Tehnika
Tehnoloģijas

“Latvijas Radio” sācis raidīt digitāli0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto

Ar Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) gādību sākts digitālās skaņas apraides tehnoloģijas – ciparu radio – izmēģinājums Latvijā, kura pārbaude no 15. decembra uzticēta “Latvijas Radio” visām sešām stacijām.

Nacionālā elektronisko un plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) lēmusi, ka digitālo radio apraidi izmēģinājuma periodā veiks tikai “Latvijas Radio”, pakalpojumu pagaidām nepiedāvājot komerciālajiem medijiem. Izmēģinājums, kura izmaksas aptuveni 70 000 eiro apmērā segs LVRTC, ilgs vienu gadu Rīgas reģionā, un tā uzdevums ir ne vien apzināt ekonomiskos ieguvumus, bet arī gūt praktisku pieredzi šīs tehnoloģijas nodrošināšanā raidorganizācijām un klausītājiem – paredzēts pārbaudīt signāla kvalitāti tā sauktajās drošajās uztveršanas zonās, izmēģināt ne tikai standarta skaņas apraidi, bet arī papildināt pārraidīto saturu ar tekstu un attēliem, ko nodrošina ciparu apraide.

Digitālās skaņas apraides tehnoloģijas (DAB, DAB+) nozīmē gan labāku skaņas kvalitāti, gan kvalitatīvāku radio programmu uztveramību visā Latvijā. Tikmēr raidorganizāciju ieguvums būs būtiski zemākas programmas izplatīšanas izmaksas, jo analogajā apraidē vienā tīklā var izplatīt tikai vienu programmu. Digitālajā – līdz pat 18 programmām. LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta norāda, kaut arī pasaulē šobrīd arvien vairāk izmanto interneta platformas programmu izplatīšanai, ir būtiski attīstīt vienīgo iedzīvotājiem bez maksas pieejamo tehnoloģiju – zemes apraidi, lai turpinātu nodrošināt bezmaksas informācijas pieejamību iedzīvotājiem, kā arī samazinātu apraides izmaksas raidorganizācijām. Viņš arī uzsver tehnoloģijas ietekmi uz izmaksu samazinājumu. “Par programmu izplatīšanas izmaksu izmaiņām analogajā un ciparu zemes apraidē pārliecinājāmies, jau pārejot uz ciparu televīziju. Piemēram, sabiedriskajai televīzijai vienas programmas izplatīšana analogajā apraidē 2009. gadā izmaksāja sešas reizes dārgāk, nekā tas ir ciparu zemes apraidē šobrīd, turklāt ir palielināta arī programmu aptveramība,” norādīja J. Bokta.

Izmēģinājuma sākums nozīmē, ka Latvija sākusi iedzīt citas Eiropas un pasaules valstis, kurās DAB un DAB+ sāka izmēģināt jau deviņdesmitajos gados. Šobrīd digitālo apraidi līdztekus ar analogo radio, kas saglabā savu līdzšinējo pozīciju, izmanto vairāk nekā 20 pasaules valstis. Līdere ir Norvēģija, kur digitālais radio aptver 99,5% iedzīvotāju un to izmanto aptuveni 39% mājsaimniecību. Tiesa, vairākas valstis, pēc digitālā radio tehnoloģijas testiem, no pārejas uz DAB un DAB+ ir atteikušās, to vidū Lietuva un Igaunija.

Saistītie raksti
LA.lv