Latvijā
Politika

Raidījums: Tamužs no Zakatistova konsultācijas esot saņēmis par atkritumu biznesu2


Atis Zakatistovs
Atis Zakatistovs
Foto: LETA/Evija Trifanova

KPV LV frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs pagaidām atturas prognozēt, vai viņš noliks deputāta mandātu pēc Saeimas balsojuma par viņa izdošanu krimināvajāšanai. Deputātu drīzumā apsūdzēs par krāpšanu un, izņemot JKP, kas vēl domā, pārējās koalīcijas partijas solījušas nelikt šķēršļus tiesībsargu darbam, svētdien vakarā vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Ne A.Zakatistovs, ne uzņēmējs Viesturs Tamužs sevi par vainīgiem neatzīst. V.Tamužs skaidro, ka uzņēmumā notiekot varas cīņas, kam par upuri kritis viņš kā padomes priekšsēdētājs un A.Zakatistovs, kurš V.Tamužam savulaik sniedzis padomus atkritumu apsaimniekošanas jautājumos.

Pamatlietas izmeklēšana par iespējamiem pārkāpumiem KPV LV finansēšanā, no kuras izdalīja šo krāpšanas lietu, turpinās, un prokurors apgalvo, ka tajā figurē gan A.Zakatistovs un T.Vamužs, gan Artuss Kaimiņš. Tomēr prognozes par lietas izmeklēšanas ātrumu un iznākumu neviens nav gatavs nosaukt.

2016.gada 1.jūnijā starp atkritumu apsaimniekošanas kompāniju “Eco Baltia grupa”, kura mātes uzņēmuma padomes priekšsēdētājs ir Viesturs Tamužs, un Ata Zakatistova īsi pirms darījuma dibināto firmu “Per Capita” tika slēgts gadu ilgs konsultāciju līgums. KNAB uzskata, ka darījumi katru mēnesi par 2 tūkstošiem jeb gadā 27 tūkstošiem bijuši fiktīvi. To pierādot uzņēmuma rīcībā esošā informācija, lielākā akcionāra ERAB izmeklēšana, ka konsultāciju nav bijis. Nauda tērēta Zakatistova partijas vajadzībām.

Atis Zakatistovs, KPV LV vadītājs, Saeimas deputāts , SIA “Per capita” patiesais labuma guvējs saka: ”Jā, tas man nāca kā pārsteigums. Šī ažiotāža. Jāskatās, kā tas viss iederas tiesiskumā. Es protams, ticu tiesiskai valstij. Es noliedzu savu vainu.”

Laikā , kad darījumi notika, Zakatistovs nebija amatpersona. Viņš detaļas nestāsta un gada garumā sniegtās atskaites rādīšot tikai tad, kad situācija eskalēšoties.

“Nekādu atskaišu nav”, saka A.Zakatistovs .

Daudz runātīgāks ir Tamužs. Viņš seno paziņu Zakatistovu kā likumu pārzinātāju un angļu valodas pratēju pieaicinājis pirms liela projekta – atkritumu pārstrādes rūpnīcas celšanas. Plāni mainījušies, rūpnīca nav uzcelta, bet to, kā uzņēmumam tālāk attīstīties, savus padomus turpinājis sniegt Zakatistovs.

“Un tur galvenais virziens, ko es viņam lūdzu pētīt un ko viņš arī apskatīja , bija tā saucamais “smart waste” , kā vispār attīstās atkritumu lieta, kā tā tiek vākta, kā šķirota. Tātad, kurā virzienā mums doties, jo mums neiznāca iecerētais plāns”, skaidro V.Tamužs, uzņēmējs, AS “Eco Baltia” padomes priekšsēdētājs.

Uz jautājumiem, kā tās konsultācijas notika, vai rakstiski, V.Tamužs atbild noliedzoši.

“Tās vienmēr bija sarunas. Viņš atnāca, izpētīja, mēs pajokojāmies, mēs sen esam pazīstami. Bet viņš konstruktīvi izstāstīja.”

A.Zakstistovs gan izvēlas nekomentēt: “Es nekomentēšu. (..) 15 klienti mums bija tajā laikā, un visiem bija viens un tas pats jautājums – pārmaiņu vadība.”

