×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
25. jūnijs, 2013
Drukāt

PVD: Baltkrievijas mājas cūkām atklāts Āfrikas mēris; Latvijas cūkaudzētājiem jāuzmanās

LETALETA

Baltkrievijas rietumu daļā, Grodņas apgabala Čapunas ciematā, kas ir aptuveni 40 kilometrus no Lietuvas robežas, mājas cūkām atklāts Āfrikas cūku mēris, aģentūrai BNS pavēstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Meistare.

Viņa norādīja, ka Baltkrievijas veterinārais dienests ir ieviesis stingrus slimības kontroles pasākumus, tiek veikta cūku izkaušana un iznīcināšana, novietnes dezinfekcija, kā arī notiek pastiprināta uzraudzība meža cūkām. Līdz šim šī bīstamā dzīvnieku infekcijas slimība bija konstatēta Gruzijā, Ukrainā un Krievijā.

Meistare piebilda, ka Latvijā Latgales mežos nomedītās meža cūkas tiek laboratoriski izmeklētas ne tikai uz klasisko cūku mēri, bet izlases kārtā arī uz Āfrikas cūku mēri. Latvijā līdz šim Āfrikas cūku mēris nedz meža, nedz mājas cūkām nav atklāts.

PVD sabiedrisko attiecību vadītāja atgādināja, lai nepieļautu mājas cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri, cūkas jātur iekštelpās, nedrīkst pieļaut to kontaktu ar mežacūkām. Tāpat cūkām nedrīkst izbarot nomedīto mežacūku gaļas atliekas un virtuves atkritumus, kā arī svarīgi cūku novietnē neielaist nepiederošas personas un rūpēties par vienreiz lietojamo apģērbu.

Meistare arī sacīja, lai izvairītos no riska, ka mājas cūkas varētu saslimt, dodoties apkopt cūkas, nedrīkst vilkt apģērbu, kas valkāts medībās, tāpat pie ieejas novietnēs jāizvieto dezinfekcijas paklāji, kā arī regulāri jāveic deratizācija.

“Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības konstatēšana dzīvnieku turētājam nes lielus ekonomiskos zaudējumus,” sacīja Meistare.

Viņa teica, ka slimajiem dzīvniekiem novērojama paaugstināta temperatūra – 40-42 grādi pēc Celsija, asaro acis, ir izdalījumi no deguna, depresija. Tāpat mājas cūkas, kuras skāris Āfrikas cūku mēris, parasti redz guļam, bet ja tās staigā, tad novērojami kustību koordinācijas traucējumi. Balto šķirņu cūkām izteikti ir redzami plaši zemādas asins izplūdumi. Dzīvnieki iet bojā 7-10 dienu laikā no inficēšanās brīža.

Meistare uzsvēra, ka cūku saslimšanas gadījumā ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas dzīvnieku novietnes no Āfrikas cūku mēra, tāpēc, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāinformē veterinārārsts un sava reģiona PVD pārvalde. Tāpat medniekiem nekavējoties jāziņo PVD pārvaldei par atrastām mirušām vai slimām meža cūkām.

Viņa piebilda, ja izrādīsies, ka mājas cūkas saslimušas ar Āfrikas cūku mēri, saimniecībā tiks veikti slimības ierobežošanas pasākumi. “Atgādinām, ka tikai Lauksaimniecības datu centrā reģistrētiem cūku ganāmpulkiem ir iespēja saņemt valsts kompensācijas par zaudējumiem, kas radušies slimības izskaušanas un ierobežošanas pasākumu laikā,” atzīmēja Meistare, piebilstot, ka Āfrikas cūku mēris cilvēkiem nav bīstams.

Pēc PVD rīcībā esošās informācijas Āfrikas cūku mēris ir konstatēts arī vairākos Krievijas reģionos. Pērn PVD ieviesa drošības pasākumus arī uz robežas – visiem cūku transportēšanas līdzekļiem, kas atgriežas no Krievijas Federācijas, PVD veic tīrības un dezinfekcijas kvalitātes un dezinfekcijas dokumentu pārbaudi.

Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs ārējā vidē. Gaļā četru grādu temperatūrā pēc Celsija vīruss saglabājas 150 dienas, sausā sālītā šķiņķī – 140 dienas, bet saldētā gaļā daudzus gadus.

Lai nepieļautu slimības ievazāšanu Latvijā ar pārtikas produktiem, privātpersonām, kas ieceļo Latvijā no trešajām valstīm, tostarp Baltkrievijas, ir jārēķinās ar pastiprinātu bagāžas kontroli, kuru veic muitas un robežsardzes darbinieki. No trešajām valstīm Eiropas Savienības teritorijā ir aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus.

PVD  ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+