Kultūra
Kultūrpolitika

Radošo personu atbalsta programmā samazinās piešķīrumu senioriem2


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto pixabay.com

Šogad radošo personu atbalsta programmai piešķirtais pusmiljons eiro iztērēts jau līdz augustam, ziņo LTV raidījums “Kultūršoks”.

Nākamgad valsts finansējumu neplāno palielināt, bet trūkstošos līdzekļus iegūs, samazinot atbalstu trūcīgiem senioriem. Izmaiņas atbalsta programmas nolikumā nozīmē, ka trūkumā nonākušie pensijas vecuma mūziķi, aktieri, mākslinieki nākamgad varēs pretendēt uz atbalstu vien divu minimālo mēnešalgu apjomā līdzšinējo sešu vietā.

Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone uzsver – lai izvērtētu, vai finansējums var tikt palielināts, nepieciešams lielākā laika periodā veikt analīzi par pieprasījumu un programmas rezultātiem.

To Kultūras ministrija arī gaidīs no Radošo personu atbalsta padomes, kas ir pirmais pieturas punkts saziņā ar radošajām personām.

Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe gan uzskata, ka Radošo personu atbalsta pasākuma programma līdz šim ļoti noderīga bijusi tieši pensionētajiem kultūras darbiniekiem.

“Kas attiecas uz pensionāriem, tas atrisina ļoti daudz, jo mēs ļoti labi zinām, radošajiem pensijas ir vienkārši smieklīgas, bieži vien cilvēkiem, kas ir ļoti lielu ieguldījumu devuši kultūrā. Bet tāda ir tā situācija,” vērtē Vērpe.

Radošo savienību padomes ģenerālsekretārs, rakstnieks Haralds Matulis uzskata, ka daudziem ļoti trūcīgiem senioriem ir sarežģīti saņemt atbalstu, jo šai programmā viņiem to piešķir, apmaksājot jau samaksātus čekus par medicīnu un komunālajiem pakalpojumiem, bet daudziem trūkst naudas, lai tos vispār apamaksātu.

Veidojas paradokss, Matuļa vārdiem: “Teiksim, cilvēkam vajadzētu pirkt zāles – mēs varētu viņam apmaksāt zāļu čekus, bet viņam nav naudas, par ko nopirkt zāles.”

Ikdienā ar radošajām personām, kas piesakās atbalstam un arī radošo personu statusam, lai atbalstu saņemtu, kā arī ar senioriem strādā Radošo personu atbalsta koordinatore Aija Dimza. Viņa uzskata, ka pieteikumu daudzums nav pārspīlēts, gluži otrādi, daudziem ir kauns atzīt savu nabadzību un lūgt palīdzību.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Ar kinomūziku sākas jau desmitais koncertcikls “Iededz gaismu”
5 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
FOTO: Ievērojamām kultūras personībām pasniegti KM Atzinības raksti
6 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Latvija ar diviem darbiem pārstāvēta izstādē Parīzē
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Satversmes tiesa pamato, kāpēc arī privātskolās jāmācās galvenokārt latviski
2 stundas
RB
Rudīte Bērziņa
Dabā
FOTO: Kurzemē joprojām uzturas iespaidīgi lieli ziemeļu gulbju bari
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Francijā plosās spēcīgs sniegputenis: bojā gājis viens cilvēks, daudzviet traucēta elektroapgāde
56 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Baraņņiks no amatiem atstādinājis “Rīgas centrāltirgus” valdi
43 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Aprēķināts, cik daudz strādājošo Latvijā saņēmuši algu pēc nodokļiem līdz 450 eiro
1 stunda