×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
3. februāris, 2012
Drukāt

Putins brīdina par varbūtēju “politiskās situācijas destabilizāciju” Krievijā

putins_afp_10

Krievijas premjerministrs un galvenais pretendents uz prezidenta amatu 4. marta vēlēšanās Vladimirs Putins pirmo reizi publiski atzinis, ka varētu neuzvarēt pirmajā kārtā, un apliecinājis gatavību otrajai balsošanas kārtai, taču brīdinājis, ka tā varētu novest pie valsts “destabilizācijas”. 


 

Putins apmeklē juristu mītni

“Prezidenta vēlēšanu otrās kārtas rīkošana nav nekas briesmīgs”, viņš teica, gan piebilstot, ka tā varētu izraisīt “politiskās situācijas zināmu destabilizāciju”, liekot saprast, ka vēlētājiem vajadzētu atbalstīt viņa kļūšanu par prezidentu trešo reizi jau pirmajā kārtā, raksta avīze “The New York Times”. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Putina popularitāte, kas savulaik bija pat 80 procentu līmenī, valstī augot sociālajām problēmām un iedzīvotāju neapmierinātībai ar krāpšanu un viltojumiem Valsts domes vēlēšanās decembrī, kritusies uz pusi. Valdošās partijas “Vienotā Krievija”, kuras vadītājs ir Putins, lai gan formāli nav partijas biedrs, centieni panākt sev vēlamu rezultātu parlamenta vēlēšanās izraisījuši plašākās protesta demonstrācijas Krievijā pēdējos gadu desmitos. Sestdien paredzēta kārtējā opozīcijas demonstrācija, kurai toni uzdeva opozīcijas aktīvistu trešdien iepretī Kremlim izvietotais milzu plakāts ar saukli “Putin, ej prom!”. Policisti plakātu jau pēc stundas noņēma no nama jumta, un veselības ministrs Genādijs Oņiščenko valsts televīzijas kanālā aicināja Kremļa kritiķus padomāt, vai bargajā salā piedalīties opozīcijas saietā, taču sals diez vai atturēs opozīcijas aktīvistus no piedalīšanās protesta demonstrācijā.

 

“Mēs uzskatām, ka Putina valdīšanas 12 gadi (astoņi prezidenta amatā un četri premjerministra postenī. – V. B.) ir vairāk nekā pietiekami,” intervijā aģentūrai “Reuters” izteicies Pāvels Jeļizarovs no kustības “Solidaritāte”, kuras aktīvisti izvietoja pret Putinu vērsto plakātu.

 

Piedāvā opozīcijai vietu valdībā

Kad drošībnieki bija noņēmuši pret Putinu vērsto plakātu, premjerministrs un prezidenta amata kandidāts devās uz Maskavas Juristu apvienības mītni, kur paredzēts izvietot centru prezidenta vēlēšanu norises pārraudzībai. Putins paziņoja, ka esot gatavs dot iespēju pārraudzīt balsošanu vēlēšanu iecirkņos novērotājiem, kas saistīti ar opozīcijas grupējuma “Jabloko” pārstāvi Grigoriju Javlinski, kuru tehnisku iemeslu dēļ Centrālā vēlēšanu komisija atteicās reģistrēt kā kandidātu prezidenta vēlēšanās, raksta avīze “The Moscow Times”. Javlinska atbalstītāji uzskata, ka CVK atteicās reģistrēt viņa kandidatūru, jo Kremlis gribēja liegt tūkstošiem novērotāju no “Jabloko” partijas pārraudzīt balsošanas gaitu vēlēšanu iecirkņos. “Jabloko” partijas vadītājs Sergejs Mitrohins paziņojis, ka viņa partija piekristu Putina piedāvājumam tikai tad, ja tiktu īstenota opozīcijas prasība atlaist CVK priekšsēdētāju Vladimiru Čurovu, kuru opozīcija uzskata par Kremļa ielikteni. Kā ziņo Krievijas valsts televīzija, Putins arī izteicis gatavību uzaicināt piedalīties valdībā pārstāvjus no opozīcijas partijām, tajā skaitā “Jabloko” un “Taisnīgā lieta”. Krievijas Komunistiskās partijas vadības pārstāvis un valsts domes deputāts Ivans Meļņikovs noraidījis Putina piedāvājumu kā “priekšvēlēšanu triku”, ziņo aģentūra “Interfax”. Analītiķi atzīmē, ka Putina uzvaras gadījumā prezidenta vēlēšanās viņš, visdrīzāk, centīsies saglabāt paša izveidoto “varas vertikāli”, nevis veicināt politisko liberalizāciju un ekonomiskās reformas, turklāt Kremļa ārpolitiskais kurss var kļūt pretrietumnieciskāks.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+