×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. marts, 2015
Drukāt

“Putins spēlē uz augstām likmēm, Rietumi – uz zemām” (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Eksperts Krievijas un Eirāzijas jautājumos Džeimss Šers piedalās Saeimas rīkotās augsta līmeņa ārpolitikas konferences preses konferencē par nepieciešamajām izmaiņām Eiropas Savienības ārpolitikā un drošības politikā un nākotnes izaicinājumiem attiecībās ar Krieviju.

Baltijas valstis Krievijas izpratnē ir “svešās” un nav Krievijas civilizācijas sastāvdaļa, spriež viens no pazīstamākajiem Apvienotās Karalistes ekspertiem Krievijas jautājumos Džeimss Šers. Ar Ukrainu esot citādi. Baltijas valstu iestāšanos Eiropas Savienībā un NATO Krievija spējusi “paciest”, taču līdzīgu ceļu Ukrainai tā nepieņem.

“Deviņdesmitajos Krievijai bija simpātisks skatījums uz ES, jo tā uztvēra to kā ģeopolitisku projektu, taču patiesībā ES ir integrācijas projekts,” skaidro Dž. Šers. Viņa ieskatā, tieši “integrācija” ir atslēgas vārds, kas kaitina Krieviju. Ekspertam tika uzdots jautājums – vai Krievijas īstenotais karš Ukrainā nav kā spēle, kurā nākamais izaicinājums pēc Ukrainas Krievijai būs spēkošanās ar NATO. “Atbildē ir: “Jā, bet…” Viens no Krievijas armijas ģenerālštāba pienākumiem ir veidot plānus tālākajiem bruņotajiem konfliktiem. Atceraties mācības “Zapad”, kurās tika simulēts kodoltrieciens Varšavai? Baltkrievija var būt nākamais Krievijas mērķis. Ja Ukrainā karš nevedīsies, kā plānots, Krievija var mest izaicinājumu NATO,” uzskata Dž. Šers. Tomēr viņš ir ļoti skeptisks par to, ka tas varētu reāli notikt, jo pati Krievija nevēloties karu ar NATO. “Krievija ir pārliecināta, ka visa krievu kopiena viņus atbalsta. Viņi ticēja, ka viņus atbalstīs visa Austrumukraina, taču tas nenotika,” atgādina eksperts, kurš norāda – Ukrainas bruņoto spēku pusē karo liels skaits krievvalodīgo iedzīvotāju.

Attiecībā uz Latviju viņš vēlreiz apstiprina britu laikraksta “The Economist” redaktora Edvarda Lūkasa teikto par to, ka Latvijai jā­lūkojas uz pašas vājajām vietām. “Krievijas spēcīgās puses bieži vien ir mūsu pašu ievainojamībā,” saka Dž. Šers. To esot atzinusi arī kāda augsta VDK amatpersona, kas darbojusies Japānā. “Baltijas valstis samērā nesen – pirms 20 gadiem – atguvušas neatkarību. Šeit joprojām aktuāls ir jautājums par cilvēku morālo stāju, profesionalitāti un korupciju valsts pārvaldē. Šeit ir viegli darboties Krievijas specdienestiem,” spriež Dž. Šers. Par otru ievainojamo vietu Latvijā viņš sauc vietējos krievvalodīgos. “Lielākā daļa no viņiem zina, kā ir dzīvot ES un izbaudīt visas brīvības un kā ir bijis dzīvot padomju sistēmā, kur to nebija. Tomēr problēma ir tā, ka šī sabiedrības daļa nav integrēta. Arī Britānijā ir aktuāls minoritāšu jautājums, taču tas ir reliģisks un to Krievija nespēj izmantot savās interesēs,” skaidroja Dž. Šers.

Viņš paredz ātru galu Putina režīmam Krievijā, jo ieviestās sankcijas, kā arī naftas cenu kritums to skarot ļoti skarbi. Kremlis esot efektīvs īstermiņa, bet ne ilgtermiņa spēlē. Kopumā Putinu viņš novērtēja kā spēlētāju, kas paradis spēlēt uz augstām likmēm, bet Rietumi – uz zemām, tādēļ Putinam bija iespējami panākumi, jo vieglāk spēlēt pret pretinieku, kurš vairāk baidās zaudēt.

Runājot par Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko, viņš norādīja, ka Latvijas kaimiņvalsts vadītājs apzinoties, ka Baltkrievija varot būt nākamais Krievijas mērķis, un darbojoties kā reģiona aizbildnis. “Starp Putinu un Lukašenko valda savstarpēja nepatika. Lukašenko ir nenovērtēts Eiropas politiskais līderis, taču viņš Putinu pārdzīvos.”

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Izlasīju iesākumu – visa sāls EU prodžekata kā uz delnas – tas tiem, kas par o vēl šaubījās:

  “Deviņdesmitajos Krievijai bija simpātisks skatījums uz ES, jo tā uztvēra to
  kā ģeopolitisku projektu, taču patiesībā ES ir integrācijas projekts,” …
  (citāts.)
  Domāju, ka tautieši te vairumā maldījās un kādi vēl joprojām to dara un…. tieši tāpat…

 2. Nokomentēšu vien virsrakstu.
  Laikam jau spēlē pēc tā pašām Rietumiem saprotamām notīm tomēr,
  ja rezi piesēja visu to jau “Šarlī lietai”…:

 3. Tieši Krievu propaganda izplata mēlus ka NATO ir agresīvā organizācija jo tieši NATO neļāva PSRS iekārot visu pasauli. PSRS propaganda čivināja par to ka tā tikai aiztāvējās bet tieši NATO piebremzēja PSRS Huligānisku uzvedību. Tomēr PSRS uzbrūka Afgānitānai kur Padomju Vārmakas cietuši zaudējumu

 4. Мелкобритам недолго осталось мучиться

 5. “Šeit joprojām aktuāls ir jautājums par cilvēku morālo stāju”
  šo mums būtu vis visvairāk jāņam vērā. Katram savā vietā.

 6. Lukašenko izskatās stipri gudrāks politiķis par Putinu. Lukašenko diez vai pretosies Baltkrievijas okupācijai. Gluži otrādi, viņš censtos ieņemt Putina vietu. Tas viņam var arī izdoties. Lukašenko principi krieviem var izrādīties ļoti pievilcīgi. Iespējams, ka Putins ar ādu jūt, ka Lukašenko ir viņam bīstams, kā Krievijas līderis. Tāpēc, lai jau Lukašeno labāk mierīgi sēž savā nabaga Baltkrievijā.

  • nabaga Baltkrievija??? ja viens nopelna 1000 un par izdzivosanu spiests atdot 1000 (ha, iespejams, pat 1100…), bet otrs nopelna 200 un izdzivosanai pietiek ar 80, kurs tad ir nabagaks? pie tam Baltkrievijas ekonomikai ir nu jau vairak ka 15miljoni darba roku un populacija palielinas, nevis izzud… Protams, tur ir diktatura, bet man ir bail iedomaties, ko ES/ASV izdaris ar sho loti pievilcigo kumosu tad, kad diktatura izbeigsies.

   • Savaada logjika! Pie visa atkal vainiiga ASV! Bet es apgalvoju, ja nebuutu amiishi, ja nebuutu bijusi Regena stingraa nostaaja, tad tautu cietums Pad. Sav. nebuutu sabrukusi, Latvija veel vienmeer buutu krievu apkampienos un paarkrievoshana pilnaa meeraa turpinaatos! Paldies Amerikai par paliidziibu baltieshiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+