Ekonomika
Latvijā

PVD mājas cūkām Daugavpils novadā konstatē Āfrikas cūku mēri 16

Foto-LETA/AFP

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) šogad pirmo reizi Latvijā ir konstatēts mājas cūkām – vīruss atklāts saimniecībā Daugavpils novada Dubnas pagastā, aģentūrai BNS pavēstīja Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Anna Joffe.

Viņa norādīja, ka, saņemot informāciju no dzīvnieku īpašnieka par mājas cūku saslimšanu, PVD nekavējoties izbrauca uz norādīto vietu un noņēma paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai.

Saņemto laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusu 18 piemājas saimniecības novietnē esošajām cūkām. Iespējamais inficēšanās cēlonis piemājas saimniecībā esošo mājas cūku saslimšanai ir svaigi pļautas zāles izbarošana.

Pēc slimības atklāšanas PVD ir sācis ĀCM apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos.

Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti kontrolēs mājas un meža cūku veselības stāvokli. Karantīnas zonās pastiprināti kontrolēs arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustība. Aizsardzības un uzraudzības zonā PVD veiks visu saimniecību, kurās tiek turētas cūkas, pārbaudes.

Tāpat aizsardzības zonā aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas vismaz 40 dienas pēc slimības skartās saimniecības dezinfekcijas.

Lai pasargātu dzīvnieku novietni, piemājas saimniecību no ĀCM, PVD atgādina un atkārtoti aicina ievērot visus noteiktos biodrošības pasākumus.

Saistītie raksti

Jau vēstīts, ka iepriekšējo reizi ĀCM vīruss mājas cūkām tika konstatēts 2014.gada 17.septembrī. 2014.gadā no 26.jūnija līdz 17.septebrim 3 novadu 10 pagastu 31 saimniecībā un vienā cūku novietnē konstatēti 72 ĀCM gadījumi mājas cūkām, kopumā iznīcinātas 574 mājas cūkas.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

LA.lv