×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. oktobris, 2015
Drukāt

Rādīs Krievijā veidotu izrādi, kuras pamatā izsūtīta latvieša dienasgrāmatā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

20. un 21. oktobrī plkst. 19 Jaunā Rīgas teātra zālē Talsu ielā 1 Āgenskalnā tiks rādīta Kirovas Dramatiskās laboratorijas un Maskavas dokumentālā teātra Teatr.doc izrāde “Vjatlags”, kuras pamatā ir latvieša Artura Stradiņa 1942. gadā izsūtījumā Vjatlagā veiktie pieraksti, LA.lv pastāstīja Jaunā teātra institūta direktore Gundega Laiviņa.

Vjatlags jeb Vjatkas labošanas darbu nometne bija viena no lielākajām Gulaga soda nometnēm Kirovas apgabala ziemeļos. No 1938. līdz 1956. gadam tur bija ieslodzīti ap 180 tūkstoši cilvēku, no kuriem 6979 bija latvieši. Vjatlagā gāja bojā 18 000 cilvēku.

Izrāde “Vjatlags” ir Artura Stradiņa 1942. gada dienasgrāmatas lasījums, kas atklāj vienu gadu nometnes dzīvē, stāsta Laiviņa: “Latviešu zemnieks Stradiņš tika apcietināts 1941. gadā par darbību nevalstiskā organizācijā. Vjatlagā Stradiņš pavadīja desmit gadus, pēc tam tika pārvietots uz Sibīriju. Katru lēģerī pavadīto dienu Stradiņš fiksēja īsās piezīmēs uz papirosu papīriņiem. Šajās piezīmēs ir visa dzīve un nometnes monotonais ritms – darbs mežā, nometnes slimnīca, zādzības barakās, īsas sarunas ar ieslodzījuma biedriem. Daudz detaļu par pārtikas un maizes devām, klusi pieminēta cietuma biedru nāve. Stradiņa dienasgrāmatā atklājas tas domāšana un dzīvesveids, ko padomju vara tiecās iznīcināt.”

“Vjatlags” savā ziņā ir anti-izrāde. Tajā nav acīmredzamas dramatiskas darbības. Visa uzmanība ir koncentrēta uz tekstu – kluss, kalsns vīrietis – izrādes režisors un aktieris Boriss Pavlovičs lasa īsos pierakstus uz miniatūrajiem papīriņiem. Izrādes formas galējais askētisms ir principiāla pozīcija, jo īsās piezīmes par nometnes dzīvi nepieļauj māksliniecisku interpretāciju.

Izrādei “Vjatlags” ir vēl kāds slānis. Tā tika iestudēta laikā, kad Maskavā sākās tiesas prāvas pret Bolotnajas laukuma protestu dalībniekiem. Izrādes aktrises Jevgēņijas Tarasovas vīrs Leonīds Kovjazins “Bolotnajas lietas” sakarā cietumā pavadīja vairāk nekā gadu. Leonīdu amnestēja, bet septiņiem viņa domubiedriem piesprieda reālus cietumsodus, atgādina Laiviņa. Šis notikums Gulaga dienasgrāmatas vieno ar mūsdienām un atgādina, ka nekas nav beidzies.

“Vjatlags” ir nominēts Krievijas teātra apbalvojumam “Zelta maska” 2013./2014. gada sezonā.

Izrāde ir krievu valodā ar tulkojumu latviski. Biļešu cena 15 un 10 eiro (skolēniem, studentiem, pensionāriem).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+