×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
15. marts, 2018
Drukāt

Uldis Šmits: Putina programmā starp rindām (14)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Vladimirs Putins un preses sekretārs Dmitrijs Peskovs

Tas, ko varētu dēvēt par Vladimira Putina priekšvēlēšanu programmu, izskanēja viņa nesenajā runā par stāvokli valstī. Taču jēdziens “vēlēšanas” šajā gadījumā der visai nosacīti. Pasākums drīzāk atgādina Krievijas valsts prezidenta pilnvaru kārtējās pagarināšanas rituālu, kura formālā daļa paredzēta šosvētdien, 18. martā. Tāpēc viņa teiktais uztverams kā turpmākajos gados īstenojamās Kremļa vadlīnijas.

Iekšpolitisko perspektīvu raksturojumam varbūt ir lietderīgi pieminēt dažu analītiķu veikto Putina runas monitoringu. Piemēram, ekoloģijai viņš veltīja divas minūtes, sociālajai jomai – trīs minūtes, ekonomikai – piecpadsmit, turklāt šīs tēmas izklāstīja bez redzamas dedzības. Toties vairāk nekā četrdesmit minūšu pievērsās bagātīgi ilustrētam stāstam par ieročiem, būtībā – masu iznīcināšanas līdzekļiem – un īpaši palepojās ar spārnoto kodolraķeti, kuru sociologs Igors Eidmans kādā komentārā nosauca par lidojošo Černobiļu. Eksperti nav vienisprātis, ciktāl Putina stāsts atbilst realitātei, bet tas katrā ziņā atspoguļoja Kremļa ārpolitiskos centienus.

Patiesībā Putina “programma” neko sevišķi jaunu neatklāj. Tāpat nemainīgs palicis viņa skatījums uz “20. gadsimta lielāko ģeopolitisko katastrofu”, bet uzrunā tas tika zināmā mērā padziļināts: pēc PSRS sabrukuma “Krievija zaudēja 23,8 procentus teritorijas, 48,5 procentus iedzīvotāju”, kā arī “39,4 procentus rūpnieciskā un 44,6 procentus militārā potenciāla”. Citiem vārdiem sakot, Padomju Savienība bija Krievija. Saskaņā ar šo loģiku padomju laikos arī mēs – tie, kas tos piedzīvoja, – bijām nevis darbaļaužu tēvijas jeb cilvēces nākotni iemiesojošās PSRS pilsoņi, kā mums apgalvoja, bet gan Krievijas iedzīvotāji. (Interesanti, ko šajā sakarā domā LPSR fani.) Varētu gandrīz teikt paldies par atklātību, ja vien šī savdabīgā vēstures interpretācija nebūtu ideoloģiskais pamats tam, kas notika Gruzijā un kas tagad notiek Austrumukrainā, ko revanšisti apzīmē par “Jaunkrieviju”. Teritoriju atkarošana tomēr nav galvenais iemesls, kāpēc Krievijas kaimiņvalstis no bijušās “republiksaimes” tiek pakļautas agresijai. Tas ir sods par mēģinājumu atkratīties no Maskavas ietekmes, ieviest demokrātisku varas sistēmu un atšķirīgas vērtību mērauklas. Jo pašapzinīga pilsoniska sabiedrība Putina režīma izpratnē patiešām var kļūt “zaudēta teritorija”.

To atzīt no oficiālām tribīnēm nav īsti ērti. Krievija arvien skaitās Eiropas Padomes dalībvalsts (kaut agresijas dēļ atstādināta no EP Parlamentārās asamblejas, kas nesūtīs novērotājus uz 18. marta vēlēšanām), kurai it kā jāievēro attiecīgie demokrātijas standarti, kas ierakstīti pašas Krievijas konstitūcijā. Valdības pārstāvji publiski sludina uzticību starptautisko tiesību normām, kaut gan praksē augstie principi tiek mīdīti kājām, un visi to zina. Tikmēr iekšējam patēriņam paredzētā propaganda šādu nostāju iztēlo par lielvalsts cienīgu – neviens mums neko nevar padarīt – un skaidro ar nepieciešamību pārmācīt pūstošos Rietumus, kas jaucas Krievijas iekšējās lietās Ukrainā, Sīrijā un citur. Turklāt ASV un Eiropas dzīves līmenis, demokrātiskās brīvības un perspektīvas turpina piesaistīt ne vien “krievu zemes”, bet arī daudzus Krievijas pilsoņus.

Kremļa aplēsēs attīstītajām rietumvalstīm bija atvēlēta citāda loma – tām jābūt gāzes importētājām, vietai, kur Krievijas elite glabā naudu, skolo bērnus, nododas atpūtai un iepērk nekustamos īpašumus. Tas tā arī notiek, taču pēdējos gados pat ierastie “partneri” Berlīnē un citviet nez kāpēc palikuši tramīgi, politiski mazāk pretimnākoši un ne tik “saprotoši”. Lai attiecīgo izpratni panāktu, vajag piespiest Rietumus runāt ar Krieviju, kā sacīja Putins, “pēc būtības”. Un tam arī kalpoja dažāda veida lidojošo Černobiļu grafiskā demonstrācija, kas savaldzināja publiku, kurai tika paziņots, ka šie izstrādājumi vajadzīgi, “lai neitralizētu draudus”, ko rada amerikāņu izvērstās pretgaisa aizsardzības sistēmas. Rietumu demokrātiju militārie tīkojumi ņemami ļoti nopietni…

