×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
12. septembris, 2012
Drukāt

Putnu rallijā skaitīs Latvijā novērojamās putnu sugas

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas pirmajā putnu rallijā, kas norisināsies šajā nedēļas nogalē, tiks skaitītas Latvijā novērojamās putnu sugas. Kā aģentūrai LETA stāstīja pasākuma organizators Arnis Zacmanis, putnu rallijs sāksies 15.septembrī plkst.14 Madonas novadā un noslēgsies pēc 24 stundām Rīgā. Diennakts laikā putnu rallija dalībnieku komandas ar sev izvēlēto ērtāko pārvietošanās veidu varēs ceļot pa Latviju, lai novērotu pēc iespējas vairāk putnu sugu.

Pasākumā no Latvijas aicināti piedalīties eksperta līmeņa ornitologi, kuri Latvijas mērogā ir bagātākie ar novēroto putnu sarakstu. Tāpat vēl piedalīsies divi augsta līmeņa ornitologi no Somijas, kas veidos nopietnu konkurenci Latvijas dalībniekiem, jo kaimiņvalstu speciālisti ir ļoti labi putnu noteicēji pēc dzirdētajām putnu balsīm.

“Putnu rallijā dalībnieki varēs brīvi pārvietoties pa Latviju. Lai novērotu pēc iespējas vairāk putnu sugas, dalībnieku komandām jau pirms starta jāizstrādā stratēģija. Dalībniekiem jāizvērtē, kur visvairāk un dažādāko putnu sugu vairums būs vērojams vakarā vai arī no rīta. Tāpat jāzina, kur labāk putnus vērot, piemēram, liela vēja laikā. Līdz ar to šo sacensību lielākais izaicinājums būs tas, kā izplānot maršrutu,” sacīja Zacmanis, piemetinot, ka dalībniekiem pirms starta labi jāizguļas un jāatpūšas, lai sacensību laikā būtu labā formā.

Komandas veidos trīs līdz četri dalībnieki. Lai novērotais vai dzirdētais putns tiktu piefiksēts, to būs nepieciešams piefiksēt vismaz trijiem komandas dalībniekiem. Dalībniekiem savvaļā esošās putnu sugas būs jānosaka vai nu pēc dzirdētā, vai arī redzētā. Putnu rallija tiesneši būs Kaspars Funts, Māris Jaunzemis un Valdis Roze. Savukārt no Latvijas dalībnieku vidū būs ornitologs Kārlis Millers, kurš novērojis ap 300 putnu sugu, ornitologs Gaidis Grandāns un citi, kopumā ap 20 dalībnieku.

Putnu rallija norise būs interesanta ne tikai pašiem ornitologiem, bet arī citiem, jo sadarbībā ar “Jāņa sētu” interneta vietnē “www.mammadaba.lv” varēs sekot līdzi komandu pārvietošanās ceļiem. Līdz ar to gan tiešraidē, gan arī vēlāk apkopotajos komandu maršrutos, cilvēki varēs redzēt, kur ornitologi izvēlējušies vērot putnus.

Latvijā putnu rallijs notiks pirmo reizi, taču līdz šim šāda veida sacensības notikušas kaimiņvalstis, piemēram, Igaunijā un Lietuvā, kā arī Somijā un Zviedrijā.

Šo sacensību mērķis ir piefiksēt iespējami daudz dažādu putnu sugu, jo diennakts laikā iegūtais rezultāts raksturos iespējas putnu vērošanai Latvijas dabā rudenī. Iegūtie dati būs arī būtiski Latvijas dabas vērtību popularizēšanai.

Zacmanis minēja, ka nav iespējams prognozēt, cik daudz putnu sugas tiks novērotas, taču zināms vien tas, ka tas nebūs maksimālais skaits, jo daļa putnu jau ir aizlidojuši. Tāpat ir cerība, ka šajās sacensībās tiks novērotas reti sastopamas vai pat Latvijā līdz šim nebijušas putnu sugas. Lai veiksmīgāk noteiktu kādu nezināmu putnu sugu, ieteicams ieraudzīto putnu nofotografēt vai arī ierakstīt dzirdēto balsi, jo tādā veidā eksperti labāk varēs noteikt putna sugu.

Putnu rallijs solās būt interesants arī tādēļ, ka piedalīsies ārvalstu dalībnieki, kuri mēdz kādā putnu barā ieraudzīt ko īpašu, kam pašmāju ornitologi varbūt uzmanību nemaz nepievērstu.

Komanda, kas būs novērojusi visvairāk putnu sugu, saņems vērtīgu dāvanu no “Nikon”. Katrs uzvarējušās komandas dalībnieks dāvanā iegūs ļoti labu “Nikon” tālskati.

Šajās dienās dabā būs aicināti doties arī cilvēki, kuri putnu vērošanā vēl ir amatieri. Sadarbībā ar “dabasdati.lv” abas dienas tiks rīkots fotokonkurss, kurā jāiesūta bildes ar fotogrāfijās iemūžinātiem putniem. Iesūtītās bildes netiks vērtētas tik daudz pēc mākslinieciskā izpildījuma, kā pēc tā, cik interesantā vai neparastā brīdī putns nobildēts. Fotokonkursa uzvarētājs balvā iegūs “Nikon” fotoaparātu.

Latvijas pirmo putnu ralliju rīko Zacmanis, Latvijas putnu fonds un AS “Latvijas Valsts meži” (LVM).

LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs minēja, ka Valsts meži ir ļoti bagāti ar putniem, jo, piemēram, 90% no zināmajām medņu un 80% no zināmajām melno stārķu ligzdām atrodas LVM apsaimniekotajās teritorijās. LVM dara visu iespējamo putnu ligzdu aizsardzībā un arī sabiedrība tiek aicināta ziņot par novērotām ligzdām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+