×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
4. oktobris, 2016
Drukāt

Putins pieprasa ASV atcelt sankcijas un segt zaudējumus (6)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas vadība varētu atsākt ar ASV noslēgtā ieroču plutonija pārpalikumu utilizācijas līguma darbību, ja Vašingtona izpildītu virkni nosacījumu, tostarp atceltu sankcijas un segtu to nodarītos zaudējumus, liecina likumprojekts, kuru pirmdien Valsts domei iesniedza prezidents Vladimirs Putins un kas šobrīd atrodas izskatīšanā parlamenta apakšnamā.

Vienošanās un tās protokoli atkal var sākt darboties, ja ASV novērsīs iemeslus, kas noveduši pie “būtiskas apstākļu maiņas” kopš laika, kad dokuments stājās spēkā.

Cita starpā Krievija uzstāj, ka ASV ir jāsamazina militārā infrastruktūra un sava kontingenta skaits tajās NATO dalībvalstīs, kas aliansē iestājās pēc 2000.gada 1.septembra.

Savienotajām Valstīm ir jāatceļ “Magņitska likums” un visas sankcijas, kas noteiktas pret atsevišķiem Krievijas subjektiem, fiziskām un juridiskām personām.

Vašingtonai ir jākompensē kaitējums, kas Krievijai nodarīts šo ierobežojumu rezultātā, kā arī pret Savienotajām Valstīm noteikto atbildes soļu dēļ.

Turklāt ASV ir jāpiedāvā skaidrs plāns liekā plutonija neatgriezeniskai utilizācijai.

Tiek norādīts arī, ka lēmumu par līguma darbības atjaunošanu pieņems Krievijas prezidents.

Kā ziņots, Putins pirmdien deva rīkojumu apturēt vienošanos ar ASV par atbrīvošanos no kodolieročos izmantojamā plutonija.

2000.gadā noslēgtās un 2010.gadā atjaunotās vienošanās mērķis bija dot iespēju abām kodolvalstīm atbrīvoties no plutonija savās aizsardzības programmās.

Putins iepriekš šogad paziņoja, ka ASV neievēro šo vienošanos, atbrīvojoties no plutonija veidā, kas ļauj tai saglabāt savas aizsardzības spējas.

Eksperti Putina lēmumu jau novērtējuši kā simbolisku triecienu sadarbībā par kodolieroču neizplatīšanu.

Pirmdien publiskotajā prezidenta dekrētā teikts, ka Maskava izstājas no vienošanās, jo apstākļi ir ievērojami mainījušies un ASV nedraudzīgā rīcība rada draudus stratēģiskajai stabilitātei.

Dekrētā teikts, ka Vašingtona nav spējīga īstenot vienošanās nosacījumus un Maskavai “jāīsteno steidzami pasākumi, lai aizsargātu Krievijas drošību”.

“Tas ir simbolisks žests, kas parāda, ka puses vairāk nesadarbojas šajā jomā,” norādīja neatkarīgais militāro jomu eksperts Aleksandrs Golts, piebilstot, ka tā nav pirmā vienošanās, kas apturēta ieroču neizplatīšanas sfērā.

Vienošanās paredzēja, ka ASV un Krievija katra atbrīvosies no 34 tonnām liekā plutonija, ar kuru ir pietiekami 17 000 atombumbu izgatavošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. kas tad nu, muļķu zemi problēmas bez citiem?????????

  2. Nav nekā vienkāršāka, kā Krievijā, krievu presē paziņot, ka krievi ir uzcēluši rūpnīcu plutonija pārstrādei, bet amerikāņi nē un uz šī pamata krievi nepildīs līgumu par plutonija utilizāciju. Lai iespējams, varētu vienpusēji ražot jaunas kodolgalviņas. Cik augsta ir šī fakta ticamība? Vai kāds tic tam, ka amerikāņiem nav attiecīgās tehnoloģijas? Putins, tāpat kā savā laikā Brežņevs, domā, ka viņa valsts drošība atkarīga no noliktavās esošā atombumbu un kodolgalviņu skaita un tāpēc vairs nerēķinās ar starptautiskiem līgumiem. Lai gan pat pusaudzim ir skaidrs, ka jau ar esošo kodolarsenālu kodolvalstis pasauli var iznīcināt n reizes. Tas tikai liecina, ka ambīcijas, ideoloģija un vara aptumšo dažu pie valsts stūres esošu cilvēku veselo saprātu un tas patiešām ir bīstami.

  3. JĀ!!! KĀ NU KURŠ DOMĀ SAVU VAINU NEVELT UZ OTRU?????? ASV DIEMŽĒL PATI ZINĀS, KĀ TAI DZĪVOT UN ATTĪSTĪTIES!!! TĀPAT KĀ ĶĪNA!!!

  4. Как всегда, в LA всё перевернуто в верх ногами и переставлены акценты. Главное совсем другое, Россия выходит из соглашения потому, что США технологически не способны его выполнять. Об этом сегодня в ИМХО клубе целая статья опубликована. Россия (Россатом) потратила 240 миллионов долларов и разработала технологию и построила завод по переработке оружейного плутония. США потратили более 7 миллиардов, но ни технологии ни завода у них нет. Ну и зачем нужен такой договор? Зачем перерабатывать плутоний, нести неизбежные экономические убытки, если дугая сторона этого делать не будет?

  5. Amerika varētu prasīt no Krievijas lai tā sedz zaudējumus Moldovai, Grūzijai, Ukrainai neseno agresiju rezultātā. Protams jāprasa lai sedz zaudējumus visām valstīm ko okupējusi PSRS, jo Krievija sevi pasludināja par tās tiesisko mantinieci. Un protams pirmām kārtām Krievijai jāsedz zaudējumi ko tā nodarīja sankciju rezultātā Latvijas piensaimniekiem un Latvijs zivju pārstrādes uzņēmumiem.

  6. prasīt jau var, bet kas to dos! Vispār tas ir interesanti – Maskava norādīs, kā Vašingtonai tālāk jādzīvo. Ha-ha!

Draugiem Facebook Twitter Google+