×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. aprīlis, 2015
Drukāt

Radiators Artūra Priedes izpildījumā – moderna metāla skulptūra

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Artūrs Priede pie ažūra spoguļa rāmja

Vērtējumi

Māris Šustiņš, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas metāla dizaina izstrādājumu programmas vadītājs: "Jau laikā, kad Artūrs gāja manā uzņēmumā praksē, bija redzams, ka top lietaskoks. Artūram ir izveidojies savs metāla apstrādes stils. Tas nav gluži skandināvu atturīgi lakoniskais, drīzāk itāliski viegli rotaļīgais smagā materiāla traktējums. Arī vēlme ar funkcionālu dekoratīvo metālu iekļauties mūsdienu interjeros ir ļoti simpātiska. Tagad es savus audzēkņus sūtu mācīties pie Artūra," smaida dizainers.

Oskars Vincevičs, kalēja amata meistars: "Artūrs no matu galiem līdz papēžiem ir metālā. Man kā klasiskās kalēju skolas piekritējam viņš ar savu radošumu dod iedvesmu, jo māk savienot labu tradicionālo kalēja skolu ar modernu stilu un negaidītu fantāzijas rotaļu. Viņa īpašā odziņa slēpjas gaumē, kas ļauj savienot brīžiem nesavienojamas lietas un parādīt tās jaunā kvalitātē."

Ja klasisku tautas daiļ­amatu izdodas savienot ar moderna interjera prasībām, top tādas interesantas kalēju lietas, kādas gatavo SIA “Metalatelje.lv” radošais direktors Artūrs Priede.

Artūra radošie meklējumi sākās jau agrā bērnībā, kad 1991. gadā Priežu ģimene atguva vecās dzimtas mājas un no Doles salas pārcēlās uz Liepājas rajona Priekules “Ozolbunčiem”. Kā jau daudzās lauku mājās, kur saimniekoja svešinieki, tur valdīja neiedomājama nekārtība. Tīrot mājas pagalmu, Artūrs atrada gan vecus ratu riteņus, gan arklus, gan citus metāllūžņus. Tie netika vis izmesti, bet atrada dekoratīvu un praktisku pielietojumu. No tā laika Artūru pastiprināti interesēja vecas metāla lietas.

Drīz tapuši pirmie jaundarbi, stiepļu ķēdītes ar koka medaljoniem, kas tika svinīgi pasniegtas kā dāvanas omītei. Pāris gadus vēlāk opis iemācīja Artūru metināt. Jau tad vecāki pamanīja, ka dēlam padodas amatniecība, un iedrošināja Artūru iestāties Rīgas Amatniecības vidusskolā metālmākslas nodaļā. Puisim paveicās, jo jau 2. kursā viņš uzsāka praksi SIA “Metāla dizains” pie Māra Šustiņa, tagadējā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas metāla dizaina nodaļas vadītāja. “Metāla dizains” kļuva par pastāvīgo Artūra darbavietu arī pēc skolas beigšanas.

2008. gadā radās vēlme vairāk izpausties pašam. Neskatoties uz krīzi, tapa metāla un dizaina darbnīca “Metalatelje.lv”. “Man ir svarīgi radīt lietas ar augstu pievienoto vērtību un ilgu mūžu. Censties smagajā metālā “uzburt gaisīgu ainiņu” un parādīt cilvēkiem, ka metāls var būt gan mainīgs, gan dzīvs. No vienkārša metāla var izgatavot lietas, kas atbilst mūsdienu prasībām, kalpos ilgi, neizies no modes un saglabās savu vērtību,” stāsta metāla dizainers Artūrs Priede.

Sekojot laika garam, “Metalatelje.lv” cenšas radīt telpiskos objektus, kas ir vienlaikus gan funkcionāli, gan unikāli. Pēdējā laika darbnīcas spilgtākais veikums ir īpaša dizaina metāla radiators, ko var nosaukt par tehnoloģisku vides skulptūru. Tas kalpo kā telpiska metāla skulptūra un sildelements, iezīmējot jaunu un plašu metāla mākslas virzienu, jo ļauj klasiskās radiatoru formas nomainīt uz jaunām un neredzētām. Šobrīd izgatavotais dekoratīvā metāla radiatora prototips ir autonoms apsildes objekts. Tas ir uzpildīts ar eļļu un apsildāms ar elektrību. Tomēr dizaina radiatorus var viegli pievienot standarta mājas apkures sistēmai. Mūsdienu tehniskie risinājumi un radoša pieeja ļauj radiatoru viegli pieslēgt arī gudrās mājas apkures sistēmai.

"Metalatelje.lv" veidotais īpaša dizaina metāla radiators, ko var nosaukt par tehnoloģisku vides skulptūru."Metalatelje.lv" veidotais īpaša dizaina metāla radiators, ko var nosaukt par tehnoloģisku vides skulptūru.

Metāla radiatorus iespējams izgatavot praktiski jebkurā formā, pieskaņot interjeram vai pat padarot sildelementu par centrālo telpas dizaina akcentu. “Radiatorus var arī iebūvēt sienās vai grīdā, par radiatoru var pārvērst arī interjera objektus – galdu, gultu vai krēslu kājas, kāpņu margas vai pat pašas kāpnes. Manuprāt, šādai jābūt pieejai metālapstrādei, jārada skaistas, praktiskas, radošas un ilgi kalpojošas lietas. Tikai mūsdienu tehnoloģiju, senās amatniecības, inovatīvu tehnisku risinājumu, darba mīlestības un meistaru aizrautības sintēze ļaus piedāvāt neparastus un praktiskus metāla lietu risinājumus,” pārliecināts Artūrs.

Tikai atrādoties profesionāļu sabiedrībai, var iekarot savu vietu nozarēs, kas saistītas ar būvniecību, interjeru un dārzu lab­iekārtošanu. Jau trešo reizi “Metalatelje.lv” piedalījās starptautiskajā Ķīpsalas izstādē “Māja”. Pateicoties metodiskam darbam ar klientu, “Metal­atelje.lv” no mazas darbnīcas pārvērties par stabilu uzņēmumu, kura priekšrocība ir nestandarta risinājumi, kas citiem sagādā galvassāpes.

Šobrīd darbnīca vairāk strādā ar dizaina un arhitektūras uzņēmumiem, būvniecības kompānijām, reklāmas aģentūrām un privātiem klientiem, kuriem ir svarīgi unikāli risinājumi. Tomēr uzņēmumam ir arī sava lielā misija. Tā darbības filozofija ir vēlme nodrošināt nepārtrauktu vietējās amatniecības nozares dzīvotspēju un kvalitatīvu attīstību. Lai to sasniegtu, Artūrs kopā ar domubiedriem aktīvi iesaistās jaunās amatnieku paaudzes atbalstīšanā un attīstībā.

“Dažādu amatniecības nozaru apgūšana prasa lielu pacietību, uzupurēšanos un aizrautību. Domāju, lai veicinātu amatniecības attīstību, nepieciešams, saglabājot tradicionālās vērtības, virzīt amatniekus jaunā, 21. gadsimtam atbilstošā, attīstības virzienā. Tāpēc būtu jāapvienojas metālapstrādes, kokapstrādes un citu amatniecības nozaru meistariem un jāizveido neatkarīgu amatnieku apvienība,” domā Artūrs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+