×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2015
Drukāt

Radio strīds liek deputātiem slēpties (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma grozījumus, atbalstot arī deputāta Armanda Krauzes (ZZS) priekšlikumus, kas paredz vairākas radiostacijas paglābt no pāriešanas uz raidīšanu latviski.

Pirms balsojuma nekādas īpašas debates par pretrunīgi vērtētajiem grozījumiem nenotika. Tajās uzstājās tikai viens deputāts – Latvijas Reģionu apvienības pārstāvis Artuss Kaimiņš, kurš aicināja kolēģus balsot pret Krauzes piedāvājumu, jo tas ļaušot radiostacijām manipulēt ar raidlaikiem latviešu un krievu valodā, pieņemt reklāmas gan no latviešu, gan krievu reklāmu devējiem, retranslēt apšaubāmu saturu no Krievijas.

Priekšlikumu autors uz sēdi nemaz nebija ieradies, jo atrodas neapmaksātā atvaļinājumā. Taču jau iepriekš viņš savu iniciatīvu skaidrojis ar hibrīdkara draudiem un ļoti būtisko nepieciešamību šajos ap­.stākļos noturēt vietējo krievu auditoriju pie Latvijas jurisdikcijā esošiem medijiem. Ticamību Krauzes formāli loģiskajiem argumentiem gan mazina fakts, ka galvenais ieguvējs no viņa priekšlikumiem ir SIA “Krievu hitu radio”, kura līdz­īpašnieks ir dāsns ZZS ziedotājs Ričards Zakss. Krauze nenoliedza, ka pirms grozījumu iesniegšanas konsultējies arī ar Zaksu, bet tobrīd pat neesot zinājis, ka šis uzņēmējs ir ZZS ziedotājs.

Tomēr balsojumā deputātu vairākums nosliecās Krauzes pusē. Pārsteidzošā kārtā arī daļa Nacionālās apvienības (NA) frakcijas, kuras pārstāvjiem šajā jautājumā bija brīvais balsojums. Viņu vidū arī Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne. “Mana līdzšinējā darba pieredze ir saistīta ar Daugavpils teātri, kas iestudē izrādes gan latviešu, gan krievu valodā. Uzskatu, ka krievu dziesmas radio ēterā nav kaitējums Latvijas politikai, bet bagātina un daudzveido vietējo kultūru,” teica Laizāne. Viņa, tāpat kā Krauze, norādīja uz to, ka valsts drošības interesēs ir veicināt, lai Latvijas krievvalodīgie lietotu vietējos medijus.

Vēl vairāki deputāti šajā strīdīgajā jautājumā izmantoja slēpšanās taktiku – izņēma savas kartītes no reģistrēšanās sistēmas un vispār neuzrādījās balsojumā, kaut arī reāli atradās sēžu zālē. Tā rīkojās, piemēram, ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. “Jā, es to darīju apzināti, jo nevēlos iesaistīties divu radiostaciju biznesa strīdā. Šeit nav runa par valodu vai drošību, bet gan tikai un vienīgi par peļņu un reklāmas tirgus sadali starp “Krievijas hitiem” no vienas puses un “Radio SWH” no otras,” teica Brigmanis. Viņš īpaši uzsvēra, ka Krauzes priekšlikums esot deputāta individuāla iniciatīva, nevis ZZS nostāja. Arī pārmetumi par dancošanu pēc sponsoru stabules, viņaprāt, ir nevietā: “Mums ir ļoti daudz ziedotāju un kopējā apjomā šo uzņēmēju devums nav nemaz tik nozīmīgs.”

Kartīti no balsošanas sistēmas izņēma arī “Vienotības” pārstāve Lolita Čigāne. Viņa to pamatoja ar faktu, ka likumprojekts esot bijis “nesagatavots un neizdiskutēts”.

Vairāki deputāti arī pieļāva iespēju, ka varētu sagatavot jaunus grozījumus, lai visās Latvijas raidstacijās reklāmas būtu tikai latviski. Tādā gadījumā atkristu raid­organizāciju plēšanās par krievu reklāmas tirgu.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Nesaprotu, kādā virtuālā realitātē dzīvo daļa latviešu. Latvijā ir daudz krievu, daļa pat pilsoņu – un viņi šeit ir un būs. Nu nebūs nekādas piespiedu repatriēšanas uz Krieviju vai kur citur. Kaut kā taču ir jācenšas viņiem piekļūt, arī ar radio. Citādi viņi ar sāk dzīvot ilūzijā, ka ir Krievija. bet šis kašķis ir tikai un vienīgi biznesa kašķis izmantojot nacionālus saukļus.

