×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
5. aprīlis, 2018
Drukāt

Dubultaģenta indēšana: Putins uzvar informācijas karā? (12)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas eksperti apseko Sergeja Skripaļa mājas dārzu Solsberi.

Analītiķu ieskatā, Krievijas prezidents Vladimirs Putins apspēlēja Rietumus informācijas karā saistībā ar Krimas aneksiju un iebrukumu Austrumukrainā un grib uzvarēt arī propagandas duelī ar Britāniju, pēc britu ekspertu atzinuma, ka viņi nespēj noteikt, vai nervu gāze, ar ko tika saindēts Krievijas dubultaģents Skripaļs, ražota Krievijā.

Britu eksperti identificē vielu, bet ne tās izcelsmi

Britānijas militārās laboratorijas direktors, kura vadītā iestāde analizējusi nervus paralizējošo vielu “Novičok”, kas izmantota bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanā, atzinis, ka nav izdevies identificēt šīs vielas “konkrēto avotu”. Portondaunas laboratorijas direktora atzinumu izdevums “Politico” novērtējis kā dāvanu Kremļa propagandistiem, uzkurinot viņu centienus apsūdzēt ļaundarībā britu pusi. Gerijs Eitkenheds intervijā televīzijas kanālam “Sky News” norādīja, ka eksperti vielu identificējuši kā militārām vajadzībām ražotu “Novičok”, taču nevar pierādīt, ka tā ražota Krievijā. “Mēs neesam identificējuši konkrētu avotu, taču esam snieguši zinātnisku informāciju valdībai, kas pēc tam, izmantojot citus avotus, nonākusi pie secinājumiem,” teica Eitkenheds. “Mūsu darbs ir sniegt zinātniskus pierādījumus par to, kas ir šī konkrētā nervus paralizējošā viela. Mēs identificējām, ka tā pieder šai konkrētajai nervus paralizējošo vielu grupai un ka tā ražota militārām vajadzībām, taču mūsu darbs nav pateikt, kur tā ražota.” Viņš piebilda, ka šādas vielas iegūšanai nepieciešamas “ārkārtīgi komplicētas metodes, kādas pieejamas vienīgi kādai valdībai”.

Dažos britu medijos izteikts viedoklis, ka Londona pārāk ātri norādījusi uz Krieviju kā vainīgo Skripaļu saindēšanā, jo Portondaunas laboratorijas eksperti nav noteikuši nervu gāzes konkrēto avotu. Identificējot šo vielu kā nervu gāzi “Novičok”, britu ekspertu rīcībā esot vajadzējis būt kādam šīs gāzes paraugam salīdzināšanai, taču Londona negribot atklāt šo faktu, lai aizsargātu svarīgu izlūkošanas informācijas avotu, atzīmē BBC. Maskava paziņojusi, ka nervu gāze varētu būt nākusi no Portondaunas laboratorijas, kuras direktors Eitkenheds to kategoriski noliedzis.

Sergejs un Jūlija Skripaļi 4. martā tika atrasti bez samaņas uz soliņa parkā Solsberi pilsētā un ievietoti slimnīcā. Marta beigās Jūlija sāka atveseļoties, bet viņas tēvs joprojām atrodas slimnīcā smagā stāvoklī.

“Mēs jau no paša sākuma skaidri pateicām, ka mūsu vadošie eksperti Portondaunā identificēja, ka Solsberi lietotā vielā bija “Novičok”, militārām vajadzībām ražota nervus paralizējoša viela. Šī ir tikai daļa no izlūkošanas dienestu informācijas. Mūsu vērtējums ir, ka Krievija ir atbildīga par šo nekaunīgo un pārdrošo rīcību, un starptautiskā sabiedrība ir piekritusi, ka nav cita ticama izskaidrojuma,” teikts Britānijas valdības paziņojumā.

Hāgā apspriež Skripaļu saindēšanu

Starptautiskā Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW), kuras galvenā mītne atrodas Hāgā, vakar bija paredzējusi apspriest Britānijas apsūdzības Krievijai, ka tā uzbrukusi bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai, izmantojot ķīmisko ieroci. Organizācijas pārstāvis paziņojis, ka ārkārtas sanāksmi šīs lietas apspriešanai lūgusi sasaukt Krievija, kurai ir šādas tiesības kā OPCW dalībvalstij. Kā informē raidsabiedrība BBC, Krievija vēlas uzzināt, kādus pierādījumus britu eksperti iesnieguši OPCW, kuras inspektori apmeklēja uzbrukuma vietu Solsberi. Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas eksperti paredz pabeigt savu neatkarīgo izmeklēšanu Skripaļu lietā aptuveni pēc nedēļas.

