×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
23. janvāris, 2014
Drukāt

PVD aicina aukstajā laikā īpaši rūpēties par dzīvniekiem

Foto: LETAFoto: LETA

Suņi.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aukstajā laikā aicina dzīvnieku īpašniekus būt vērīgiem un atbildīgiem, rūpējoties par saviem dzīvniekiem.

PVD pārstāve Anna Joffe portālam “LA.lv” norādīja, ka aukstums un sals visvairāk ietekmē suņus, kuri tiek turēti ķēdēs un dzīvo tikai ārā. “Viņi bez pienācīgas aprūpes ir uzskatāmi par atstātiem bezpalīdzīgā stāvoklī un to var kvalificēt kā cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku. Īpaši aukstā laikā pie ķēdes vai voljērā turētam sunim jānodrošina vismaz divas reizes dienā pastaigas, dodot iespēju izskrieties – tādējādi suns sevi pats sasildīs. Īpaši jārūpējas par slimiem, veciem suņiem un jauniem kucēniem, jo tie ir sevišķi jūtīgi pret aukstumu,” uzsver dienesta pārstāve.

Suni atļauts pastāvīgi turēt ārā, ja pēc tā genotipa vai fenotipa tas piemērots turēšanai āra apstākļos, nekaitējot mājdzīvnieka veselībai un labsajūtai. Piemēram, īsspalvainie, smalkas miesas būves suņi, nav iekļaujami ārā turamo suņu kategorijā, skaidro PVD pārstāve.

Lai dzīvniekus pienācīgi pasargātu no aukstuma, suņu būdas ir jānosiltina. Būdas ieeja jāaizsedz ar vēju un aukstumu aizturošu “aizkaru”. Tas palīdzēs saglabāt un noturēt ķermeņa siltumu. Guļvietu ieteicams noklāt ar biezu kārtu salmiem, sienu vai biezu segu. Sunim jādod kalorijām bagātāka barība un jāpalielina barības deva. Ūdens suņa bļodā ātri sasalst, tāpēc jānodrošina iespēja padzerties siltu ūdeni.

“Diemžēl arī viss iepriekšminētais nenodrošina ķermeņa siltuma saglabāšanu, ja temperatūra noslīd zemāk par mīnus 20 grādiem, tāpēc šādos laika apstākļos vismaz naktī dzīvniekiem jādod iespēja pārnakšņot telpās! Arī kaķus turiet iekštelpās, tie ļoti jūtīgi pret aukstu laiku,” skaidro Joffe.

Viņa uzsver, ka aukstā laikā ārā atstātie kaķi dažkārt, meklējot siltumu, guļ uz mašīnu motoriem. Tāpēc pirms auto iedarbināšanas tā vadītājam būtu jāpārliecinās, vai zem spēkrata motora pārsega ir kāds dzīvnieks. Tāpat aukstajā laikā nevajadzētu suni vai kaķi auto atstāt vienu.

Arī lauksaimniecības dzīvnieku turētājiem jārūpējas par dzīvniekiem, nodrošinot tos ar barību un ūdeni pietiekamā daudzumā.

PVD aicina lauksaimniecības dzīvnieku īpašniekus aukstajā laikā atlikt dzīvnieku pārvadājumus vai situācijās, kad tos nav iespējams atcelt, pārvadājuma laikā nodrošināt transportlīdzeklī papildu pakaišus, kas transportēšanas laikā pasargās dzīvniekus no aukstā vēja un sala.

Tāpat dienests aicina nebūt vienaldzīgiem par dzīvniekiem, kuriem nav īpašnieku vai kuri netiek aprūpēti. Par klaiņojošiem dzīvniekiem jāziņo vietējām pašvaldībām. Savukārt par dzīvniekiem, kuru īpašnieki ir zināmi un kuri atstāti bez aprūpes vai bezpalīdzīgā stāvoklī, jāziņo PVD.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+