 2. Par ko daži šeit raksta? Paši saprotat?
  Pret Krievijas propagandu jācīnās tādā valodā kādā tā tiek raidītā un kādā valodā to klausās mērķa auditorija. Ja Krievija raida krieviski un to Latvijā klausās krieviski runājošie, tad mums Latvijā arī jāraida krieviski objektīvu informāciju, kas vērta pret Krievijas propagandu.
  Kāpēc tad padomju laikos Amerikas balss neraidīja angļu valodā, bet gan latviski, lietuviski, igauniski utt..?
  Tie komentētāji, kas kritizē padomājiet kā labā jūs tagad strādājiet? Varu atbildēt – Krievijas propagandas

 3. “noturēt vietējo krievu auditoriju pie Latvijas jurisdikcijā esošiem medijiem.” 😀 pri čom te jurisdikcija! бьет не по паспорту, а по морде!

 4. Paskatieties Saeimas balsojumu – par 51% un krievu radio nobalsoja arī Dzintars, Parādnieks, Šnore, Dombrova (vienīgais no NA, kurš nepiedalījās balsošanā – bija Ilmārs Latkovskis. Visi pārējie NA deputāti balsoja PAR!!!). Baigie nacionālisti! Pret bija Latvijas reģionu apvienība.

 5. Pievērsiet uzmanību kārtējai ZZS un SC sadarbībai mediju telpas pārkrievošanā.

 6. Kopš Laizāne vada komisiju, tās darbība ir absolūts sviests. Sieviete vispār nesaprot, kas notiek un ko nozīmē Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums. Dzīvo kā pa ķešu, tāpēc arī SC un ZZS nosaka toni komisijā. Nekas nav bīstamāks par deputātu nejēgu, jo viņu rausta visi.

 7. NA ir sapuvusi no iekšpuses Atbildēt

  Raivi Dzintar! Ko Inese Laizāne dara Nacionālajā Apvienībā? Kāpēc viņas balsojums izskatās pēc atbalsta krieviskas Latvijas idejai?? Varbūt materiāli nabadzīgo Laizāni pastimulēja kāds no Ričarda Zaksa cilvēkiem? Vai te nebūtu darbiņš KNABam?
  Man nesimpatizē Kaimiņa partijas programma. Bet šajā balsojumā un runā no tribīnes Artuss Kaimiņš parādīja, ka ir lielāks latviskas Latvijas idejas atbalstītājs nekā Dzintars, Parādnieks, Dombrova un par Laizāni vairs nav vērts izteikties.

  • Redzams ne jau bez pamata Šnore ir balsojis pret.

  • Laizāne tikai nejauši “atklājās”, bet Dzintaram tas vēl tuvākajā nākotnē priekšā ??

   • Man Dzintars atklājās, kad viņš žurnālā “Ir” kā īstens latvju pozitnacionālists atklāja, ka ar Latvijas krievvalodīgajiem bieži runā krieviski. Iemesls šādai rīcībai sekojošs – viņam jārunā krieviski, ja gribi savu ideju izplatīt arī tādā auditorijā, kas nesaprot latviešu valodu. Kad Dzintars sāks runāt ķīniski, poliski, igauniski, baltkrieviski? Jebšu tā ir taisnība, ka viņam nepadodas svešvalodas (izņemot krievu) – un tieši angļu valodas nezināšana neļaujot Dzintaram kļūt par ministru (ārzemēs ministrs ar ES kolēģiem taču nerunās krieviski).
    Un šis ir Dzintara domu grauds: “Runājot līdzībās, ja man jāizvēlas komplektā krievi, kam svarīgs 9. maijs, un latvieši, kam svarīgs 16. marts, – no vienas puses, un kosmopolītisks bars bez tautības, ticības un vērtībām – no otras, tad es izvēlos pirmo.”

    • iespējas:
     – “… bez tautības, ticības un vērtībām …” vismaz teorētiski, kādreiz var “turēt latviešu kanti”;
     – “…kam svarīgs 9. maijs …” – var bez apdomāšanās teikt “NETURĒS!”

     • Tieši tā! Šie kosmopolītismā iegrimušie latvieši (ne visi, bet liela daļa noteikti; par Ivetu Kažoku un vēl dažiem latviešiem šaubos) kādreiz atgriezīsies pie latviskajām vērtībām un atzīs, ka bija maldījušies homoseksuālisma, imigrantu mīlestības, beztautības un antitautiskuma, rasu sajaukšanās lietās.
      Lielākā daļa 9.maija svinētāju – pēc maniem novērojumiem – turēs godā krieviju, putinu, caru, citu zemju okupēšanu un citu tautu slepkavošanu. Pie tam, 9.maija svinētāji noliegs Latvijas okupācijas faktu.

Draugiem Facebook Twitter Google+