×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
15. februāris, 2016
Drukāt

Džordžs Soross: Putins nav sabiedrotais cīņā pret “Islāma valsti” (16)

Sīrija. Ilustratīvs attēls. Foto - AFP/LETASīrija. Ilustratīvs attēls. Foto - AFP/LETA

Alepo, Sīrijas otrā lielākā pilsēta, agrāk bija valsts tirdzniecības centrs, bet tagad sagrauta.

Autors: Džordžs Soross, Sorosa fonda un Atvērtās sabiedrības fonda priekšsēdis

 

ASV un ES vadītāji smagi kļūdās, domājot, ka prezidenta Vladimira Putina Krievija ir potenciāls sabiedrotais cīņā pret tā dēvēto “Islāma valsti”. Pierādījumi liecina par pretējo. Putina pašreizējais mērķis ir veicināt ES izjukšanu, un labākais veids, kā to panākt, ir pārplūdināt Eiropu ar sīriešu bēgļiem.

Krievijas lidmašīnas bombardē civiliedzīvotājus Sīrijas dienvidos, spiežot viņus bēgt uz Jordāniju un Libānu. Aptuveni 20 000 sīriešu bēgļu pagaidu apmetnēs tuksnesī gaida iekļūšanu Jordānijā. Nedaudz mazāks bēgļu skaits gaida iekļūšanu Libānā. Abu grupu skaits ar katru dienu pieaug.

Krievija ir izvērsusi arī plaša mēroga gaisa uzbrukumus civiliedzīvotājiem Sīrijas ziemeļos. Tam sekoja Sīrijas prezidenta Bašara Asada armijas uzbrukums Alepo pilsētai, kurā savulaik bija aptuveni divi miljoni iedzīvotāju. Kasešu bumbas nogalinājušas simtiem civiliedzīvotāju un likušas desmitiem tūkstošu bēgt uz Turciju. Turpinoties Asada armijas uzbrukumam, bēgļu plūsma var pieaugt.

Sīriešu bēgļi var neapstāties Turcijā. Vācijas kanclere Angela Merkele 9. februārī apmeklēja Ankaru, kur vienojās ar Turcijas valdību mudināt bēgļus, kas jau atrodas Turcijā, pagarināt savu uzturēšanos.

Merkele piedāvāja ar lidmašīnām pārvietot 200 – 300 tūkstošus sīriešu bēgļu tieši uz Eiropu ar noteikumu, ka Turcija neļaus viņiem doties uz Grieķiju un uzņems viņus atpakaļ, ja viņi tā rīkosies.

Putins ir prasmīgs taktiķis, bet nav stratēģisks domātājs. Nav pamata uzskatīt, ka viņš iejaucās Sīrijā, lai padziļinātu bēgļu krīzi Eiropā.

Drīzāk viņa iejaukšanās bija stratēģiska kļūda, jo tā ierāva viņu konfliktā ar Turcijas prezidentu Redžepu Erdoganu, kas kaitējusi viņu abu interesēm.

Taču saskatījis iespēju paātrināt ES izjukšanu, viņš to nepalaida garām. Viņš aizēnojis savas darbības, runājot par sadarbību cīņā pret kopīgu ienaidnieku – “Islāma valsti”. Līdzīgu taktiku viņš izmantoja Ukrainā, parakstot Minskas vienošanās, bet neizpildot tās noteikumus.

Ir grūti saprast, kāpēc gan ASV, gan ES vadītāji tic Putinam uz vārda, nevis spriež pēc viņa uzvedības. Vienīgais izskaidrojums, ko es varu atrast, ir demokrātisku politiķu vēlme pārliecināt sabiedrību, veidojot labvēlīgāku ainu, nekā ir realitātē. Fakti liecina, ka Putina Krievija un ES sacenšas ar laiku: jautājums ir, kura sabruks pirmā. Putina režīmu gaida bankrots 2017. gadā, kad jāatmaksā liela daļa no tā ārzemju parāda, un politiskās jukas var izcelties vēl agrāk.

