×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
18. decembris, 2012
Drukāt

Radzobes kritiku neņem vērā


Foto - LETAFoto - LETA

”Desmitajā decembrī apmeklējām Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Zeme un mīlestība”. ”Gribu pateikt paldies par lielisko izrādi un aktieru veikumu, īpaši Uldis Anže savu lomu atveidoja godam,” pa ”Latvijas Avīzes” bezmaksas tālruni teica mūsu lasītājs Vilis no Tukuma.

 

Izrāde patikusi arī Gundegai Zēhauzei, kas priecājas, ka uzticējusies ”Latvijas Avīzē” publicētajai teātra kritiķes Gundegas Saulītes recenzijai par igauņu klasiķa Antona Hansena Tammsāres romāna ”Zeme un mīlestība” (oriģinālā ”Tiesa un taisnība”, 2. daļa) iestudējumu Nacionālajā teātrī (”Liecība par veselīgu nacionālo pašapziņu.” 30.10.12.) ”Manas domas bija līdzīgas, īpaši atzinums par viesrežisora Elmo Niganena darba būtiskāko vēsti – atgādinājumu, ka nacionālās pašapziņas stiprināšana šobrīd ir svarīgāka nekā jebkad, un ne vien igauņu tautai, bet tikpat labi arī mums, latviešiem,” vēstulē raksta G. Zēhauze.

”Indreka Pāsa (lugas varonis. – Red.) paustās domas apstiprināja manis pašas nacionālo pozīciju, ko rakstnieks izteicis skaistos vārdos: “Laimīgas tās zemes un tautas, kas paliek sev uzticīgas iekšējās pārliecības dēļ.” Tāpēc vēl jo vairāk šajā izrādē sajutu neatliekamu solidarizēšanos ar abām pārējām Baltijas valstīm. Kā pliķis sejā nāca TV raidījums “100 g kultūras” (7.11.2012.). Uzaicinātā kritiķe Silvija Radzobe, šķiet, nemaz nebija izpratusi šā literārā darba simbolisko nozīmi. Silvijas Radzobes absolūtais cinisms un publikas kūdīšana neapmeklēt šo izrādi minētajā raidījumā ir atklāta pļauka arī Nacionālā teātra radošai komandai un tā vadībai. Savā un savu domubiedru vārdā vēlos ar “Latvijas Avīzes” starpniecību izteikt morālu atbalstu Nacionālajam teātrim un pateikt lielu paldies par uzticību savai zemei un tautai A. H. Tamsāres esejas – viņa garīgā testamenta – visdziļākajā nozīmē,” raksta G. Zēhauze.

Ko tad tik skarbu bija pateikusi teātra zinātniece S. Radzobe? Galvenokārt kritika vērsta igauņu režisora virzienā. Esot pieļautas ”milzīgas profesionālās kļūdas”, ”uzvedums ir ļoti arhaisks, neviens latviešu režisors tādus neiestudē”, “izmantoti 80. gadu štampi”, ”neprasme atveidot grotesku” u. tml.

Kad raidījuma vadītājs Arno Jundze nolasīja citātu no ”Latvijas Avīzes”, kurā bija teikts, ka Ditas Lūriņas un Ulda Anžes ”tēlojums galvenajās lomās vērtējams kā pārdzimšana jaunā aktieriskā kvalitātē”, S. Radzobe teica, ka tam daļēji gan varot piekrist. Tomēr režisors esot vainojams, ka visu izrādi D. Lūriņai licis ”nospēlēt vienā toņkārtā un temporitmā”.

”Latvijas Avīzes” sazvanīta, S. Radzobe neatsauca neko no raidījumā teiktā. Tāpat uz savu viedokli pastāv G. Saulīte.

”Katrs teātra apmeklētājs ir subjektīvs, arī kritiķis, kas sēž zālē kopā ar “parastajiem skatītājiem”. Un mans kritiķa vērtējums sākas ar šo subjektīvo momentu. Ja Silvija Radzobe no režisora E. Niganena un viņa izrādes “Zeme un mīlestība” acīmredzot bija gaidījusi jaunas, pārsteidzošas formas atklāsmes, ko Nacionālā teātra izrādē nesaņēma, tad mani izrādē uzrunāja tieši cilvēciskā satura piesātinājums. Tas viskoncentrētāk atklājās Indreka un Kārenas tēlu dziļajā aktieriskajā atveidojumā uz ironiski, brīžam pat sarkastiski raksturotā sabiedrības fona. Tāpēc augstu vērtēju D. Lūriņas, U. Anžes, L. Liepiņas un citu tēlotāju spēju atklāt neparastus likteņus un dziļus pārdzīvojumus. Tas, kādā stilā vai intonācijā paužam savu viedokli par izrādi, paliek katra paša ziņā,” komentē G. Saulīte.

 

Fakti

LTV attaisnojas ar “LA” citātu

“100 g kultūras” 7. novembra raidījums izraisījis domstarpības starp visu Latvijas lielāko teātru direktoriem un Latvijas Televīziju, pagājušonedēļ ziņoja portāls “Ir.lv”. Raidījuma vadītājam Arno Jundzem tiek pārmesta neētiska piesliešanās S. Radzobes skarbajam viedoklim par izrādi ”Zeme un mīlestība”, kas neatbilstot sabiedriskā medija būtībai ieņemt neitrālu pozīciju. Tikmēr ”100 g kultūras” projekta vadītāja Ieva Rozentāle pārmetumus noraidījusi, atgādinot, ka raidījuma vadītājs Arno Jundze līdztekus S. Radzobes viedoklim citējis ”Latvijas Avīzē” publicēto atzinīgo kritiku par izrādi, kā arī sižetā rādīti dažādi skatītāju viedokļi un ka pēc S. Razdobes atzinuma, ka uz izrādi iet nevajag, A. Jundze aicinājis skatītājus spriest pašiem, vai izrādi apmeklēt.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+