur gan viņu laipni noraidījuši, norādot, ka Francijā krievu naudu neviens nevēlas, par ko Guseļņikovs nemaz neesot apvainojies, jo argumentus esot sapratis.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Tik vienkārši?! Vai tiešām pietiek pārskaitīt naudu Navaļnijam, lai itkā kļūtu par opozicionāru, Un Rietumos tevi sagaidīs atplestām rokām? UK pilsonība nozīmē tikai to, ka Guseļņikovam ir nauda, lai tur dzīvotu. Bagātus cilvēkus UK labprāt uzņem. Domāju, ka neviens neprasīja naudas izcelsmes apliecinājumu Ukrainas bij. premjerministra, Prezidenta meitai, kas šobrīd ir UK visbagātāko sieviešu skaitā, viņa kādu laiku bija UK visbagātākā sieviete. Guseļņikovs drīzāk ir Putina Trojas zirgs. Pazīmējās Krievijas TV, strādāja finanšu sektorā. Pēc tam īsi pirms viņa ienākšanas Norvik bankā no Krievijas Vjatkas bankas daudzi darbinieki pārnāca strādāt uz Rīgu. Tad “izpumpēja” naudu no Vjatkas bankas uz Norvik.

 2. Tik vienkārši?! Vai tiešām pietiek pārskaitīt naudu Navaļnijam, lai itkā kļūtu par opozicionāru, Un Rietumos tevi sagaidīs atplestām rokām? UK pilsonība nozīmē tikai to, ka Guseļņikovam ir nauda, lai tur dzīvotu. Bagātus cilvēkus UK labprāt uzņem. Domāju, ka neviens neprasīja naudas izcelsmes apliecinājumu Ukrainas bij. premjerministra, Prezidenta meitai, kas šobrīd ir UK visbagātāko sieviešu skaitā, viņa kādu laiku bija UK visbagātākā sieviete. Guseļņikovs drīzāk ir Putina Trojas zirgs. Pazīmējās Krievijas TV, strādāja finanšu sektorā. Pēc tam īsi pirms viņa ienākšanas Norvik bankā no Krievijas Vjatkas bankas daudzi darbinieki pārnāca strādāt uz Rīgu. Tad “izpumpēja’ naudu no Vjatkas bankas uz Norvik banku.

 3. piekāst tāsu guseļņikovu,ja nepatīk lai trin prom

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem ( t.sk. – privāti ) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 5. Tas ir labi ka cilvēki pretojas čekistam Pūķinam. Bet krieva vieta ir Krievijā, nevis Latvijā.

 6. Krievijas dotajai naudai vienmēr nāk līdzi nelaba smaka. Kādas ir šī kunga patiesās intereses – grūti spriest, bet izskatās, ka visaugstākajā līmenī Izpilda Kremļa pasūtījumus, kaut arī ārēji ir baigais cīnītājs pret korupciju. Kremlis savu darbiņu pieprot

  • Var gadīties, ka nevis vienkārši izpilda Krievijas norādījumus, bet ir Krievijas GIP virsnieks – un ne ar to zemāko dienesta pakāpi.

 7. Domāju ir kritisks moments. Vai nu aizstāvam Rimševicu, vai iestājas variants Latvijai nokļūt Ukrainas sliedēs.

  • Savāda loģika.

   • Atklāj savu loģiku, lai varam saprast, kas tik dīvains ir mūsējā, aizstāvot Rimšēviču, aizstāvam Latvijas valsti un cilvēkus!

    • Aizstāvam pret ko? Apsūdzībām korupcijā? Tāpat kā Krievijā, piesaucot valsti un tautu, aizstāv savējos, ko korupcijā un kukuļņemšanā apsūdzējis par ASV un Rietumu aģentu nodēvētais Navaļnijs? Nomaini ASV un Rietumu ar Krievijas un Navaļnijs ar Guseļņikovs, un sanāk pilnīgi tas pats..

 8. Nu re, kā izdodas uzbrukt godīgam LB pezidentam Rimsēviča kungam! Labs sākums no Krievijas puses.

 9. sakas, kad atbrivoja Sprudu par milzigu droshibas naudu. Iespejams,ka ta bija Norvik bankas nauda. Spruds kaut ko zinaja, ja jau tik liela droshibas nauda bija.

 10. vēsturē miljoniem gadījumu Atbildēt

  Krieviem nav tikai slavenā rulete, organizējot lietas viņi skatās, kā to paveikt ar svešām rokām un “nošaujot vairākus zaķus ar vienu šāvienu”.

 11. Redz, šo banku uzraugi sodīja, bet AB bankai kuras īpašnieki dāsni ziedo saskaņai, zemniekiem un vienotībai – tiem lūdzu, cik naudiņas vēlaties? Pagaidām man personīgi izskatās pēc Krievijas mafiozo grupējumu kariņiem, vienīgais kas pārsteidz, ka pat mūsu pašas augšiņas, iespējams, ir to pakalpiņi. Krievijā tūlīt pašieceltā imperatora kārtējā iecelšana, tur arī paralēles var vilkt. Pa to starpu arī pašmāju šeptmaņi steidz situāciju izmantot, kuram jau savs cilvēks LB krēslam noskatīts, kurš AM varēs vairāk izmangot. Un vēl pa to starpu – Rimševičam piemērots drošības līdzeklis – aizliegums izbraukt no valsts. HA-ha – tas pats, kas Vačškevičam, sak, re ku, puis, durvis, jo valsts ar robežkontroli mums viena – Šengenas zona.

Draugiem Facebook Twitter Google+