Savukārt V.Tamužs saka, ka “es nekad nebiju iedomājies, tieši , ka man būs jāatskaitās, tieši kā un kad es runāju ar Ati Zakatistovu! Man ir daudz uzņēmumu un daudz konsultantu, tiešām muļķīgi!!”.

Savulaik KPV LV biedru slepus ierakstītais un vēlāk nopludinātais video rāda KPV LV pirmsākumus. Sapulcēs piedalās arī uzņēmējs Viesturs Tamužs. Viņš šodien noliedz, ka jebkad būtu plānojis iesaistīties partijas darbībā un nokļūt pie varas. Viņš esot jau apdedzinājies divās citās partijās.

Slepus ierakstītais viņa Izteikums par ekonomikas ministru esot izrauts no konteksta . Viņš tikai gribējis palīdzēt senam biznesa partnerim un domubiedram Zakatistovam un Artusam Kaimiņam – jauniesācējiem politikā, nevis gūt kādus labumus no jaunizveidotā spēka.

V.Tamužs: “Es pazīstu Artusu, man viņš patīk, tāds jautrs un dzīvīgs cilvēks, savukārt Ati es pazīstu ļoti sen. Es studēju filozofiju, un viņš filozofijas doktors, tā kā mēs ar šiem abiem džentlmeņiem esam draudzīgi, viņi taču pilnīgi iesācēji tajā politiskajā lietā. Un tā kā man bija pieredze tajā “Ražots Latvijā” un es tur pat biju premjera kandidāts, tad es tur gāju un mēs tur kaut ko runājām. Bet es viņiem uzreiz pateicu, čaļi, nē, man ar divām reizēm ir pieticis. Priekš uzņēmuma tā ir smieklīga (summa), un es teikšu, ka arī priekš manis tā ir smieklīga (summa). Ja jau es būtu dikti gribējis finansēt Zakatistova politiskos centienus, vai tad man nebūtu 2 tūkstoši (mēnesī)! Tas viss ir absurdi!”

“Eco baltia” ir sadrumstalota īpašnieku struktūra. Tajā vēl bez Eiropas rekonstrukcijas un attīstības bankas, akcijas pieder arī Tamužam un Mārim Simanovičam. Viņi sastrīdējās un cīnās par to, kam pieder vara atkritumu biznesa uzņēmumā. Simanovičs apstiprina, ka konsultāciju līgumi bijuši fiktīvi un ka viņi ir maldināti.

Māris Simanovičs, A/S “Eco Baltia” līdzīpašnieks, SIA “Eco Baltia Grupa” valdes priekšsēdētājs: “KNAB sniegtais materiāls atspoguļo tieši to, ko mēs domājam. Visu ko mums prasīja, mēs iesniedzām, un droši vien tiesībsargi ir pietiekami komptenenti, lai izvērtētu, vai tur ir vai nav likumpārkāpums. Ja šeit ir noticis likumpārkāpums, mēs prasām mūs atzīt par cietušajiem un atgūt zaudējumus.“

Pirmais līgums ar Zakatistovu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam slēgts 2016.gada 1.jūnijā – tātad nepilnas trīs nedēļas pirms Zakatistovs un Kaimiņš nodibina partiju “Kam pieder valsts”.

Iespējams tieši tas tiesībsargiem liedza līgumus sasaistīt ar politisko partiju. No sākotnējās partiju finansēšanas pārkāpumu lietas V.Tamuža un A.Zakatistova epizodi KNAB izdalīja kā atsevišķu lietu par krāpšanu lielā apmērā, par ko draud no diviem līdz pat 10 gadiem ilgs cietumsods.
Jēkabs Straume, KNAB priekšnieks: “Tādas detaļas es atturēšos komentēt, ņemot vērā, to, ka šī kriminālprocesa informācija nav darīta publiska. Prokuroram iespējams būs jāiet uz Saeimu izdošanas pieprasījuma, viņš tad arī varēs izlemt, kādu informāciju viņš tur iekļaus.”

V.Tamužam apsūdzību prokurors cēla šonedēļ. Lai to celtu A.Zakatistovam, visprims jāsaņem Saeimas atļauja.

Prokurors Māris Urbāns atzīst, ka tas ir laika jautājums, kad cels apsūdzību pret otru personu.

Koalīcijas partneri, izņemot, JKP, kas vēl domā, ir gatavi balsot par KPV LV frakcijas priekšsēdētāja Zakatistova izdošanu kriminālvajāšanai.

