×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. aprīlis, 2017
Drukāt

Gibraltārs – klupšanas akmens “breksita” sarunās. Vai strīdīgais rags “atdalīsies” no ES? (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Gibraltārs britu acīs pirms referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) ir bijis galvenokārt kā tūrisma galamērķis, bet uzreiz pēc premjerministres Terēzas Mejas oficiālās vēstules par izstāšanos izrādījās, ka iecienītā atpūtas vieta var pārvērsties par galveno strīda ābolu breksita sarunās. ES sarunu uzmetumā ir teikts, ka Spānijai būs veto tiesības jebkuram darījumam, kas attiecas uz teritoriju, kas ir bijusi divu nāciju strīdu centrā jau gadsimtiem.

“Vienošanās starp ES un Apvienoto Karalisti par Gibraltāru netiks noslēgta tikmēr, kamēr nebūs panākta vienošanās starp Spānijas Karalisti un Apvienoto Karalisti.”

Kas īsti ir Gibraltārs

Ja nu gadījumā skolas ģeogrāfijas stundās mācītais ir piemirsies, tad Gibraltārs ir Apvienotās Karalistes aizjūras teritorija Pireneju pussalas dienvidu daļā, tātad pašos Spānijas dienvidos. Gibraltāra teritorija ir nieka 6,7 km2, ja salīdzinām ar Latviju, tad viss Gibraltārs ir nedaudz mazāks par Smilteni. Kopš 1973. gada Gibraltārs ir Eiropas Savienībā (ES), taču uz to neattiecas kopējā ES lauksaimniecības politika, Šengenas vienošanās, un Gibraltārs neietilpst kopējā ES muitas zonā.

32 000 iedzīvotāju teorētiski ir AK un ES pilsoņi, taču paši viņi sevi uzskata par britiem. Gibraltāra jūras šaurumā, kas savieno Vidusjūru ar Atlantijas okeānu, ir izvietota britu militārā bāze. Bieži vien prese dēvē Gibraltāru par “The Rock” (latviski – klints), jo Gibraltārs būtībā ir viens liels klints gabals.

Tad kādēļ tad šī teritorija nepieder Spānijai, ja jau atrodas Spānijā? Izrādās, ka tālajā 1713. gadā Spānija, parakstot miera līgumu pēc kara ar britiem, ne visai brīvprātīgi ir nodevusi Gibraltāru Lielbritānijas valdījumā. Vēlāk, Otrā pasaules kara laikā, Gibraltārs bija nozīmīga britu Karaliskās flotes bāze, jo kontrolēja ieeju un izeju no Vidusjūras. Arī mūsdienās šī vieta ir stratēģiski svarīga, jo gandrīz puse no visas pasaules jūras kravām iet cauri tikai 13 kilometrus platajam Gibraltāra jūras šaurumam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+