Uncategorized

PVD: Lieldienu olas pērkot, pārbaudāms viss iespējamais 16

Foto – LETA

Tuvo Lieldienu noskaņā dodoties uz veikalu vai tirgu pēc svarīģāķā svētku pirkuma – olām, drošības labad ir jāpārbauda viss iespējamais gan saistībā ar olu iepakojumu, gan marķējumu, atgādina Pārtikas un veterinārais dienests.

Tā, piemēram, ir vērts atvērt kastīti un pārliecināties, ka olas nav bojātas vai netīras. Tāpat jāizlasa olas marķējums. Pirmais cipars apzīmē dējējvistu turēšanas metodi (1 – brīvā turēšana, 2 – dēšana kūtī, 3 – dēšana sprostos, 0 – bioloģiskā ražošana).

Burti apzīmē ražotājvalsti, piemēram, LV – Latvija; LT – Lietuva, EE – Igaunija, FI – Somija. Noslēdzošā ciparu kombinācija apzīmē dalībvalsts noteikto olu ražošanas uzņēmuma identifikācijas numuru (ciparu kombinācija, piem., 1234…)

Olu derīguma termiņš ir 28 dienas no dēšanas. Vadoties pēc tā, ražotājs uz olu iepakojuma norāda derīguma termiņu, kura ietvaros olas jāizlieto.

Atnesot mājās, olas var uzglabāt vai nu ledusskapī, vai istabas temperatūrā, taču uzglabāšanas temperatūrai jābūt nemainīgai, jo temperatūras svārstības varētu veicināt olu bojāšanos.

Krāsojot olas, ieteicams izmantot, vai nu jau ierastos augu valsts materiālus, piemēram, sīpolu mizas, vai arī veikalos nopērkamās pārtikas krāsvielas. Krāsojot olas ar tām, jāievēro preces marķējumā norādītā krāsas lietošanas instrukcija.

Tāpat PVD pirms svētkiem aicina atcerēties trīs drošas iepirkšanās likumus:

1.Vienmēr lasīt informāciju pārtikas produkta marķējumā, iepazīstoties ar tā sastāvu un derīguma termiņu. Neiegādāties pārtikas preci, kuras derīguma termiņš izskatās aizdomīgi – tas ir nesalasāms, redzamas labojumu pēdas, oriģinālais derīguma termiņš ir aizsegts ar citu marķējumu.

2.Pārliecināties, vai pārtikas produkta iepakojums nav bojāts un vai produkts veikalā ir uzglabāts atbilstošos apstākļos. Nevajadzētu iegādāties pārtikas preces, kuru izcelsme un uzglabāšanas apstākļi nav skaidri vai ir aizdomīgi.

3.Saglabāt pirkuma čeku, lai, gadījumā, ja produkts ir bojāts, vari to atdot atpakaļ veikalam.

LA.lv