Ekonomika
Bizness

Šprotes Kazahstānā liegts ievest sešiem Latvijas uzņēmumiem 2

Foto: LETA

Produkcijas “Šprotes eļļā” eksporta aizliegums uz Kazahstānu pagaidām ir noteikts sešiem Latvijas uzņēmumiem – “Kolumbija LTD”, “Zvani”, “Kuršu zeme”, “Roja F.C.T.” un “Unda”, bet “Gamma-A” uz laiku liegts eksportēt produkciju “Šprotu pastēte”, informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Anna Joffe.

Viņa teica, ka PVD ir saņēmis informāciju no Kazahstānas Patērētāju tiesību aizsardzības aģentūras par noteikto pagaidu eksporta aizliegumu iepriekš minētajiem Latvijas zvejas produktu apstrādes uzņēmumiem, jo, veicot eksportētās produkcijas laboratoriskās pārbaudes, konstatēts pārsniegts benzopirēna maksimāli pieļaujamais līmenis un nepilnīga informācija produktu marķējumā.

PVD ir sācis uzņēmumu ārpuskārtas pārbaudes, kuru laikā konstatēts, ka saražotā produkcija eksportēta tikai uz Kazahstānu un Latvijas tirgū nav nonākusi.

Joffe sacīja – lai risinātu jautājumu par eksporta aizlieguma atcelšanu, PVD par dienesta pārbaudēm un to rezultātiem un pašu uzņēmumu veiktajām izmaiņām tehnoloģiskajos procesos un marķējumā informēs Kazahstānas atbildīgo institūciju.

Zivju konservu ražotāja “Gamma-A” valdes priekšsēdētājs Aivars Lejietis aģentūrai BNS teica, ka uzņēmums jau kādu laiku “Šprotu pastēti” uz Kazahstānu neeksportē un arī turienes sadarbības partneri kompānijai apstiprinājuši, ka veikalos Kazahstānā nav pieejams šis “Gamma-A” ražotais produkts.

Pēc Lejieša teiktā, Kazahstānas atbildīgā dienesta atsūtītajā vēstulē ir vairākas neprecizitātes, tostarp divi vēstulē minētie uzņēmumi savstarpēji sajaukti un nodēvēti par vienu, kas lieks šaubīties par informācijas ticamību.

Lejietis arī pastāstīja, ka uz Kazahstānas robežas šobrīd eksporta ierobežojumi Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumiem nav noteikti. Vienlaikus viņš pauda neizpratni, kāpēc pirms lietas apstākļu tālākas noskaidrošanas publiskajā telpā parādījusies nepārbaudīta informācija.

Viņš uzsvēra, ka uzņēmums turpinās noskaidrot lietas apstākļus, lai pēcāk lemtu par tālāko rīcību.

Savukārt zivju konservu ražotāja “Unda” valdes priekšsēdētāja palīdze Daiga Ozoliņa aģentūrai BNS norādīja, ka pirms lietas tālākie apstākļi netiks noskaidroti, uzņēmums komentāru nesniegs.

Liepājas zivju pārstrādes uzņēmumā “Kolumbija LTD” līdzīpašnieka Igora Krupņika komentāru solīja sniegt pirmdien, 16. jūnijā.

Saistītie raksti

Jau vēstīts, ka Kazahstānā ceturtdien noteikts aizliegums ievest un realizēt Latvijas šprotes, jo tajās konstatēts pārāk augsts kancerogēnā benzopirēna līmenis. Sanitāri epidemioloģiskajās ekspertīzēs atklāts, ka vairāku Latvijas ražotāju šprotēs benzopirēna līmenis četras reizes augstāks par normu.

PVD iepriekš norādīja, ka tiesības eksportēt uz Muitas ūnijas valstīm, tostarp Krieviju, Baltkrieviju un Kazahstānu, Latvijā ir 45 zvejas produktu apstrādes uzņēmumiem, tostarp 19 no tiem ražo produktu “Šprotes eļļā”.

LA.lv