×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
2. septembris, 2014
Drukāt

Putins apšauba kazahu valstiskumu
 (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Sarunās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu (no kreisās) Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs paziņojis, ka viņa valsts patur iespēju izstāties no Eirāzijas ekonomiskās savienības, ja šajā organizācijā saskatīs draudus Kazahstānas neatkarībai.

Kazahstānā sašutumu izpelnījusies Krievijas prezidenta Vladimira Putina pagājušās nedēļas nogalē sarunā ar Krievijas studentiem paustā replika, ka Kazahstānai nav valstiskuma vēstures un ka tieši Kazahstānas pašreizējais prezidents Nursultans Nazarbajevs radījis “valsti teritorijā, kas nekad nav bijusi valsts”. Pēc laikraksta “The Moscow Time” vērtējuma, šāds izteikums varētu liecināt par to, ka Maskavas acīs Kazahstāna zaudētu savu “valstiskumu”, tiklīdz Nazarbajevs atstās prezidenta amatu – līdzīgi, kā tas notika ar Ukrainu, kad pēc prokremliskā Viktora Janukoviča gāšanas Maskava jauno valdību Kijevā nodēvēja par “fašistisku” un anektēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu.

Aicina “pievērsties” 
Kazahstānai


Krievijas prezidenta izteikumi izraisījuši daļas Kazahstānas sabiedrības neapmierinātību. Putina spriedumi par Kazahstānas valstiskumu bija atbilde uz kādas Krievijas studentes jautājumu par to, vai Kazahstānu varētu piemeklēt līdzīgs liktenis kā šobrīd Ukrainu, kad tās prezidents Nazarbajevs atstās savu amatu. “Paldies Dievam, Nazarbajevs ir dzīvs, un viņš neplāno kaut kur doties. Pārliecinošs vairākums Kazahstānas pilsoņu grib attiecību uzlabojumu ar Krieviju,” sacīja Putins. Mirkli vēlāk viņš sniedza savu interpretāciju par Vidusāzijas valsts vēsturi. “Kazahiem nekad nav bijis valstiskuma. Nazarbajevs to radīja. No šāda viedokļa viņš ir unikāla figūra gan postpadomju telpā, gan Kazahstānā,” apgalvoja Krievijas prezidents, aizmirstot piebilst par Kazahu hanisti, kas pastāvēja no 15. līdz 19. gadsimtam, kad to pārņēma Krievijas impērija un kas vēlāk kļuva par daļu Padomju Savienības. Putins arī sprieda, ka lielākā daļa Kazahstānas iedzīvotāju atbalstot valsts dalību Eirāzijas ekonomiskajā savienībā, kas sāks darboties nākamā gada sākumā. Atbildot uz studentes jautājumu, Putins arī prātoja, ka Kazahstānas ekonomikas attīstības labākais scenārijs būtu palikšana “krievu pasaulē”. Krievijas prezidents savus uzskatus par Kazahstānu izteica, tiekoties ar Krievijas jauniešiem, kuri netālu no Maskavas piedalījās nometnē.

Vēl nesenā intervijā Krievijas radiostacijai “Eho Moskvi” Krievijas parlamenta jeb Valsts domes deputāts Vladimirs Žirinovskis paziņoja, ka gribētu “nokārtot lietas Ukrainā”, taču arī Kazahstānai, viņaprāt, jāpievērš lielāka uzmanība. “Arī tur tiek kultivēts rusofobisks noskaņojums,” paziņoja Krievijas parlamenta deputāts, kurš augusta sākumā Baltijas valstīm piedraudēja ar “vienlaidus bombardēšanu” un “pilnīgu iznīcināšanu”.

Nazarbajevs 
sargās neatkarību


Dažas dienas pēc Žirinovska izteikumiem Nazarbajevs paziņoja, ka viņa valsts patur iespēju izstāties no Eirāzijas ekonomiskās savienības, ja šajā organizācijā saskatīs draudus Kazahstānas neatkarībai. Intervijā Kazahstānas televīzijai “Khabar” viņš norādīja, ka “Kazahstāna nepievienosies organizācijām, kas būs drauds mūsu neatkarībai”. “Neatkarība ir mūsu lielākā bagātība,” uzsvēra Kazahstānas prezidents.