Putina popularitāte, kas saglabājas augsta, ir atkarīga no sociālā kontrakta, kas prasa valdībai gādāt par finansiālu stabilitāti un lēnu, bet pastāvīgi augošu dzīves līmeni. Rietumu sankcijas līdz ar naftas cenu strauju kritumu novedīs pie režīma neveiksmes abās jomās.

Krievijas budžeta iztrūkums ir 7% no iekšzemes kopprodukta, un valdībai nāksies to samazināt līdz 3%, lai nepieļautu inflācijas nekontrolētu pieaugumu. Krievijas sociālā apdrošinājuma fonds izsīkst un ir jāapvieno ar valdības infrastruktūras fondu, lai to papildinātu. Šie un citi notikumi negatīvi ietekmēs dzīves līmeni un vēlētāju noskaņojumu pirms parlamenta vēlēšanām rudenī.

Visefektīvākais veids, kā Putina režīms var izvairīties no sabrukuma, ir panākt, ka ES sabrūk agrāk. ES, kas izirst pa vīlēm, nespēs uzturēt sankcijas pret Krieviju, kas tika ieviestas pēc tās iebrukuma Ukrainā.

Putins spētu gūt ekonomisku labumu no Eiropas sašķelšanas, izmantojot sakarus ar biznesa aprindām un preteiropeiskajām partijām, ko viņš rūpīgi kultivējis.

Spriežot pēc pašreizējā stāvokļa, ES ir ceļā uz sabrukumu. Kopš 2008. gada finanšu krīzes un sekojošām glābšanas paketēm Grieķijai, ES ir iemanījusies, kā izkulties no vienas krīzes pēc otras.

Taču šobrīd ES ir jātiek galā ar piecām vai sešām krīzēm vienlaikus, kas var izrādīties pārāk daudz. Kā Merkele pareizi paredzēja, migrācijas krīzei ir potenciāls sagraut ES.

Kad valsts vai valstu apvienība ir nāves briesmās, to vadītājiem ir labāk skatīties acīs bargajai realitātei, nevis to ignorēt. Cīņā par izdzīvošanu ES sacenšas ar Putina Krieviju. “Islāma valsts” ir drauds abām, bet to nevajadzētu pārvērtēt. Džihādistu teroristu uzbrukumi, lai cik šausminoši, nav salīdzināmi ar draudu, kas nāk no Krievijas.

“Islāma valsts” (un pirms tās “Al Qaeda”) ir atklājusi Rietumu civilizācijas Ahilleja papēdi – bailes no nāves – un iemācījusies, kā to izmantot. Uzjundot latento islamofobiju Rietumos un mudinot sabiedrību un valdību izturēties pret musulmaņiem ar aizdomām, viņi cer pārliecināt gados jaunos islāmticīgos, ka terorismam nav alternatīvas. Ja šī stratēģija ir izprasta, pretlīdzeklis ir vienkāršs: atsakieties uzvesties tā, kā grib jūsu ienaidnieki.

Apdraudējumu, kas nāk no Putina Krievijas, būs grūti atvairīt. Nespēja to atpazīt padarīs uzdevumu vēl grūtāku.

© Project Syndicate

Tulkojis Valdis Bērziņš

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. grafistiem, žuļiem, u.c. Atbildēt

  Sorosam ir daudz vairāk prāta, nekā grafistiem, žuļiem un visiem pārējiem Krievijas propagandistiem kopā
  ņemot, jo viņš ir spējis tikt pie miljarda, kamēr jūs visi tālāk par tukšu muldēšanu un lamāšanos neesat tikuši. Bet sabiedrībā jau tā arī ir: kam prāta tā pamazāk, tas daudz runā, bet maz dara un parasti neko nesasniedz, bet kam ir prāts un kas daudz dara, tas sasniedz savus mērķus, toties daudz nerunā. Latviešiem ir pat tāds sakāmvārds: “tukša muca tālu skan”! Neesmu nekāds Sorosa fans vai aizstāvis, bet varu secināt, ka viņa teiktajā ir daudz patiesības, patīk tas kādam, jeb nē.

