Ekonomika
Bizness

Putniņš: neteiksim, ja izrādīsies, ka Putina meitām ir konts Latvijas bankās2


FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš
FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš
Foto – Karīna Miezāja

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Pēters Putniņš, kurš tagad atbildīgs par jauno netīrās naudas apkarošanas cēlienu, otrdien sniedza interviju “LA” un cita starpā atbildēja par izskanējušo informāciju, ka Krievijas prezidenta Putina meitām esot slepeni konti Latvijas bankās.

ASV žurnāls “Mother Jones” publicēja fragmentus no grāmatas par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās. Tajos minēts, ka Krievijas prezidenta meitām Latvijā ir slepeni konti bankās. Vai to pārbauda FKTK?

Mūsu funkcija ir reaģēt uz jebkuru šādu signālu. Vai būtu jāreaģē tikai mums? Lai katrs iestādes vadītājs, uz kuru attiecas naudas atmazgāšanas novēršana Latvijā, padomā, vai nav jārīkojas līdzīgi. Mēs painteresēsimes par to. Protams, grāmata nav tas labākais informācijas avots, bet jāpārbauda ir.

Tai pat laikā – jebkuram cilvēkam Latvijā, ja vien tā nav sankciju sarakstā esoša persona, ir tiesības atvērt kontu. Nevienu nedrīkstam diskriminēt. Cita lieta, ja tie ir slēpti konti, vai ja patiesā labuma guvēji nepareizi uzrādīti u.t.t., tad gan mums varētu būt jautājumi. Kāda starpība no kāda avota nāk signāls – pārbaudīsim, vai tā ir taisnība.

Ja tā nebūs taisnība, vai jūs paziņosiet?

Jā, ja reiz tas tik skaļi ir izskanējis.

Bet, ja tā būs taisnība, arī paziņosiet?

Tad tā situācija būs sarežģītāka. Mums nav tiesību publiski atklāt klienta vai banku informāciju. To solīt nevaru. Tādā noliedzošā formā to varam izdarīt.

Bet, ja caur šiem kontiem būs notikuši aizdomīgi darījumi?

Kā parasti, rutīna. Ja mēs to konstatēsim, pārbaudīsim, vai banka ziņojusi Kontroles dienestam. Ja nav ziņojusi, paši noziņosim. Tālākais jau būs Burkāna kunga rokās. Mūsu ziņā paliek dialogs ar banku, ja banka kaut ko ir slēpusi. Vai arī nav spējusi šo situāciju nokontrolēt un ir tikusi izmantota. Tas ir uzraudzības darbs, kas lasītājiem nav interesants.

Otrdienas “Latvijas Avīzē” publicēts, ka prezidenta amata kandidāts Krievijā no komunistu partijas bija miljonārs Pāvels Grudiņins…

Viņam ir konts Šveicē, kā bija rakstīts presē.

Bet jautājums ir par viņa dēlu, kuram Latvijā piederot dārgi īpašumi. Atbildot uz pārmetumiem, komunistu kandidāts taisnojies: “Es vispār nesaprotu, ko te pārmet. Latvija taču ir mūsu republika, tā ir krieviska!” Varbūt, ka viņam ir arī konti kādā Latvijas bankā. Vai šo informāciju varat pārbaudīt?

Ja tas ir noticis likumiskā kartā, vaicāšu: un tad?

“LA” nav amerikāņu žurnāls, mūsu informāciju nepārbaudīsiet, ja?

Nē, ne tas. Ir atšķirība starp Krievijas prezidentu un viņa radiniekiem un to komunistu līderi, ar kuru mēs dzīvojam dažādās valstīs, lai ko viņš neteiktu. Bet… nepareizi būtu ierādīt, ka Latvijā ir tāda sistēma, ka kaut kas tiek uzrakstīts par kādu cilvēku, un mēs auļos pārbaudīsim, kā tas noformēts bankā. Ja ir informācija, ka ir notikusi nelikumība, lūdzu, ziņojiet. Bankām ir pienākums savus klientus pārzināt. Izņemot atsevišķus ekstra gadījumus, mēs reaģējam tikai uz tādiem signāliem, kuros ietverta tāda informācija, ka, vai nu mūsu noteikumi nav tikuši ievēroti, vai likuma prasības tikušas pārkāptas. Ja kāds intereses pēc vēlas noskaidrot, vai tādai un tādai personai un tās radiniekiem Latvijā ir konts, mēs neesam uzziņu dienests 1188.

Visu interviju ar Pēteru Putniņu lasiet ceturtdienas, 22. marta, laikrakstā “Latvijas Avīze”.

Video – Karīna Miezāja

LA.lv