Foto no Pixabay.com

Putnu gripas dēļ PVD veiks kontroles 30 piemājas saimniecībās 0

Putnu gripas profilakses nolūkā Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori tuvākajās nedēļās – laikā līdz 3.maijam apmeklēs 30 piemājas putnu saimniecības, lai noņemtu paraugus un nosūtītu tos laboratoriskai izmeklēšanai, informēja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis.

Reklāma
Reklāma

Kopumā plānots pārbaudīt 150 vistas.

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Oļševskis arī norādīja, ka apmeklējamās saimniecības tiks izraudzītas, ņemot vērā sekojošus parametrus:
1) saimniecībā tur vairāku sugu mājputnus;
2) tā atrodas atklātu ūdenstilpņu tuvumā;
3) saimniecība nav apmeklēta 2017.gadā.

Tādu pašu saimniecību skaitu plānots apmeklēt arī rudenī, putnu migrācijas laikā, turklāt tad pārbaudžu akcents tiks likts uz komercsaimniecībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad februārī mājputnu saslimšanas gadījumi ar augsti patogēno putnu gripu (H5N8) konstatēti Nīderlandē, Bulgārijā un Itālijā, marta beigās arī Vācijā. Savukārt savvaļas putniem līdz 10.aprīlim putnu gripa konstatēta Dānijā, Īrijā, Apvienotajā Karalistē, Zviedrijā, Somijā, Vācijā, Slovākijā un Nīderlandē.

PVD jau iepriekš akcentēja, ka mājputnu īpašniekiem šogad netiks noteikts aizliegums turēt putnu laukā, tomēr ir jāievēro virkne pastiprinātas biodrošības pasākumu.

Biodrošība nozīmē, ka nedrīkst pieļaut, piemēram, savvaļas putnu fēču un izdalījumu nonākšanu mājputnu barībā, ūdenī, kontaktu ar savvaļas putniem, jānorobežo mājputnu piekļuvi atklātām ūdenstilpnēm – dīķiem, upēm, arī peļķēm, bet jo īpaši tādām ūdenstilpnēm, kurām var piekļūt savvaļas putni, jo tie ir biežākie putnu gripas izplatītāji. Nedrīkst ļaut mājputniem dzert no dīķiem un peļķēm.

Saimniecībā regulāri jāveic grauzēju apkarošanas pasākumi, kā arī nedrīkst pirkt mājputnus un perēšanai paredzētās olas no nezināmiem putnu tirgotājiem. Visaktīvākā tirdzniecība ar mājputniem parasti noris pavasarī, kad novēro arī vislielākos putnu gripas draudus, jo notiek savvaļas putnu migrācija.

Jau ziņots, ka pērn 1.martā stājās spēkā grozījumi noteikumos par biodrošību, kas saistībā ar putnu gripas draudiem paredzēja trīs mēnešu aizliegumu turēt mājputnus ārpus kūtīm. Līdz ar to šajā laika posmā vistas, tītari, pērļu vistiņas, zosis, pīles, paipalas, baloži, fazāni, irbes bija jātur slēgtās telpās, kā arī bija jāievēro biodrošības pasākumus.

Reklāma
Reklāma

Putnu gripa ir akūta, lipīga putnu infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimība nav bīstama cilvēkiem, taču, tā kā tā ir ļoti lipīga un letāla putniem, ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no saimniecības, nekavējoties jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, jāveic putnu novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap putnu gripas skarto saimniecību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.