×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Putins kritizē Ļeņinu (31)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Tā sagadījās, ka Krievijas prezidenta Zinātnes un izglītības padomes kārtējā sēde notika 21. janvārī – Ļeņina nāves 92. gadskārtā, un tās laikā Vladimirs Putins pauda viedokli, ka Ļeņina darbības rezultātā tika sagrauta “vēsturiskā Krievija”.

Kad Kurčatova institūta vadītājs Mihails Kovaļčuks sēdes gaitā citēja krievu dzejnieka Borisa Pasternaka poēmu, kur likts uzsvars uz Ļeņina domas virzību, vārdu ņēma Putins un teica: “Virzīt domas gaitu – tas ir pareizi, taču vajag, lai šī doma vestu uz pareizu rezultātu, nevis kā Vladimiram Iļjičam (Ļeņinam. – F. G.). Galu galā šī doma noveda pie Padomju Savienības sabrukuma. Tur daudz bija tādu domu – automatizācija un tā tālāk. Palika atombumbu zem ēkas, kas saucas Krievija, tā pēc tam arī sprāga. Un pasaules revolūcija mums nebija vajadzīga.”

Tas ir jauns skatījums, ar kuru tagad nācis klajā Putins – tas pats, kurš 2003. gadā kā ar cirvi nocirta: “PSRS sabrukums ir 20. gadsimta lielākā ģeopolitiskā katastrofa.” Šis teikums paliek spēkā, jo Padomju Savienība pēckara gados bija vienīgā lielvara, kas gan militārā, gan politiskā ziņā varēja mēroties ar ASV, un tādu Putins vēlas redzēt arī mūsdienu Krieviju. Analizējot Putina teikto, jāpaskaidro, ka Padomju Savienība tika oficiāli nodibināta 1922. gada beigās, ietilpinot šajā veidojumā t. s. savienotās republikas – tobrīd Krievijas federatīvo PSR, Ukrainas PSR, Baltkrievijas PSR un Aizkaukāza federatīvo PSR. No Putina it kā garāmejot izteiktās piezīmes jāsaprot, ka Ļeņina “kļūda” bijusi pati ideja Krievijas impērijas tautām piešķirt teritoriālu autonomiju līdz pat “savienotās republikas” līmenim. Te jāatgādina, ka 1991. gadā Ukraina, Baltkrievija, Moldova, Dienvidkaukāza un Centrālāzijas republikas proklamēja neatkarību, balstoties uz administratīvajām robežām, kas tika nospraustas ar Ļeņina, Staļina, Hruščova, Brežņeva lēmumiem. Putina vārdi par kļūdaino “autonomizāciju” attiecināmi arī uz 1918. gadu, kad Ļeņins, gribēdams piesaistīt Krievijas tautas boļševiku revolūcijai, apsolīja autonomiju arī tatāriem, baškīriem, Ziemeļkaukāza kalniešiem.

Tagad Putins saka: “Arī pasaules revolūcija mums nebija vajadzīga.” Bet līdz pat Otrā pasaules kara priekšvakaram tieši pasaules revolūcijas sauklis bija tas, kas palīdzēja Kremlim mobilizēt komunistiskās partijas visā pasaulē cīņā pret Rietumiem, atbalstot “pasaulē vienīgo strādnieku un zemnieku valsti”. Arī vēl Brežņeva ēras norietā tika sasauktas vispasaules komunistisko partiju konferences, atbalstot PSRS politiku. Bet šis faktors vairs nebija noteicošs.

“Vēsturiskā Krievija” Putina tagadējā izpratnē ir unitāra, autoritāra, centralizēta impērija, kas balstās uz “krievu pasauli”. Valsts, ko pārvalda cara (prezidenta) vietvalži (namestņiki), gubernatori, kur pareizticība pacelta valsts reliģijas līmenī, un kur musulmaņiem, budistiem, jūdaistiem visžēlīgi ļauts uzturēt savus dievnamus un skaitīt lūgsnas pēc saviem kanoniem.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Vai tie nav vienkarsi slimigi murgi!

 2. Padumija, jeb kā viņi sevi sauca – CCCP, bija milzis uz papgra (ne māla) kājām. Propaganda muļķu apjāšanai pasaulē darbojās kādu brīdi vēl pēc Josifa nosprāgšanas. Pēc tam savā deficitu pārpilnībnā šī deficitu būda sagāzās uz neathreišanos. Ari Putins drīz būs vēstures mēslainē, blakus b. Josifam un sifi-līķim Leninam. Good riddance, shitlers !!!

 3. fanātiskais impēriālists ! Atbildēt

  Pūķins: “Virzīt domas gaitu – tas ir pareizi, taču vajag, lai šī doma vestu uz pareizu ..”
  – – – – – – – – —
  To sauc arī par p r o p a g a n d u.