Ja atceramies, Latvija un Igaunija savulaik bija izveidojušas “militārsavienību”, kas apdraudēja Padomju Savienību. Staļinam nācās vest potenciālos iebrucējus pie prāta un – viņš bija labsirdīgs – ņemt saimē. Tagad Baltijas valstis iekļautas Krievijas zaudējumu procentuālajos aprēķinos, ko pacietīgi kalkulējis kāds Putina runas sacerētājs. Taču programmatiskais teksts kopumā nevilšus palīdzēja saprast, ko, būdami “zaudēti”, esam ieguvuši. Un paturēsim.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Indes vīriņš Pūķins Atbildēt

  Es tiem angļiem parādīšu — nogriezīšu savu otru ausi!

 2. Pārsmējos! Starprindu lasītājs. Neko tu ar savu lecīgās, bet bailīgās tautiņas paliekām paturēt nevarēsi, lai cik gribētu. Cik tad ir to aktīvistu, turētāju? Maximums 400 000 kustībspējīgo, no kuriem 1/3 aizlaidīsies, 1/2 nodevēju-pārbēdzēju. Kas paliek? Tukša vieta. Cerēt uz kaut kādu NATO 5 pantu (kuru uzmanīgi vajag lasīt) ir naivi. Finālā nožēlojami tukša, primitīva un melīga propaganda.

 3. Kims Čenuns = “Little Rocket Man”

  Vladimīrs Pūķins = “Little Poison Man”

 4. PSRS pastāvēšanas laikā valstī skaitījās 3 iedzīvotāju grupas vai šķiras: strādnieki,zemnieki un darba inteliģence.Šādu iedzīvotāju iedalījumu PSRS ieveda arī valstīs kuras tā pievienoja ,okupēja vai anektēja atbrīvojot tās no darbaļaužu ekspluatācijas un buržuāzijas kundzības.Pašlaik pati Krievija kļuvusi buržuāziska ,kuru pārvalda pasakaini bagāti oligarhi un valstī pastāv krasa sociālā nevienlīdzība un to nosauc par,, krievu pasauli,, kas grib izplesties agrākās robežās.No šāda viedokļa raugoties Latvijas sabiedriskā iekārta daudz neatšķiras no Krievijas sabiedriskās iekārtas,vienīgais izņēmums ir tas, ka Latvijai bija un ir prezidenti bez jebkādas teikšanas.

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 6. Bravo egīl liena un ekspertīze esat ņiļašas vietējie trollīši, kas uzdod saimniekam patīkamos jautājumus, vai kā savādāk? Bet nu malači labi strādājāt rejat vien tālāk niļaša iedos kauliņu un ručeiņikova paglaudīs!!!

 7. Tad beidzot daži saprātīgi komentāri.Vai Latvijā ir tādi atvieglojumi daudzbērnu ģimenēm ka krievijā? Vai brīva medicīna izglītība. Nebūtu Putina sen jau pasaule būtu nogrimusi ar Amerikas debīlismu.

 8. Sarkanie fašisti nesnauž pat 6šos no rīta. Tā ir, kad bamslis beidzies un kaltē. Jūs, kas rakstat šos komentus, mož tomēr maucat pie mātuškas, ko ta jūs te dzīvojat, ja esat citas, pie tam fašistiskas valsts nesaprasti patrioti, kas par naudu stročī komentus.

 9. Putins ir cienijams līderis, kurš aizstāv savas valsts un tautas intereses un nevienam mnav tiesību iejaukties Krievijas suverēnā politikā jo īpaši tiem ,kas dejo zem citu oligarhiskās politikas..

 10. Stulbs raksts. Fakti sagrozīti tā, kā tas pa prātam saimniekam, nav ne mazākās objektivitātes, meli.

 11. V. Putins ir cienijams līderis un Krievijatikai iegūst no tik spēcīga līdera. Nav svarīgi kā tur kādam tas izskatās, galvenais ir efektīvs darbs valsts interešu un sabiedrības labā.

 12. Protams, ka Putins priecīgs, ka NATO ir no rietumu robežām, kad bija apsolīts, ka ne soli uz austrumiem pēc Berlīnes sienas nojaukšanas un PSRS karaspēka izvešanas no Austrumeiropas, pierāpojis Krievijai apkārt pilnība pa perimetru un apjozis ar raķetēm bez sanitārajām zonām. A ja vēlreiz Iskanderus uz Kubu? Amerikāņi dejos roken-rolu?

  • Vo vo.. NATO ir vils aitas tērpā.. skalo visiem smadzemnes par dwemokrātiju, bet pašiem valda superkorupcija augstākajos līmeņos piesegta ar likumu un juridiski skaistā pasakām.. pie tam paši iejaucas svešās zemēs un gāž valdības un valstiskumu..
   Tādēļ nav mums jādzīvo tai pusē, kura propogandē it kā labu, bet taipat laikā visu to ļaunumu arī provocē rada un izmanto savās šaurās interesēs.. 🙁

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+