Raivis Dzintars, NA frakcijas priekšsēdētājs: “Pašlaik, ja runājam par Zakatistova kungu, mums nav informācija, ka te varētu būt politiska lieta, viņš nav vērsies pie mums ar tādu informāciju. Tā kā, ja vien nebūs nekas ārkārtējs, NA rīkosies tāpat kā ir rīkojusies visos citos gadījumos. Proti, ļausim darīt pokuratūrai savu darbu.”

Arvils Ašeradens, frakcijas “Jaunā vienotība” priekšsēētājs: ””Vienotība” vienmēr ir balsojusi tā, kā tiesībsargi to ir lūguši, un katram varas atzaram ir jādara savs darbs. Tā kā šeit tā mūsu pozīcija ir skaidra, mēs atbalstīsim attiecīgā deputāta izdošanu kriminālvajāšanai.”

Juta Strīķe, JKP frakcijas priekšsēdētāja: ”Kas ir mērķis? Traucēt Saeimas darbu vai izmeklēt noziegumu? Līdz ar to mēs viennozīmīgi lūgsim iespēju katram deputātam, tāpat kā tas bija iepriekšējā gadījumā, iepazīties ar uz Saeimu atsūtītajiem dokumentiem, un nevis tikai Ētikas un mandātu komisijai. Ņemot vērā, ka mūsu frakcijā ir vairāki krimināltiesībus speciālisti, tad, pirms pieņemt galīgo lēmumu, kā mēs balsosim, gribam detalizēti iepazīties ar tiem materiāliem, ko atsūtīs prokuratūra.”

Daniels Pavļuts, “Attīstībai /Par” frakcijas priekšsēdētājs: “Esmu puslīdz drošs, ka Saeima nobalsos izdot Zakatistovu vajāšanai. Kas, mūsuprāt, būtu pareiza rīcība. Es netaisos paust viedokli, ir vai nav vainīgs, ir jādod iespēja izmeklēt, iztiesāt, noskaidrot patiesību.”

Tieši redzamākā KPV LV līdera Artusa Kaimiņa aizturēšana saistībā ar šaubīgiem partijas finanšu darījumiem pagājušajā vasarā mazpazīstamajai partijai priekšsvēlēšanu laikā strauji palielināja reitingu.

KNAB saņēma kritiku, ka pirms procesuālo darbību veikšanas vispirms būtu jānoskaidro, vai noziegums vispār ir saskatāms. Lietu uzraugošais prokurors apgalvo, ka izmeklēšana pamatlietā par iespējamu partijas finansēšanu pārkāpumiem joprojām turpinās un tajā vēl bez A.Kaimiņa aizdomās turētā statuss ir kā A.Zakatistovam, tā arī V.Tamužam.

Prokurors M.Urbāns saka: ”Es varu apgalvot, ka lieta par nelikumīgu partiju finansēšanu turpinās arī attiecībā uz Tamuža kungu, Zakatistova kungu un pārējiem aizdomās turētajiem, bet prognozes nekādas uz šo lietu neizteikšu.”

Saistītie raksti

Gaidāmās kriminālvajāšanas pret KPV LV samazinās ne tikai koalīcijas deputātu skaitu par vienu vai divām balsīm parlamentā, bet jau tā trauslo koalīliciju padarīs vēl nestabilāku.

KPV LV šobrīd ir sašķēlusies, un daļa deputātu balso kopā ar opozīciju. A.Zakatistovs ir šīs neviendabībās frakcijas priekšsēdētājs un šobrīd nevar atbildēt, kā rīkosies pēc balsojuma par izdošanu – noliks mandātu pavisam vai paliks frakcijas vadībā, bet nepiedalīsies parlamenta sēdēs, kā to nosaka kārtības rullis.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Ar zarnu infekcijai raksturīgiem simptomiem ārstniecības iestādēs vērsušies 24 siguldieši
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM: Atkritumu izvešana Rīgā pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas tiek nodrošināta
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kvoruma trūkuma dēļ atcelta RD ārkārtas sēde, tādēļ opozīcija vēršas VARAM
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Izplatīts dzeltenais brīdinājums par stipru lietu
22 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
8 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
11 stundas
PL
Pēteris Leiškalns*
Ekonomika
Pēteris Leiškalns: Šādā veidā svaidīties ar naudu nedrīkst! Tas ir amorāli!
37 minūtes