Mobilā versija
Brīdinājums -2.3°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
5. maijs, 2015
Drukāt

PVD uzsāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

Foto: Pārtikas un veterinārais dienestsFoto: Pārtikas un veterinārais dienests

Trakumsērgas vakcīnas mežā

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no otrdienas uzsāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu. Vakcīnu izvietošana, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, turpināsies divas nedēļas, informē PVD pārstāve Anna Joffe.

Tā kā trakumsērga dzīvniekiem Latvijā nav konstatēta aptuveni divus gadus, vakcinācija tiks veikta vien Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas pierobežā – teritorijās, kas atrodas 70-100 kilometru attālumā no robežas.

PVD aicina šīs teritorijas iedzīvotājus, kuri būs pamanījuši vakcīnu (brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti), neaiztikt to, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

Meža dzīvnieku vakcinācijai tiek izmantota vakcīna “Lusvulpen”, kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē. Vakcīnas paredzēts izvietot vienmērīgi – 20 līdz 25 vakcīnas uz vienu kvadrātkilometru, arī apdzīvotu vietu tuvumā.

PVD atzīmē, ka vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) – tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas galvenie pārnēsātāji ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt – lapsas un jenotsuņi.

Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Pateicoties savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, trakumsērgas izplatība Latvijā ar katru gadu būtiski samazinās. Salīdzinot ar 2005. gadu, kad PVD uzsāka meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, trakumsērgas gadījumu skaits ir samazinājies no 421 gadījuma 2005. gadā līdz vienam gadījumam 2012.gadā.

Trakumsērgas apkarošana ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm. PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Šis ir desmitais pavasaris, kopš PVD ar aviācijas lidmašīnu palīdzību mežos izvieto vakcīnas pret trakumsērgu.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (5)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+