×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
2. augusts, 2016
Drukāt

Putinu pārsteidz Latvijas dzērvenes (6)

RT ekrānšāviņšRT ekrānšāviņš

Dzērvenes, visticamāk, ražotas Pūrē, un pat ar prezidenta dekrētu tās ar vietējām gada laikā nevar aizvietot. To ļauj secināt “LA” veiktā izpēte, veicot vairāku dzērveņu audzētāju un ražotāju aptauju. Jāatgādina, ka Krievijas prezidents, viesojoties saimniecībā “Dmitrova Gora” Tveras apgabalā, tika cienāts ar lauku labumiem, tostarp vietējo jogurtu ar dzērvenēm un dzērveņu morsu. “Garšīgi. Īstas dzērvenes,” viņa teikto citēja plašsaziņas līdzekļi. Izrādījies, ka dzērvenes nav vietējās, bet tās ievestas no Latvijas. Dzērveņu jautājums kļuvis par vienu no galvenajiem Putina vadītajā sanāksmē, kur atklājās, ka ne tikai dzērvenes tiek ievestas no Baltijas valstīm, bet arī sēnes. “Degvīnu no dzērvenēm, kā redzu, var ražot, bet jogurtu nezin kāpēc gan nevar saražot. Vajag obligāti ievest no citām valstīm,” Putins bija sašutis. Sanāksmes laikā viņš rosinājis importa vietā valstī izvērst pašu ogu audzēšanu. Krievijas zemkopības ministrs Aleksandrs Tkačovs gan ir pārliecināts, ka tuvākā gada vai divu trīs laikā varēs aktīvāk nodarboties gan ar šo kultūru ražošanu, gan novākšanu un pārstrādi.

“Mēs tie neesam,” tā, atbildot uz jautājumu, vai uzņēmums eksportē dzērvenes uz Krieviju, “LA” atbildēja viena no lielākajiem dzērveņu audzētājiem Latvijā SIA “Very Berry” īpašniece Gundega Sauškina. “Very Berry” Apes novadā lielogu dzērvenes audzē 20 ha platībā. Komentējot Krievijas ieceri palielināt platības, Sauškina atzīst, ka divos trīs gados nav iespējams strauji to izdarīt, jo tas prasa ilgāku laiku. Kaimiņvalsts pārstāvji gan iepriekš braukuši konsultēties par dzērveņu audzēšanu un, kā zina teikt Sauškina, Pleskavas novadā iestādīti pieci seši hektāri lielogu dzērveņu, par citām platībām viņas rīcībā ziņu nav. “Ja viņiem būs rīkojums, noteikti to jutīsim, jo pleskavieši gribēs konsultācijas,” teica Sauškina.

Dzērveņu un citu ogu piedevas jogurtiem Latvijā ražo Pūres uzņēmums “Puratos Latvia”. Beļģiem piederošā uzņēmuma ģenerāldirektors Aigars Balodis atzina, ka “Puratos Latvia” piegādā jogurtu piedevas dažādiem klientiem un sadarbības partneriem Krievijā, taču saskaņā ar sadarbības līgumiem viņš nevar nosaukt ne klientu vārdus, ne apjomu, kas tiek piegādāts. Dzērvenes jogurtu piedevu ražošanai tiek iepirktas gan Latvijā, gan citviet pēc klientu pasūtījuma, un arī šī informācija neesot publiskojama. “Priecājos, ka Putinam patīk dzērveņu jogurts un dzērvenes, kas ražotas Latvijā,” piebilda Balodis. Kopš Krievijas sankciju ieviešanas eksporta apjomi uz Krieviju ir sarukuši, “Puratos Latvia” vadītājs gan atturējās nosaukt šos apjomus.

Pieredzējušais dzērveņu audzētājs z/s “Gundegas” saimnieks Ansis Andris Špats nenoliedz, ka ir pieaugusi interese no Krievijas uzņēmējiem par viņa izstrādāto tehnoloģiju, kas ļauj saražot augstvērtīgas ogu sukādes. Šo tehnoloģiju izmanto vairāki Latvijas ražotāji, tostarp “Rāmkalni serviss” un “Velte L”, un panākumi nav izpalikuši – pēdējos divos gados starptautiskajā izstādē “ProdExpo”, kas norisinās Maskavā, iegūtas trīs zelta medaļas – par kvalitāti un novitāti. Špats uzskata, ka Latvijas ražotāji ir soli priekšā citu valstu ražotājiem tieši ar savu tehnoloģiju.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Thank you for this article, I will never buy Latvian cranberries. Latvians, go home, you have nothing to do in Russia.

  2. Šis loka iekšā tieši no iepakojuma.
    Vienkāršs cilvēks.

  3. Jālūdz VVF, lai atgriež.
    Savstarpējas apmaiņas kārtībā…

Draugiem Facebook Twitter Google+