Foto – AFP/LETA

PVD: šogad ĀCM atklāts jau 29 meža cūkām; slimības izplatība nerimst 1

Šogad Latvijā Āfrikas cūku mēris (ĀCM) atklāts jau 29 meža cūkām un slimības izplatība nerimst, trešdien intervijā Latvijas Radio atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktors Edvīns Oļševskis.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Viņš informēja, ka pērn kopumā Latvijā atklātas 217 inficētas meža cūkas, bet šogad pirmajās gada nedēļās – jau 29. “Nekādā ziņā nevar runāt par ĀCM pierimšanu. Par pierimšanu mēs varētu runāt mājas cūku novietnēs – tur pēdējais gadījums ir konstatēts 17.septembrī, kopumā 32 gadījumi,” teica Oļševskis, piebilstot, ka mājas cūku populācijā ĀCM izdevās ierobežot pateicoties stingrajiem biodrošības pasākumiem.

Viņš norādīja, ka ārkārtas situācija, kas bija izsludināta līdz pērnā gada beigām, ir beigusies tikai formāli. “Cūku audzētājiem tas teorētiski nozīmē, ka ārkārtas situācija ir beigusies, taču viņu tiešajā dzīvē tas nenozīmē, ka ĀCM draudi ir mazinājušies,” atzīmēja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors.

CITI ŠOBRĪD LASA

Oļševskis arī norādīja, ka medību ierobežojumi, piemēram dzinējmedību aizliegums, joprojām būs spēkā. “Mednieki, protams, gribētu šos atvieglojumus, bet ir jāuzsver, ka medību ierobežojumi nav noteikti visā Latvijas teritorijā, ir daudz teritoriju, kur dzinējmedības turpinās. Dzinējmedības ir aizliegtas tajās teritorijās, kurās joprojām akūti notiek saslimšana,” norādīja PVD pārstāvis, skaidrojot, ka dzinējmedības aizliegšana ir loģiska, jo to laikā cūkas tiek izdzenātas – ja cūkas ir slimas, tad ar dzinējmedībām tiek panākts tas, ka slimās cūkas tiek aizdzenātas uz jaunām teritorijām. “Tāpat dzinējmedībās koncentrējās daudz mednieku un nomedītās meža cūkas tiek sadalītas un – ja tur ir 30 dažādi mednieki, tad arī uz 30 dažādām vietām tas gaļas gabals nonāk,” piebilda Oļševskis.

Viņš prognozēja, ka, visticamāk, nākamos trīs gadus Latvijai būs jāsadzīvo ar ĀCM draudiem. “Tie paši ierobežojumi būs spēkā. Mums vairāk šobrīd uztrauc jaunas teritorijas, lai tur slimība nenonāk neapzinīgu cilvēku dēļ,” teica PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors.

ĀCM dēļ kopumā likvidētas līdz sešiem tūkstošiem mājas cūku, informēja Oļševskis, rezumējot, ka kopumā ĀCM tika atklāts 32 mājas cūku novietnēs. “Tās tika izkautas tieši slimības dēļ. Vēl apmēram 1600 novietnes šajās slimības skartajās teritorijās uzskatīja par neiespējamu turēt cūkas, jo riski bija pārāk lieli,” teica Oļševskis, piebilstot, ka šajās novietnēs tika nokautas 5,5-6 tūkstoši mājas cūku.

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors stāstīja, ka fermā, kurā atklāts ĀCM, pēc inficēto dzīvnieku izkaušanas un sadedzināšanas, kā arī fermas dezinfekcijas jau pēc 40 dienām var atsākt turēt cūkas.

Kopumā vērtējot Latvijas atbildīgo dienestu darbu slimības ierobežošanā, Oļševskis atzīmēja, ka nav bijis lielu grūtību mājas cūku novietnēs. Savukārt savvaļas dzīvnieku vidū slimības ierobežošana ir sarežģītāka, jo trūkstot efektīvu pasākumu, piemēram, vakcīnas. “Valsts institūcijas bija vienotas, arī no valdības bija finansiāls atbalsts. Tika izdarīts viss, lai šos pasākumus efektīvi ieviestu,” teica PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors.

Reklāma
Reklāma

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.