×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
5. novembris, 2013
Drukāt

Putins rediģē vēsturi (12)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pēc vairāku gadu darba un asiem strīdiem Krievijas vēsturnieku grupa, kuru vadīja akadēmiķis Aleksandrs Čubarjans, izstrādājusi Krievijas vēstures mācību grāmatas jauno koncepciju, kas nodota izskatīšanai prezidentam Vladimiram Putinam.

Vēsture nemēdz
 būt melnbalta


“Vēsture nemēdz būt melnbalta, tajā ir toņi un pustoņi,” raksturojot jaunās vēstures mācību grāmatas koncepciju, teica Čubarjans. “Mēs centāmies, lai līdz ar patriotisma audzinošo funkciju un radīšanas patosu tiktu atainots viss Krievijas dzīves spektrs, apzinot arī vēstures traģiskās lappuses.” Akadēmiķis Čubarjans atzina, ka arī jaunajā vēstures koncepcijā joprojām “nav atrisināta sarežģītā problēma par nacionālo teritoriju pievienošanu”, piebilstot, ka “visās bijušās Padomju Savienības valstīs, izņemot Baltkrieviju un Armēniju, padomju posms tiek dēvēts par koloniālu”. Pēc Čubarjana vārdiem, plānots apspriesties ar Neatkarīgo Valstu Sadraudzības valsts vēstures institūtu vadītājiem, lai atrastu “jaunu definīciju”. Pēc simtiem vēstuļu saņemšanas par to, vai Krievijas vēsturē bija “tatāru-mongoļu jūgs”, šis apzīmējums jaunajā koncepcijā nomainīts pret politiski korektāko “Zelta ordas jūgu”. Lai gan vēstures mācību grāmatas jaunā koncepcija ir izstrādāta, tās autori atzīst, ka Krievijas sabiedrībā ir pretrunīgi vērtējumi, īpaši par pagājušā gadsimta notikumiem un pēdējo 20 gadu vēsturi.

Krievijas pagātne 
ir neparedzama


Akadēmiķis Čubar-jans, kurš vadīja mācību grāmatas koncepcijas izstrādi, paziņojis, ka nezinot nevienu skolotāju, kurš mācītu vēsturi, pilnīgi orientējoties tikai uz “kaut kādām koncepcijām”. Toties Vladimiram Putinam, kurš vada Krieviju jau 13 gadus, jaunajā vēstures mācību grāmatā ir veltīta vesela nodaļa, raksta avīze “Izvestija”. Laika posms no 2000. gada, kad Putins pārņēma Krievijas prezidentūru no Borisa Jeļcina, līdz viņa ievēlēšanai par valsts galvu trešo reizi 2012. gadā, veido jaunās vēstures mācību grāmatas atsevišķu sadaļu. “Pēc ilgām konsultācijām, šaubām un strīdiem tika nolemts, ka mācību grāmatā jāiekļauj Krievijas vēsture līdz pat pēdējām prezidenta vēlēšanām,” paziņojis Izglītības ministrijas pārstāvis. Šā gada sākumā prezidents Putins deva rīkojumu Krievijas Zinātņu akadēmijas vēsturniekiem sagatavot standartizētu mācību grāmatu par Krievijas vēsturi, kas būtu brīva no “iekšējām pretrunām un neskaidrībām”, liekot saprast, ka pašreizējās mācību grāmatas piedāvā pārāk daudz pretēju viedokļu, atzīmē “Izvestija”. Lēmums ietvert Putina prezidentūras gadus jaunajā vēstures mācību grāmatā izraisījis zināmu nervozitāti amatpersonās, kas atbildīgas par koncepcijas izstrādi. Netieši atzīstot vēsturnieku darba sarežģītību Krievijā, Krievijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Vladimirs Fortovs Krievijas Vēstures biedrības sēdē izteicies, ka “Krievijai ir ne tikai neparedzama nākotne, bet arī neparedzama pagātne”.

Mācību grāmatas pēdējā versijā vairs nav sastopami tādu pretrunīgi vērtētu personu kā bijušā naftas firmas “Yukos” vadītāja Mihaila Hodorkovska, kurš jau desmit gadus sēž cietumā, un nesen Londonā mirušā miljardiera Borisa Berezovska vārdi, atzīmēts interneta vietnē “gazeta.ru”. Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs noliedzis, ka prezidents būtu iesaistīts Krievijas vēstures mācību grāmatas jaunās koncepcijas izstrādē, raksta “Izvestija”. “Prezidents neiejauksies vēsturnieku un skolotāju tiešajā darbā. Lai profesionāļi izlemj, kādai jābūt šai grāmatai un vai ir nepieciešams tajā iekļaut pašreizējā prezidenta valdīšanu,” paziņojis Peskovs. Krievijas plašsaziņas līdzekļi atgādina par skandālu 2007. gadā, kad Putins atzinīgi izteicās par vēstures grāmatu, kurā Staļina diktatūra bija attaisnota kā “nepieciešama” un atbalstīta Kremļa pašreizējā “vadāmās demokrātijas” koncepcija.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. R. Dzintara vadītā patriotiskās audzināšanas komiteja arī tiecas pēc līdzīga unitāra vēstures mācīšnas modeļa.

 2. Arī Latvijā rediģē vēsturi – tādi trīnīši, laikam uzdevumā. Paidera & Urbanoviča grāmatai jau papildmetiens izdevniecībā Valters un Papa.

 3. Vai tas kāds reklāmas raksts? Satura nekāda.

 4. Paredz nākotni, ne jau pagātni.

 5. socialisms-kapitalisms vienas mates berni parvers pasauli par cinas lauku uz dzivibu un navi izmirs vajakie pec darvina teorijas pec M-E-L teorijas bus nezeliga cina lidz vienotibai pasauls meroga ja daba neiznicinas tad vienalga savstarpeja-iznicinasanas notiks……

 6. Jo ilgāk krievi pīsies melos par savu vēsturi, jo smagāk viņiem tas atsauksies, jo agrāk, vai vēlāk etniskie konflikti pāraugs kārtējos čečenijas karos.

 7. Vēsture kā prostitūta – drāž katrs pēc vajadzības kā grib.

 8. Pareizi uzrakstīta vēsture ir ĀFRIKAI.
  Tādā gadā iebruka portugāļi, pēc desmit gadiem angļu kolonizatori u.t.t.

 9. Jā,tieši putins nejauksies, tikai dos vadošos norādījumus un arī par tiem neklausīgajiem, kurus no darba jāizmet, tad jāsoda!

Draugiem Facebook Twitter Google+