Pasaulē

Putins: Nesadarbošanās ar Asadu ir kļūda 16

Foto-LETA/AFP

Nesadarboties ar Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu centienos sakaut džihādistu grupējumu “Islāma valsts” ir kļūda, pirmdien Ņujorkā uzrunājot ANO Ģenerālo asambleju, sacīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

“Uzskatām, ka tā ir liela kļūda – atteikties no sadarbības ar Sīrijas varasiestādēm, valdības armiju, ar tiem, kas vīrišķīgi cīnās ar teroru,” sacīja Putins.

“Beidzot ir jāatzīst, ka, atskaitot prezidenta Asada valdības karaspēku un Sīrijas kurdu zemessardzi, ar “Islāma valsti” un citiem teroristu grupējumiem reāli neviens necīnās,” viņš piebilda.

Putins arī norādīja, ka paziņojumi par cīņu ar terorismu no to starptautisko spēlētāju puses, kas izmanto ekstrēmistus saviem mērķiem, ir liekulība.

“Ir acīmredzams, ka varas vakuuma rašanās vairākās Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīs novedusi pie anarhijas zonu izveidošanās, kuras nekavējoties sāk aizpildīt ekstrēmisti un teroristi,” norādīja Putins.

“Zem tā dēvētās Islāma valsts karogiem karo desmitiem tūkstošu kaujinieku, arī bijušie Irākas karavīri, kas 2003.gadā Irākā notikušā iebrukuma rezultātā tika izsviesti uz ielas, par rekrūšu piegādātāju kļuvusi Lībija, kuras valstiskums tika iznīcināts, rupji pārkāpjot ANO Drošības padomes 1973.rezolūciju,” atgādināja Krievijas līderis.

Viņš arī uzsvēra, ka “tagad radikāļu rindas papildina tā dēvētā Sīrijas mērenā opozīcija, kuru atbalsta Rietumi”.
“Viņus no sākuma apbruņo, apmāca, bet pēc tam viņi pāriet tā dēvētās Islāma valsts pusē,” norādīja Putins.

Viņš arī atgādināja, ka “Islāma valsts” “neradās tukšā vietā – arī tā sākumā tika lolota kā līdzeklis pret nevēlamiem sekulāriem režīmiem”.

Sīrijā kopš 2011.gada notiek pilsoņkarš, kurā pret valdību cīnās sašķeltās bruņotās opozīcijas grupējumi un ekstrēmistu organizācijas, tādas kā “Islāma valsts” un ar “Al Qaeda” saistītā “Al Nusra”. Atbilstoši ANO datiem kopš karadarbības sākuma Sīrijā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 240 000 cilvēku.

Sīrija ir viena no Krievijas tuvākajām sabiedrotajām Tuvajos Austrumos.

Maskava pēdējās nedēļās cenšas ieņemt aktīvāku starpnieka lomu attiecībā uz Sīrijas pilsoņkaru un starptautiskajiem centieniem cīnīties pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”, kas kontrolē prāvas teritorijas Sīrijā un Irākā.

LA.lv