Raidījums: gada laikā deputātu naudas uzkrājumi sarukuši uz pusi 0

Kopš šogad spēkā stājušās likuma izmaiņas, kas paredz valsts amatpersonām bankas kontā ieskaitīt uzkrājumus virs 4000 latiem, pašreizējo Saeimas deputātu uzkrātie skaidrās naudas līdzekļi gada laikā sarukuši uz pusi, 6.maijā ziņoja Latvijas televīzijas raidījums “De facto”.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 107
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar deklarācijās sniegtajām ziņām 11.Saeimas deputāti pagājušā gada laikā kopā nopelnījuši 2,199 miljonus latu, kamēr deputātu kopējie parādi ir daudz lielāki – 2,704 miljoni latu un 1,228 miljoni eiro (863 tūkstoši latu). Arī deputātu uzkrājumi bankas kontos nav mazi – tie kopumā veido 2,187 miljonus latu.

“De facto” apkopotās ziņas no deklarācijām liecina, ka tautas kalpiem joprojām patīk glabāt skaidru naudu – 33 Saeimas deputāti norādījuši, ka skaidrā naudā dažādās valūtās kopā uzkrājuši 219 tūkstošus latu. Šogad gan mainījies likums, kas paredz, ka skaidrās naudas uzkrājumi būs jāpierāda. Proti, naudas summa, kas pārsniedz 4000 latus, valsts amatpersonām 1.jūnijā būs jāieskaita bankas kontā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raidījums secinājis, ka gada laikā deputātu mājās glabātās naudas apmērs sarucis teju uz pusi – vēl 2010.gadā skaidrā naudā parlamentārieši glabāja 366 tūkstošus latu. Aptaujātie Saeimas deputāti gan noliedza, ka skaidrās naudas uzkrājumi sarukuši likuma labojumu dēļ. Pēc viņu paskaidrotā, nauda vienkārši iztērēta, savukārt ne viens vien naudu jau laikus esot ieskaitījis bankas kontā.

Deputāts Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) raidījumam apgalvoja, ka šogad viņa deklarācijā vairs nav atrodamas ziņas par iepriekš norādītajiem 4500 latu skaidras naudas uzkrājumiem, jo nauda izlietota remontam.

Savukārt “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājam Dzintaram Zaķim vēl pirms gada deklarācijā bija ziņas par skaidrā naudā uzkrātiem 41,8 tūkstošiem latu, kas šogad iesniegtajā deklarācijā vairs nav atrodami.

Skaidrās naudas uzkrājumi būtiski sarukuši arī “Saskaņas centru” pārstāvošajam Ivaram Zariņam (no 28,2 tūkstošiem latu līdz 13 tūkstošiem latu), arī “Zaļo un zemnieku savienības” deputātei Ivetai Grigulei no iepriekš norādītajiem skaidrās naudas uzkrājumiem atlikusi vien ceturtā daļa (no 20 tūkstošiem latu līdz pieciem tūkstošiem latu).

Tomēr visvairāk skaidrās naudas uzkrājumi sarukuši deputātam Igoram Zujevam. Vēl pērn viņš mājās glabāja 93 tūkstošus ASV dolāru (49,4 tūkstošus latu), bet nu vairs tikai 5,5 tūkstošus latu. Savukārt Jānim Reiram (“Vienotība”) latos un eiro iepriekš bija norādīti skaidras naudas uzkrājumi 24 tūkstošu latu apmērā, kas nu samazinājušies līdz 15 tūkstošiem eiro (10,5 tūkstošiem latu). Viņš sola naudu ieskaitīt bankā. Atbildot uz jautājumu, kāda ir motivācija tik daudz naudas turēt mājās, Reirs “De facto” atbildēja, ka tie ir operatīvie līdzekļi.

Reklāma
Reklāma

Lielākie skaidrās naudas uzkrājumi šogad iesniegtajā deklarācijā norādīti Saeimas deputātam Edvardam Smiltēnam (“Vienotība”) – viņš mājās tur 29 tūkstošus latu. Šim deputātam skaidrās naudas uzkrājumi gada laikā pieauguši par 20 tūkstošiem latu. Smiltēns raidījumam atzina, ka, bankā paņemot kredītu, paņēmis nedaudz vairāk nekā bija pārkreditēšanās summa, un šī nauda ir vajadzīga, lai sakārtotu mājokli.

Tikmēr Jānis Dūklavs (“Zaļo un zemnieku savienība”) jau vairākus gadus pēc kārtas deklarācijā norādījis, ka mājās glabā sešus tūkstošus latu, 12 tūkstošus ASV dolāru (6,4 tūkstošus latu) un 10 tūkstošus eiro (septiņus tūkstošus latu). Viņš gan atzina, ka tik daudz skaidras naudas, ko pārskaitīt bankas kontā, viņam, visticamāk, tomēr šobrīd nav. “Man liekas, tik daudz vairs nav, cik es esmu deklarējis, jo tas jau tāds mainīgs lielums. Es nekādā ziņā nedomāju, ka tur kapeika kapeikā tas tā būtu, redzēsim, cik tur tajā brīdī, kad būs jānes, būs,” atzina deputāts.

Raidījums norāda, ka parlamentāriešu vidū īpaši izceļas “Saskaņas centra” deputāts Igors Meļņikovs. Valsts ieņēmumu dienesta datu bāzē atrodamā informācija liecina, ka gada laikā viņa uzkrājumi skaidrā naudā un bankas kontos pieauguši par 34,4 tūkstošiem latu, kamēr viņa ienākumi pērn bijuši vien 18,3 tūkstoši latu. Lai gan deklarācijā šādas ziņas nav sniegtas, Meļņikovs tagad apgalvo, ka naudu viņam esot uzdāvinājusi sieva.

Korupcijas pētnieki iepriekš ne reizi vien norādījuši, ka tieši amatpersonu norādītie skaidrās naudas uzkrājumi un arī izsniegtie aizdevumi ir augsne iespējamai, piemēram, korupcijas ceļā gūtas naudas legalizēšanai, jo līdz šim neviens tā arī nepārbaudīja, vai tūkstoši latu skaidrā naudā tiešām tiek glabāti. Tagad skaidrās naudas uzkrājumus pārbaudīs.

Vienlaikus “De facto” norāda, ka Saeimas deputātu milzu aizdevumi ir saglabājušies. Saeimā aizdošanas līderis ir Rihards Eigims (“Zaļo un zemnieku savienība”), kurš aizdevis 734,8 tūkstošus latu, viņam seko Imants Parādnieks, kurš sešos aizdevuma līgumos kopā aizdevis 493 tūkstošus latu, vairāk nekā 262 tūkstošus aizdevusi arī Saeimas jaunpienācēja, “Saskaņas centru” pārstāvošā Jeļena Lazareva. Dāsns aizdevējs bijis arī Dūklavs, kurš deklarācijā norādījis astoņus aizdevumus kopā 255 tūkstošu latu apmērā. Kopā aizdevumus deklarējuši 24 Saeimas deputāti, taču viņu aizdotā summa kopumā veido 2,555 miljonus latu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.