Foto – LETA

Rafaļski no skolotāja amata neatstādina 0

Rīgas 40. vidusskolas krievu valodas un literatūras skolotājs Vladislavs Rafaļskis (PCTVL), kurš radio ēterā atzinās nelojalitātē Latvijas valstij, no darba atbrīvots netiks, šodien vēsta laikraksts “Diena”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Skolas direktores pienākumu izpildītāja Jeļena Vediščeva stāstīja, ka, lai pieņemtu šo lēmumu viņa vērsusies pie juristiem, kuri atzinumā norādījuši, ka skolotāja atlaišanai nav juridiska pamata, jo par pārkāpumu viņam jau izteikta piezīme un divreiz sodīt par to pašu nodarījumu nevarot.

Kā ziņots, sabiedrības sašutumu Rafaļskis izpelnījās, radio ēterā paziņojot, ka ir nelojāls Latvijas valstij. “Esmu gatavs godīgi pateikt, ka esmu šai valstij nelojāls. Es šo režīmu vienkārši nicinu. Tas atgrūž arī manus bērnus un rada tiem daudz problēmu,” paudis Rafaļskis. Vēlāk viņš skaidroja, ka savos izteikumos par nelojalitāti esot runājis par valdību, režīmu, nevis valsti, kultūru, tautu vai vēsturi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par šiem izteikumiem Rafaļski no amata rosināja atlaist Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisijas vairākums. Šādu ierosinājumu pēc pārbaudes veikšanas izteica arī Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD), jo ar saviem izteikumiem radio “Baltkom” ēterā viņš ir pārkāpis Izglītības likumu un viņa atbilstība ieņemamajam amatam ir apšaubāma.

Savukārt Vediščeva rīkojās uzreiz, jo pamatojoties uz skolas Ētikas komisijas lēmumu, Rafaļskim izteica rakstisku piezīmi. Ņemot vērā, ka nevar precīzi definēt lojalitāti pret valsti un vai Rafaļska izteikumi ir sasaistāmi ar viņa profesionālo darbību, skola bija izteikusi piezīmi, vadoties no darba pienākumiem un skolas iekšējās kārtības noteikumiem, kur rakstīts, ka pedagogs ar savu uzvedību nedrīkst aizskart skolas godu.

Gan metodiskās aptaujās, gan Ētikas komisijā ļoti daudzi pedagogi norādījuši, ka ar saviem izteikumiem Rafaļskis ir cēlis neslavu skolai, savam darba devējam, tāpēc pieņemts lēmums izteikt piezīmi, iepriekš skaidroja Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis.

“Rafaļskis ir sapratis savas rīcības negatīvās sekas attiecībā pret skolu, un arī pārējie skolas kolēģi viņu nosoda, kas viņam ir daudz būtiskāk,” sacīja Helmanis, atsaucoties uz skolas direktores teikto.

Savos paskaidrojumos skolas vadībai un Izglītības kvalitātes valsts dienestam Rafaļskis esot uzsvēris, ka nekad vārdu “Latvijas Republika” neesot domājis kā Latvijas valsti, bet viņa izteikumi vērtējami kā vēršanās pret valstisku institūtu, sistēmu. Krievu valodā vārds valsts tulkojams divējādi – “strana” un “gosudarstvo”. Viņš izmantojis jēdzienu “gosudarstvo”, kas apzīmē Latviju kā valstisku sistēmu, nevis tās pamatbūtību, skaidroja departamenta direktors, piebilstot, ka “tās lietas ir vērtējamas, tāpēc te ir daudz darba juristiem un daudz vietas interpretācijām.”

Reklāma
Reklāma

Pēc pēdējiem notikumiem, kad Rafaļska uzskatiem pievērsta pastiprināta uzmanība, Rīgas 40.vidusskola pārskata un sakārto savus iekšējos normatīvos dokumentus, lai šos jautājumus atrunātu precīzāk. “Tas noteikti būs arī impulss departamentam attiecībā pret citām iestādēm, tajā skaitā varbūt iniciatīva šo lietu stingrāk kontrolēt likumos un citos normatīvos dokumentos,” sacīja Balamovskis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.