  • Интересная точка зрения. Значит, по вашему, наличие ума – разума определяется исключительно количеством денег в вашем кармане. Даже если человек вор, бандит, аферист, но у него много денег, то он умный. А если человек честный и бедный, то он глупый, так? Забавно.

 2. nost ar cionistu deģenerātiem!!

 3. Тот, кто верит этому старому жулику, матёрому прощелыге финасовых рынков, тот идиот в квадрате. Данный авантюрист заточен только на одно – делать деньги, причём только для себя любимого. Всё остальное – это только способ, словесная завеса, запутывание конкурентов и т.д. А у самого уже наверняка какая то схема разработа, чтобы в очередной раз ограбить кого-нибудь.

 4. “Tik ilgi kamēr Amerikā prezidents būs bimBams, nekāda ISIS likvidācija nenotiks. bimBams jau ir muļķis un Putins to labi saprot, kā muļķīti vazāt aiz deguna.”
  ___
  cerēsim, ka ar to ir saistīta ari bezprecedenta baņķieru klanu siverēšanās – pilnīgi netraucēta un galvu reibinoša – pa politiku. Lai gan jebkuram nākamajam prezidentam būs ļoti grūti atdabūt atpakaļ sīs Obamas laikā finansu magnatu paplašinātas iespējas rausīt Balto namu

 5. analizējiet signālus Atbildēt

  Starpcitu, soross lobē ari narkotiku legalizāciju.
  jo ir jau nodrošinājis kontroli pār so nozari – nokārojis licences vai tml. Atliek tiak izmaniīt likumdošanu un jaunais peļņas zars var sākties.

 6. analizējiet signālus Atbildēt

  soross ir pateisais migrācijas ogranizētājs. protams, kopā ar līdzīgu domubiedru grupu.
  tas ir satriecoši, ka nedrīkstot oficiāli runat skaidru valodu, bet tomēr redzot tik daudz skaidru noražu uz to tik liela cilvēku daļa to nespēj izskaitļot.

 7. Tavi apgalvojumi ir ne tikai smieklīgi, bet arī muļķīgi, ieturēti vienīgi Krievijas propagandas garā. Vistīrākā demagoģija, kas domāta tiem, kuri neanalizē lietas un nedomā paši ar savu galvu! Sorosam ir pilnīga taisnība attiecībā uz Krieviju, jo superzemās naftas un gāzes cenas pasaulē, naudas deficīts budžetā, avantūras Ukrainā un Sīrijā, kas ik dienas prasa papildu miljonus, valsts ārējā parāda atmaksas problēmas un valsts naudas rezervju izsīkums neizbēgami tuvina valsti sociālam sprādzienam. Tie ir objektīvi faktori, ko krievi ignorē, turpinot tukšu propagandu ar ienaidnieka meklēšanu un par to tiks dārgi maksāts.

  • Es neslavēju Krieviju un neapgalvoju ka Krievijai ar ekonomiku viss kārtībā. Bet nevajag par Krieviju rakstīt to, kas neturas gabalā! Tieši tu te dzen demagoģiju, aicinot cilvēkus domāt ar galvu un vienlaikus ticēt galīgām muļķībām.

   • Piekrītu žulim.
    Mums ir jātiek vaļa no idzītās nekritiski uztvertās mantras par labajiem Rietumiem.
    “Labie Rietumi” ir pilnīgi politiski korumpēti (vismaz kas attiecas uz ASV, ES topu un Merkeli)
    pie teikšanas ir tuvās azijas izcelsmes bussinessmeņi, viņi bez problēmām var izlemt Eiropu pārverst par Tuvas azijas filiali. Nozlaucīt kontinentu no veselas civilizacijas un veselas rases. Viss. asv valdības nopircēji un regulētaji tā grib.