 4. Ko padarīsi, Pūķins par vēlu piedzimis! Ja būtun paspējis nomainīt Romānovu dinastiju Krievijā ar Pūķina, viss būtu bijis štokos un varbūt izpaliktu ne tikai vispasaules revolūcija, bet arī miljonu upuri tajā pašā Krievijā un CCCP…

 5. Šo “teoriju” žiriks jau desmit gadus borē. Vajadzēja, redzi, tā ka caram visur namestniki, ģenerālgubernātori, nekādu tautibu un būtu miers un klusums. Ir vēl viena “teorija”, proti, krievijai jābūt ne mazāk par 250 miljonu iedzīvotāju lai būtu iekšējais tirgus pietiekošs, bez tā ekonomiku neuzcelt. Nekādi pretargumenti vērā netiek ņemti.
  Padomijas likvidācijas ideja jau ir bijusi spīdoša. Respektīvi, sākumā visus atlaist tad privatizēt resursus un pēc tam tos nabagos kolonizēt atpakaļ. Par nožēlu daži sapratuši neatkarību burtiski. Tur klāt vēl ar savu aizstāvniecību iejaucās ASV, kas neļauj vairs uzbrukt un mainīt robežas. Tāpēc jau tāds naids pret ASV un, pie viena, pret Eiropu.
  Krievija jau var eksistēt tikai laupot kaimiņus, mazākos un dabas resursus. Tāpēc jau sākusies tā agonija. Kā mūssos medz teikt: skuju taka tai ir jau lemta. Tur neko nevar darīt.

 6. Cilvēks ,kuram it viss ir pakļauts teritorijas paplašināšanai,nedomājot ,kā to apsaimniekos ,nav ņemams par pilnu.Varen plaša publiska izrunāšanās pati par sevi nevar uzlabot stāvokli valstī.

 7. Еврейский дедушка оказывается такой фанат Путина. Неожиданно.
  Есть у евреев такая черта, лезть со своими советами туда, куда их не просят и учить всех жизни. Весьма противная привычка, за которую они не раз получали по носу, причём за дело.

 8. Pareizi jau to voldiņu novērtē, bet pats tak nerīkojas labāk.

 9. Viss putinisms beigsies ar to ka visur būs hiroglifi, kā jau šodien tālajos austrumos…Ja īsāk – krievu pasauli pazaudēs ne ”ļauno rietumu dēļ ”. Un varbūt kaut kur Pleskavā, Novgorodā vel runās krieviski…

  • Мечтать не вредно. Сколько было таких вот мечтателей, да все згинули, а Россия всё-равно стоит.

 10. gausi ritošais šizofrēniķis Atbildēt

  Kā, Vlaģīmirs Vlaģimīrovičs iedrošinas kritizēt mūsu lielāko svētumu? Šausmas !

 11. Autonomijas tika izveidotas Krievijas impērijas laikā – tādas bija, piemēram, Somijas lielhercogiste un Polijas karaliste – tik milzīgai valstij kā Krievijai tā bija nepieciešamība lai novērstu sabrukumu, jo jebkura asimilācija ir laikietilpīgs process.

  Interesanti, ka šim vēstures revidentam nenāk ne prātā doma, ka nākošās paaudzes pēc viņa valdīšanas pētīs šī indivīda rīcību, kas sabrucināja(raugoties kā lietas notiek, to jau var uzskatīt par notikušu nākotnes faktu) lielāko valsti pasaulē… nav garantēts, ka Krievijā vairs būs krievi, jo šīs nācijas indivīdi pastāvēs tikai tik ilgi kamēr pastāvēs Krievija un bez tās viņi asimilēsies ļoti ātri.

  • Nevis “valsti”, BET “impēriju”.

  • Не дождётесь, зря надетесь. Вы бы лучше о себе волновались, останутся ли в Латвии латыши или разбегутся кто куда из этого рая, так то.

   • spricējošais runcis Atbildēt

    20.gs Krievija izjuka divas reizes,bet vienu reizi to no izārdīšanas paglāba amerikāņi.Vēl tagad Krievijai nav normāla federatīvā līguma.Tehnoloģiskā atpalicība no rietumiem padziļinās.

    • Вот интересно, в какое именно место вы себе шпринцуете, если после этого из вас выходят такие перлы?!

   • No uralāna sūda konfeti neiztaisīsi, bet grafistu gan…

    • У вас запор что ли, ну так примите слабительного, а то вас все мысли про это…

   • Lūdzu, aizvāciet no viedokļu apmaiņas kaut kādā svešā valodā rakstīto!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+