×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
18. oktobris, 2014
Drukāt

Veiksmīgam ciltsdarbam iesaka ierīkot ciltsgrāmatu

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Lūdzu, pastāstiet, kā govij piemeklēt īsto bulli! Ne vienmēr gadās gudrs apsēklotājs, tāpēc rodas dažādas problēmas, piemēram, mazai gotiņai dzimst nesamērīgi liels teļš utt. MĀRA LEIŠKALNE SABILĒ

Lai sekmētu augstražīga ganāmpulka izaudzēšanu un ekonomisku lopkopības produkcijas – piena vai gaļas – ražošanu, ciltsdarbs jānodrošina katrā saimniecībā. Tas nozīmē mājdzīvnieku pareizu audzēšanu, ēdināšanu, turēšanu, izlasi, atlasi un kopšanu, izkopjot ģenētiskās un saimnieciski derīgās īpašības.

Vidzemes veterinārā servisa pārstāve Eva Sīmane iesaka veiksmīgam ciltsdarbam ierīkot ciltsgrāmatu. Ikvienas govs uzskaites kartītēs norāda tēvu, mātes tēvu un mātes mātes tēvu, kas vienmēr pirms sēklošanas jāņem vērā. Savukārt vaislas buļļu katalogā var pārliecināties par buļļa tēvu, mātes tēvu un mātes mātes tēvu. Salīdzinot šīs trīs paaudzes, nedrīkst būt nevienas sakritības, jo govij ar sēklošanai izraudzīto dzīvnieku tā ir tuva radniecība. Tad jāmeklē cits bullis, ar kuru nav izcelsmes sakritības nevienā no trim pēdējām paaudzēm pa tēva līniju.

Agrāk ciltskartītes aizpildīja ar roku, bet mūsdienās šāda informācija ir datorizēta. Taču gan tolaik, gan tagad pēc šo kartīšu informācijas var vērtēt arī eksterjeru – ķermeņa lielumu, muskulatūru, kājas, svaru, temperamentu utt.

Vēl precīzāk bulli govij var piemeklēt, izmantojot speciālas pāru atlases datorprogrammas labāka ganāmpulka veidošanai. Vienu no tām ir adaptējis Vidzemes veterinārais serviss. Šī programma, liekot lietā saimnieka sniegto informāciju, analizē ganāmpulku, katrai govij piemeklē divu vai trīs variantu rekomendācijas. Augstākā prioritāte pāru atlasē tiek pievērsta tuvas radniecības izslēgšanai, pēc tam – pazīmēm, kas nodrošina ilgmūžību un produktivitāti, lai maksimāli palielinātu ganāmpulka ģenētisko pilnveidošanu un spēju pelnīt. Kritēriju izvēlē programma vērtē arī eksterjeru.

Šo programmu Vidzemes veterinārais serviss piedāvā kā bezmaksas pakalpojumu, un to var pielāgot jebkuram govju skaitam un katra saimnieka vēlmēm.

Līdzīgas datorprogrammas ir arī citiem ģenētiskā materiāla tirgotājiem, taču visiem izstrādātājiem galvenais mērķis ir noteikt kritērijus, pēc kuriem piemeklēt īsto bulli govij.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+