    • Driz laikam bus ta: ASV vai kadam no vinas rietumu sabiedroto saks sapet veders – bus vainigi krievi, kadam pec ballites sapes veders – vainigi krievi, vasara saule uzkars ap +40 – krievi sabote. smiekli gan! man bija pagajusaja gada roka lauzta ,laikam vajadzeja krievus vainot,vot kur stulbs biju 🙂

  • Bet ASV ar ES netaisija avanturas, nedemole Afganistanu, nebombardeja Iraku. Tadi engeliti nevainigi!

 8. Smieklīgs raksts!
  Tā, kā Rietumi visus šos gadus ir “cīnījušies” pret Islama valsti apgādājot to ar bruņojumu, apmācot viņu kaujiniekus un ļaujot praktiski netraucēti paplašināt savu teritoriju un ietekmes zonu, tad Krievija tiešām nav Rietumu sabiedrotais šādai “cīņai”.
  Pēkšņi Krievija esot vainīga pie bēgļu plūsmas uz Eiropu. MUĻĶĪBAS! Šī bēgļu plūsma gāzās iekšā Eiropā jau krietni pirms Krievija devās Asadam palīgā, tikai par to “demokrātiskā” Rietumu prese protams klusēja. Bēgļu plūsmu izraisīja Rietumvalstu iebrukums Irākā, Lībijā, šo valstu likumīgo valdību gāšana un haosa un juku izraisīšana šo valstu teritorijās. Līdzīgi šis process tika virzīts Sīrijā. Un, ja Krievija nebūtu iejaukusies, šodien arī Asads jau būtu gāzts un Islama valsts būtu izplētusies pa visu Sīrijas teritoriju, jo Rietumu balstītā opozīcija Islama valstij nav nekāds nopietns pretinieks.
  Putins jaucot ārā Eiropas savienību? Tik pat smieklīgs apgalvojums. Vai tad Putins diktē Eiropas savienībai visus tos stulbos lēmumus, ko tā pieņem? Kurš tad pret kuru tās sankcijas pieņēma – Krievija pret Eiropas savienību, vai tomēr Eiropas savienība pret Krieviju? Un kas tā par savienību, kuru tāds Putins no malas var izjaukt?!

 9. Soros ir gudrs vīrs un visu runā, praktiski, pareizi. Par nožēlu, domāju ka bēgļu plūsmas ir kļuvušas kādiem ES vadošiem darboņiem par biznesu. Tāpēc ES pirmām kārtām būs jatiek galā ar saviem blēžiem. Kā parādijuši pēdējā laika notikumi, korupcija augšējās instancēs ES tomēr ir jūtama. Bet Soros kļūdās vienā, proti, Krievija sabruks ātrāk. Eiropas sabrukšanas pazīmes var saskatīt tikai tie, kas ļoti to vēlās. ES izkulsies no situācijas vēl stiprāka un saliedētāka jo, atšķirībā no Krievijas, lielākais ES plus, ir tas ka viņa prot reaģēt un mainīties, tehniski runājot, darbojās atgriezeniskās saites. To darbība ir iestrādāta ES pamatprincipos un tāpēc nostrādās automātiski. Turpretīm sistēmas, kurās atgriezeniskās saites ir pārrautas var darboties tikai manuālā režīmā, kas sarežģītajās situācijās nostrādā aplam. Kā zinām, tā slavenā Krievijas “varas vertikāle” ir būvēta tieši tā, lai viss notiktos tikai roku vadībā ignorējot atgriezeniskās saites. Tie laiki sen jau garām kad tā varēja būt.

 10. Es cīnos tikai par vienu lietu — imperiālo Krieviju.

 11. Tik ilgi kamēr Amerikā prezidents būs bimBams, nekāda ISIS likvidācija nenotiks. bimBams jau ir muļķis un Putins to labi saprot, kā muļķīti vazāt aiz deguna.

Draugiem Facebook Twitter Google+