×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
7. novembris, 2012
Drukāt

Putins atbrīvo Krievijas aizsardzības ministru


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas valdības sastāvs piedzīvojis pirmās būtiskās pārmaiņas kopš Vladimira Putina atgriešanās prezidenta amatā – Anatoliju Serdjukovu aizsardzības ministra amatā nomainījis Maskavas apgabala gubernators un Putina politiskais līdzgaitnieks Sergejs Šoigu. 


 

Serdjukova atlaišanas iemesls ir apsūdzības vērienīgā krāpniecībā Aizsardzības ministrijas iestādēs.

Runas par Serdjukova atlaišanu sākās pirms divām nedēļām, kad Krievijas korupcijas apkarošanas iestādes veica kratīšanu ministrijai piederošajā akciju sabiedrībā “Oboronservis”, kas nodarbojas ar armijai piederošo īpašumu pārdošanu. To apsūdz par valsts īpašumu, tostarp zemes gabalu un ēku, iztirgošanu privātpersonām krietni zem šo īpašumu tirgus vērtības. Tiek rēķināts, ka šīs krāpnieciskās darbības nodarījušas teju simts miljonu dolāru lielus zaudējumus, informē Krievijas mediji.

Serdjukovs aizsardzības ministra amatu ieņēma kopš 2007. gada, kļūstot par pirmo civilpersonu šajā amatā. Laika gaitā viņš kļuva par uzticamu Putina politisko līdzgaitnieku un paklausīgi sekoja visiem Kremļa saimnieka norādījumiem. Iepriekš viņš bija Krievijas nodokļu inspekcijas biroja vadītājs.

Kad 2003. gadā par it kā krāpšanos ar nodokļiem tika notiesāts Mihails Hodorkovskis, Serdjukovs bija viens no Putina komandas biedriem, kas nodrošināja Putina politiskā pretinieka nonākšanu cietumā.

Krievijas politiskie novērotāji atzīmē, ka Serdjukovs, īstenojot bruņoto spēku modernizāciju, ieguvis ne vienu vien ienaidnieku augstākajās militārajās aprindās. Pirms Serdjukovs pārņēma savā pārraudzībā Aizsardzības ministriju, armija bija uzkrājusi milzīgus īpašumus – gan militāra, gan nemilitāra rakstura. Tai piederēja kā bruņutehnika un ieroči, tā cementa rūpniecības un būvniecības uzņēmumi, kā arī nekustamie īpašumi. Serdjukovs bija pirmais aizsardzības ministrs, kurš sāka šo īpašumu pārdošanu. Tādējādi viņš izpelnījās Krievijas armijas ģenerāļu dusmas, jo tie bija pieraduši pie peļņas gūšanas no šiem uzņēmumiem, skaidro laikraksts “The Moscow Times”. Tas un pēdējos gados sāktās reformas bruņotajos spēkos radīja lielu nepatiku virknei Krievijas ģenerāļu, no kuriem daudzi
bija ierauti korupcijas skandālos. “Viņi baidījās, ka Serdjukova reformas beigsies ar viņu notiesāšanu,” raksta militārās nozares izpētei veltītā interneta vietne “StrategyPage.com”.

Analītiķi atzīmē, ka līdz ar Šoigu stāšanos aizsardzības ministra amatā daudzas Krievijas militārpersonas atjaunos Serdjukova laikā zaudēto ietekmi. “Viņam ir cieši sakari militārajās aprindās, kas viņu padara par šķietami ideālu variantu pārmaiņu ieviešanai,” secina britu laikraksts “The Financial Times”. Kaut arī krietni ir samazināts Krievijas bruņoto spēku personālsastāvs, budžeta apjoms turpina augt. Krievijas amatpersonas iecerējušas tuvāko trīs gadu laikā militāro budžetu no līdzšinējiem 67 miljardiem dolāru palielināt līdz simts miljardiem dolāru.

“Nauda paredzēta, lai atdzīvinātu stagnējošos Krievijas bruņotos spēkus, taču vairākums militārpersonu un Aizsardzības ministrijas darbinieku mēģina bremzēt reformas un papildus piešķirto naudu ievilkt savās kabatās,” spriež “StrategyPage.com”.

Kaut arī apsūdzības krāpniecībā tiek sauktas par galveno iemeslu Serdjukova atlaišanai, raidsabiedrības BBC aptaujātie Krievijas politiskie apskatnieki atzīmē, ka līdzšinējais aizsardzības ministrs, iegūstot aizvien vairāk ienaidnieku militārajā jomā, zaudējis politisko atbalstu Kremlī. Pret viņu asi vērsies arī paša sievastēvs bijušais premjerministra vietnieks un Putina līdzgaitnieks Viktors Zubkovs, kurš pret savas meitas vīru nostājies, jo Serdjukovs ļāvies vairākiem dienesta romāniem ar savām kolēģēm.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+