Organizācijai nav pilnvaru izvirzīt apsūdzības, taču tā var pieprasīt Krievijai dot atļauju OPCW inspektoriem ierasties bijušās Padomju Savienības ķīmisko kaujas vielu ražotnēs, lai pārbaudītu, vai ķīmisko ieroču krājumi ir iznīcināti, kā to paredz starptautiskās vienošanās.

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta direktors Sergejs Nariškins paziņojis, ka pret Maskavu vērstā ASV rīcība ļauj runāt par atgriešanos aukstā kara laikmetā. Viņš apsūdzēja Rietumus arī bijušā krievu dubult-aģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanā, nosaucot to par “grotesku provokāciju”, kuru organizējuši Britānijas un ASV slepenie dienesti. Kremlis pieprasījis Britānijas premjerministres Terēzas Mejas un viņas valdības atvainošanos par apsūdzībām bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanā, norādot, ka “šis idiotisms aizgājis par tālu”.

Britānijas delegācija Starptautiskajā ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijā noraidījusi Krievijas ierosinājumu kopīgi izmeklēt bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu. “Tā ir diversantu taktika un vēl lielāka dezinformācija, lai izvairītos no jautājumiem, uz kuriem Krievijas varas ie-stādēm ir jāatbild,” paziņoja britu delegācijas pārstāvis, nodēvējot Krievijas ierosinājumu par “perversu”.

“Krievija šo sanāksmi ir sasaukusi, lai traucētu OPCW darbu, kura saskaņā ar Ķīmisko ieroču aizlieguma konvenciju Britānijai sniedz tehnisku palīdzību un novērtējumu, veicot neatkarīgu Solsberi uzbrukuma paraugu analīzi. Krievijas iniciatīva ir vēl viena diversijas taktika, kuras mērķis ir traucēt OPCW nonākt līdz secinājumiem,” teikts Britānijas valdības paziņojumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Cilpa vai nāve uz pārbrauktuves, ”noslīkšana” jūrā, ezerā ”autoavārija”, ”izkrišana” pa logu varētu būt neievērojama, bet polonija tēja vai “Novičok” jau vairāk extra. Pie tam klusi norāda uz iespējamo autoru, bet ne tieši. Kāpēc, lai zin no kurienes, bet tieši pierādīt nevar – nu nav jau ne preču zīmes, ne pavadzīmes . Tajā pat laikā tas leduscirnis Meksikā varēja būt izgatavots US un ko tad vainot – cirtni vai pašu cirtēju?
  “Novičok” kīmiskā kauja viela parāda, ka nu nav tās kaujas indes iznīcinātas Krievijā – tā vecās jā ( novecojušas), bet jaunākas…. Tad jums ”Kuskina maķ”…- pēc Hruščova teiktā…

 2. Viena spiega dēļ tāds tracis.

  • Laikam nav tik daudz par to spiegu, bet par atklātu kaujas indes “Novičok” lietošanu. Tā kaujas inde var tikt pildīta šāviņos, raķetēs un tad kāda sprāgst virs lielpilsētas un nav kas savāc līķus …

   Novicko audumi tika izstrādāti, lai sasniegtu četrus mērķus:
   1. lai sasniegtu nenosakāmību, izmantojot standarta NATO ķīmiskās noteikšanas ierīces
   2. pārvarēt NATO ķīmiskās aizsardzības iekārtas
   3. drošāku apstrādi
   4. lai apietu Ķīmisko ieroču konvencijas aizliegto prekursoru sarakstu.

   Iesācējs ir ļoti smalks pulveris vai šķidrums , pēc veida ; tas var pārvarēt standarta pret ķīmiskās aizsardzības un aktīvās ogles filtrus un iekļūt ar gumijas blīvslēgu. Ziņots, ka līdz šim ir izstrādātas visnāvējošākās nervu vielas; daži varianti varbūt ir 5-8 reizes efektīvāki nekā VX . [11]

   Persona, kuru Novikok skar, aizvien palielina siekalu daudzumu, vemšanu un iekļūst stingrā krampji, kas var pat sasitēt ar viņa kauliem. Nāve notiek ļoti ātri.

