×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. oktobris, 2015
Drukāt

Putras diena un Veļu vakars Brīvdabas muzejā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā svētdien, 18. oktobrī, no plkst. 12 līdz 20 no Priedes kroga līdz pat Hernhūtiešu saiešanas namam notiks Putras diena un Veļu vakara sagaidīšana, LA.lv uzzināja muzejā.

“Putra ir leģendām apvīta un tradīcijām bagāts ēdiens, to ēduši kā lieli, tā mazi, kā karavadoņi, tā arī zemnieki. Latvijā putru ēšanai ir senas tradīcijas un tai ir neskaitāmi nosaukumi – putra, biezenis, grūdenis, ķempe (bieza putra), pļepenīca (šķidra putra) un citi,” stāsta Brīvdabas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Miklašēvica.

Putras dienas laikā Priedes krogā no plkst. 12 varēs nobaudīt seno dienu miežu piena zupa un mūsdienu grūbu putra ar sēnēm baltvīnā.

Nidas zvejniekciema “Kuršos” saimnieces Dairas Jātnieces vadībā no plkst. 13 demonstrēs miežu putras ar skābiem kāpostiem vārīšanu skarbos apstākļos dūmistabā.

Vidzemes zemnieka sētā no plkst. 14 notiks putras vārīšana vasaras virtuvē – slietenī. Saldā godu putra un Ulmaņlaika siltie grūbu salāti – gards cienasts no Donu Ilzes.

Hernhūtiešu saiešanas namā un Vidzemes sētā no plkst. 17 līdz 20 notiks Veļu vakars folkloras kopu “Grodi” un “GaraTaka” vadībā. Kad naktis kļūst garākas par dienām, lauku darbi ir padarīti un pār zemi bieži nolaižas migla, klāt ir Veļu laiks. Dažādos Latvijas novados saukts arī par Zemlikām, Dievainēm, Dvēseļu dienām, Ķauķu laiku, Iļģu laiku un vēl citādi. Parasti tas turpinājies no Miķeļiem līdz Mārtiņiem. Par veļu laika tradīcijām saglabājušas liecības gan no baltvācu mācītāju vērojumiem, gan ticējumos un atmiņu pierakstos.

“Muzeja veļu vakarā kopā ar folkloras kopām runāsim par tradīcijām, mielosim veļus, iesim rotaļās,” teic Miklašēvica, piebilstot – vēlams silti saģērbties un paņemt līdzi cienastu veļiem.

Visas dienas garumā muzejā notiks arī podu un karošu parāde, jaunā medus degustācija un sveču liešanas darbnīca Nidas dūmistabā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+