×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2015
Drukāt

Putnu būrīšus tīra rudenī

Foto - Agnis BušsFoto - Agnis Bušs

Pēc vairākām ligzdošanas reizēm putnu būrītis var būt pilns ar ligzdas materiālu. Tāpēc tas jāiztīra, lai būtu izmantojams nākamajā gadā.

Putnu ligzdošanas sezona ir beigusies un gājputni dodas uz siltajām zemēm. Varētu šķist, ka “putnu darbi” ir beigušies un atliek tikai gaidīt putnus atpakaļ pavasarī. Taču miers putnu pasaulē ir tikai šķietams – putni ir vienmēr un visur! Tas pats attiecas arī uz “putnu darbiem”. Rudens ir ļoti piemērots laiks, lai atcerētos par pavasarī izgatavotajiem un izliktajiem putnu būrīšiem.

 

Putnu būrīši ir jātīra

Dobumperētāji putni nekad neizmanto ligzdošanai veco ligzdu. Atšķirībā no mājas strazda, kas pavasarī izmet no būrīša veco ligzdas materiālu, sīkie dobumperētāji putni (piemēram, zīlītes un melnais mušķērājs) būrīšus netīra, bet būvē jaunu ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns ar ligzdu materiāliem. Ja būrītī ir ligzdojis zvirbulis, tad tas būs pilns jau arī pēc vienas ligzdošanas sezonas. Ligzda, kas uzbūvēta virs vienas vai vairākām vecajām ligzdām, ir vieglāk sasniedzama ligzdu postītājiem, tādēļ katru gadu (septembrī–novembrī) būrīši ir jāiztīra (jāizmet viss ligzdas materiāls, kas atrodas būrītī). Šādā veidā būrīša praktiskais mūžs tiks pagarināts vairākas reizes. Vienlaikus ar tīrīšanu nepieciešamības gadījumā var veikt arī būrīšu defektu novēršanu (jumtiņa nomainīšanu u.tml.). Tad būrītis kalpos vēl ilgāk – pat vairāk nekā 10 gadus. Parasti vecajos ligzdu materiālos savairojas putnu parazīti, tādēļ ir ieteicams rudenī tīrīt ne tikai sīko dobumperētāju, bet arī citu putnu būrīšus.

 

Ziņo par putniem būrīšos

Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ziņot par putnu ligzdošanu būrīšos portāla Dabasdati.lv sadaļā “Būri”, kas tapusi ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu. Uzkrātā informācija par ligzdošanas sekmēm pēc tam būs izmantojama putnu aizsardzības nolūkos. Tīrot būrīti, var aptuveni pateikt, kas būrītī ir ligzdojis, tāpēc arī rudenī iegūtā informācija ir noderīga.

 

Uzzini vairāk par putnu būrīšiem

Vislabāk putnu būrīšus izlikt jau rudenī, kad ligzdošanas teritorijas aizņem pie mums pārziemojošie dobumperētāji. Ja rudenī būrīšus izlikt nav iespējams, tie jāizliek pēc iespējas agri pavasarī (martā, aprīļa sākumā). Vairāk informācijas par putnu būrīšiem meklējiet www.lob.lv sadaļā “Noderīgi”. Savukārt LOB saietā novembra sākumā būs iespējams piedalīties praktiskā darbnīcā par lielo būru izgatavošanu pūcēm un pīlēm (informāciju par pieteikšanos saietā meklējiet www.lob.lv vai zvaniet LOB – 67221580).

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +10.2
Alūksne +7.7
Daugavpils +11
Saldus +8
Liepāja +7.0
Jelgava +9
Ventspils +6.8
Limbaži +8
Madona +10
Rēzekne +7
Draugiem Facebook Twitter Google+