   Tas ir binārs ķīmisks ierocis, kas tiek radīts, apvienojot individuāli atsevišķi nekaitīgus komponentus (prekursorus) tieši pirms lietošanas. Tā kā prekursori parasti ir ievērojami mazāk bīstami nekā pašas vielas, šī metode ļauj daudz vieglāk manipulēt un transportēt munīciju.
   Ražotājvalsti var noteikt kaut vai pēc sastāva dabīgajiem radioizotopiem – katram reģionam tie ir zināmi savdabīgi un tos nevar atdarināt. Tikai piezime – tās ir ļoti smalkas analīzes un ne katra valsts to spēj veikt…

 3. Bērziņš taisa propagandu Atbildēt

  Krievija “uzvarējusi”? Kā viņš var nākt pie tāda secinājuma? Pateicoties sankcijām, Krievijas ekonomija ir smagi cietusi un cietīs vēl vairāk. “Krievs” ir gandrī lamu vārds daudzās pasaules malās. Pūķins tiek pielīdzināts Hitleram savās metodēs. Krievu attiecības ar kaimiņvalstīm, to skaitā Ukrainu, ir sagandētas uz paaudžu paaudzēm. Krievija kļūst arvien vairāk izolēta un krievu emigranti masveidīgi gāžas ārā — Kur te “uzvara”, Valdi?

  • Мечтать не вредно! Откуда вы всё это взяли? Из больного воображения?! Atbildēt

   !

   • Klau, pufaika, vatņik, nu mēģini gan latviski, te kā ne kā LA.lv saitiņš,
    savādāk, es nelasu nerunāju un nedziedu tavu murgu/burtu/cipariņu valodā!
    Jā, māku to starptautisko “iģi na . . . matemātiskie xy un kas tur vēl”, bet tas tev, lai
    labāk pielektu :))))))))))

  • Berzinam taisniba. Bet tu pats esi lamu vards un tas ir vel godigi teikts

 4. Izskatās, ka uzvar gan. Reakcija uz indēšanu atgādināja skolnieču bara spiedzienus, ieraugot žurku …

 5. Staļina,, garā roka,, sasniedza viņa lielāko ienaidnieku Trocki Meksikā ,kur viņš uzturējās labi apsargātā mītnē ,tomēr čekas aģents viņam piekļuva un ieblieza pa galvu ar alpinista ledus cirtni.Neviens nepētīja kurā valstī ražots cirtnis .Tagad politiskos pretiniekus novāc ar rafinētākām metodēm.

 6. teātris naivajiem Atbildēt

  ir acīm redzami ka tas ir londonas iestudets teātris, ko negrib atzīt tikai naivie.
  atrod 2 cilvēkus parkā uz soliņa bezsamaņā, un uzreiz bez jebkādām expertizēm un izmeklešanām zin gan ka indēti, ar ko indēti sākas izrāde ar ķimiskās aizsardzibas kombinzoniem un pieaicinātiem žurnalistiem. politiķu skaļi paziņojumi no tribīnēm……
  normāla situācijā pat atrodot līķus parkā papriekšu veiktu expertizes, un tikai tad kad atrastu kādas vielas, sāktos kombinzoni un pārejais. te londona stipri sasteidza pasākumu, jo vajadzeja uz velešanu sākumu paspēt
  kā jau raktā pateikts, zinātnieki nevar pateikt vielas izcelsmi, kas liecina tik par to ka pati viela tā ari nav konstateta jo tad indes dns uzreiz pateiktu laboratoriju kur taisita. tātad pat apgalvojums ka tā ir dotā inde ir ar zemu ticamibu kas balstās uz netiešiem pieradijumiem kā kliniskā aina cietušajiem, ne uz ko vairāk.
  londonas paziņojums ka “atiecigās iestādes”zin kur viela ražota neiztur kritiku, jo vienalga netiek konkretizets kur tad tas bija, šis ziņojums ir no tēmas- mēs zinām, un ieputiet. pieradijumus nesniegsim…..
  tā ka pagaidām viss liecina tikai par londonas vainu. bet nu propogandas mašīna protams strādā uz pilnu klapi

  • Ja, tu kādu uzskati vai sauc par naivu, par teātri naivajiem, tad droši vari ieskatīties spogulī :))
   Lai es, latvietis, noticētu tev vai krivzemes propogandas ruporiem, nekad!
   Esmu atslēdzis visas krievu tv, jo tur ir tikai lielkrievu(novorosija) propoganda.
   Esmu pietiekoša vecuma, lai vērtētu secināti un ja gribi, zinātu, kas ir kas, kurš ir manas tautas draugs ienaidnieks neitrālais utt., esmu gan! Un jebkura tava, prastā kremļa rupora, troļla vai kāda cita šāda mēsla teiktajam pasmīnētu vai, kā šeit atbildēdu ņirdzot!
   Viss, vilciens aizgājis, pufaiku tēzes smird, jā, smird pat tiešā nozīmē, uz ielas Rīgā, protestējot pret mūsu izglītības reformām! Viss, smirdiet vien tālāk, šaujiet raķetes pie ekonomzonas utt., pupu mizas!
   Mums, ja nezini, jau 100, un cik tad jums . . ., padomā, padomā gan!

Draugiem Facebook Twitter Google+