Politiskie apskatnieki norāda, ka arī iepriekš Nazarbajevs nav vairījies paust no Kremļa atšķirīgus politiskos uzskatus. Viņš ne tikai atteicās sekot Maskavas piemēram un noteikt Eiropas Savienības pārtikas preču tirdzniecības aizliegumus, bet pagājušajā nedēļā Minskā notikušā saieta laikā arī kritizēja “atbildes sankcijas”. Nazarbajevs apstiprināja, ka Kazahstāna ir ieinteresēta turpināt līdzšinējo sadarbību arī ar Ukrainu. Angliski rakstošā Kazahstānas ziņu interneta vietne “TengriNews” atzīmē, ka Nazarbajevs aizvien aktīvāk cenšas panākt arī Kazahstānas starptautisku atzīšanu. Tas tiekot darīts, gan pretendējot uz ziemas olimpisko spēļu sarīkošanu, gan finansējot šogad daudzdienu velosacensībās “Tour de France” uzvarējušo komandu “Astana”. “Nazarbajevs drīzāk grib redzēt savu valsti kā Eirāzijas pasaules zvaigzni, nevis gabaliņu no krievu pasaules,” secina Kazahstānas ziņu portāls “TengriNews”.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. … Dalijai: atriebties par ko ?!

  … Tie bija pasu parkrievojusies marauderi, vikingu pecnaceji un laupitaji – kuri sevi pasludinajusi par cariem pec ieprecesanas Bizantija/ Babilonijas pecteces elite …Tad padevigi, it ka parstavot Dzengizhanu,ar draudiem un laupisanu – it ka Mongolu imperijas paveleti – tie nelegali savacot nodevas – viltigi kalpoja tai …. tadejadi no speka bazes tai si pasa reize tiranizeja, izkava un izvaroja baltu un parlavotas baltu tautas uz Balitjas Juras pusi … pelnot milzigas summas ar vergu kolonnam no baltu zemem uz Bizantiju un talak uz Kalifatu haremam …

  .. Putins legali parnemis sis vesturiskas vergturu valsts necilvecigumu turpina jau tukstots gadus iedzimto un izveidoto agresiju pret visiem …

  … Korumpetas Krievu Hronikas, pec knazu pavelem, tiek velreiz izmantotas … Kazakhastanas vestures viltosanai … !!!

  … Bet ka Rainis reiz teicis: ‘Ta pasaule, kura nav vietas dailumam, labam, patiesam, (taisnigam), ta nevar dzivot, tai jagrimst’ !

  … Vel Baltkrievija izteiks savu patiesas bailes NO PUTINA, un Putina Krievija pati sevi bus izolejusi no CIVILIZETAS PASAULES UZ NEATGRIESANOS UN IEKSEJI IESAKTO SABRUKUMU – JO PEC PEDEJAM ZINAM NEAPMIERINATIBA AUG EKSPONENCIALI KRIEVIJA – AR PATIESIBAS ATKLASANAS PIEAUGUMU – NESKATOTIES UZ PUTINA PROPOGANDAS MEGINAJUMIEM IZOLET SAVUS PILSONUS NO PATIESIBAS !!!!!

 2. Vājprātīgā “krievu pasaule”, kuras priekšā nobāl Hitlera “Mein kaft”. Lūk, kas notiek, kad šizofrēniķi sāk pēc sava prāta interpretēt vēsturi, pārvēršot to mītā par savas nācijas “izredzētību”.

 3. nav aizmirsts mongoļu -tatāru jūgs un čingizhana impērija, gribas atriebties ? Ja kas, čingizhans iespējams bijis kazahs…

 4. Sākums beigām arī Kazahstanā? Vel tikai kādu labi organizētu dumpi un zaļos vīriņus…

Draugiem Facebook Twitter Google+