×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. oktobris, 2013
Drukāt

Putnu uzlidojums

Pilsētas dārzā visi ķirši, bumbieri, pat ķirbji ir vārnu un kovārņu saknābāti. Kā paglābt ražu? 
Lidija Stepčenko Pļaviņās

 

Ornitologs Rolands Lebuss atzīst, ka patiesi efektīva metode putnu atbaidīšanā vēl nav radīta. Pašlaik izmanto dažādas kombinācijas, kas vienai privātmājai dažu augļu koku un krūmu nosargāšanā gan varētu būt pārlieku dārgs prieks. Nelielās platībās visefektīvākā metode ir koku un krūmu apvilkšana ar speciālu sietu, kuru tomēr salīdzinoši lēti var iegādāties dārzkopības veikalos. Galvenie nosacījumi tā izmantošanā: pirmkārt, sieta acīm ir jābūt pietiekami mazām (ne lielākām par 1 cm), bet linumam – pietiekami rupjam, lai novērstu putnu sapīšanos. Otrkārt, siets jānostiprina tā, lai putni neiekļūtu iekšpusē. Protams, sietam tuvākos augļus un ogas putni saknābā, taču lielākā daļa ražas ir pasargāta. R. Lebuss stāsta, ka pats šogad šādu sietu iemēģinājis uz dārza zilenēm, un rezultāti bijuši ļoti labi.

Jāņem vērā, ka ligzdošanas laikā putni barojas gan tiešā ligzdas tuvumā (ligzdošanas teritorijā, kuru aktīvi aizsargā un citus sugas īpatņus neielaiž), gan lielākā attālumā (barošanās teritorijā, kurā citus piecieš), tāpēc dārzā var būt gan vieni, gan otri. Pēcligzdošanas periodā, tiklīdz putni uzsāk klejojumus, un migrācijas laikā, kad sākas pārlidojumi (abos gadījumos tas attiecas arī uz vārnām), dārzā ražu paretināt var gan vietējie putni, gan ļoti tāli ciemiņi.

Rudenī daudzas putnu sugas, pat tipiski kukaiņēdāji pilnīgi vai daļēji pāriet uz ogām un augļiem, kas ir enerģētiski bagāta barība, kāda pārlidojumu laikā tiem visvairāk ir nepieciešama. Tātad tāda ir dabas kārtība, un izmainīt tur neko nevaram. Varam mēģināt sadzīvot un savu daļu atstāt putniem.

Starp citu, ne jau tikai putni vienmēr ir vainīgi, arī dažādi kukaiņi, jo īpaši lapsenes bojā augļus un ogas, īpaši saldākos un sīrupainākos. Ornitologs pats šī iemesla dēļ savā dārzā atteicies no bumbieres, kuras augļi līdz ražas novākšanai lapseņu dēļ nav izdzīvojuši…

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+