Pasaulē

Putins manipulē ar Trampu? 16

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

“Krievijas prezidents Vladimirs Putins zina, kā izspēlēt noderīgu kārti, un tieši to viņš dara ar ASV prezidentu Donaldu Trampu (angliski “trump” – “trumpis”), paziņojis ASV Nacionālā izlūkdienesta bijušais direktors Džeimss Klapers, vērtējot Putina un Trampa tālruņa sarunas pēdējās dienās.

Krievijas vadonis Vladimirs Putins manipulē ar ASV prezidentu Donaldu Trampu kā prasmīgs izlūkdienesta darbinieks, atzīmēja Klapers, raksturojot prezidentu sarunas par Ziemeļkoreju un Sankpēterburgā plānotā terorakta atmaskošanu, par ko Krieviju informēja ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP). Klapers atgādina, ka Putins savulaik bijis Krievijas izlūkdienesta virsnieks un ir apmācīts izmantot šādas situācijas.

Klapers un bijušais CIP direktors Džons Brennans jau vairākkārt ir cēluši trauksmi par Trampa attiecībām ar Putinu, jo Tramps turpina izteikt šaubas par ASV izlūkdienestu kopienas apgalvojumu, ka Krievija centusies iejaukties 2016. gada vēlēšanu procesā. Tramps ir vairākkārt apstrīdējis Brennana un Klapera izteikumus un nodēvējis ilggadējos izlūkdienesta profesionāļus par “politiskiem algādžiem”.

Klapera pēdējie komentāri izskanēja televīzijas kanālā CNN pirmdien, kad prezidents Tramps nāca klajā ar ASV jauno nacionālās drošības stratēģiju, kurā Krievija apsūdzēta “informācijas instrumentu lietošanā, cenšoties iedragāt demokrātiju leģitimitāti”.

Ziņojot par jauno nacionālās drošības stratēģijas dokumentu, Tramps nepieminēja Krievijas iejaukšanos, taču atsaucās uz tālruņa sarunu ar Putinu, atzīmē žurnāls “Newsweek”. “Krievijas prezidents Putins pateicās mūsu valstij par CIP sniegto izlūkošanas informāciju par vērienīga terorakta gatavošanu,” teica Tramps, piebilstot, ka “tas ir labi un tā būtu jāstrādā”.

Klapers, kuru par ASV Nacionālā izlūkdienesta direktoru savulaik iecēla prezidents Obama un kurš bija aizsardzības ministra vietnieks izlūkošanas jomā prezidenta Džordža Buša jaunākā laikā, vairākkārt atzīmējis, ka prezidents (Tramps) ir “ļoti naivs”, ja tic, ka Krievijai rūp ASV interešu aizstāvēšana. “Putins ir apņēmies graut mūsu demokrātijas sistēmu un kaitēt jebkurā citā veidā, kas apdraud mūsu valsti,” uzskata Klapers. Viņaprāt, “Krievijai nav labu nodomu attiecībā uz ASV, un par to nevajadzētu būt nekādām ilūzijām vai neskaidrībai, taču mūsu prezidents veicina šo neskaidrību”.

LA.lv