Latvijā
Kriminālziņas

Raidījums: “Vairāk saules” konkurenti informējuši tirdzniecības centrus par kratīšanu6

Foto: LETA

Visi “Vairāk saules” restorāni, kuros policija šīs nedēļas sākumā veica kratīšanas, brīvdienās atsākuši darbu. No apcietinājuma pret 30 000 eiro lielu drošības naudu izlaista galvenā grāmatvede un šefpavārs; IT speciālists, kurš nebija “Vairāk saules” darbinieks, atstāts apcietinājumā.

Uzņēmums cenšas atjaunot savu saimniecisko darbību, bet krietni grūtāk būs atjaunot tā reputāciju. Policija tur aizdomās uzņēmumu par kases aparātu sagrozīšanu divu gadu garumā, taču pārbaudēs pērn augustā valsts ieņēmumu dienests šādu pārkāpumus neatklāja.

Pēc policijas versijas iespējamo noziegumu pastrādājušas četras personas.”Vēl vairāk saules” piegādes vadītājs Dmitrijs Balaba it kā sarūpējis nelegāli radītu datorprogrammu, to nodevis IT speciālistam Edgaram Štrombergam. Štrombergs modificējis kases aparātus, lai samazinātu dienas ienākumus katrā restorānā. Pēc tam daļa skaidrās naudas izmaksāta darbiniekiem aplokšņu algās. Šo shēmu it kā palīdzējusi noslēpt uzņēmuma grāmatvede.

Zvērināts advokāts, grāmatvedes Marikas Vītoliņas aizstāvis Gijs Rūsiņš norāda: “Kas attiecas uz manu aizstāvāmo, tad viņa ar tehniku bija uz jūs, viņai nav nedz tādas izglītības, nedz darba pieredzes, viņa ir vienkārša grāmatvede.”

Policija domā, ka uzdevumus IT speciālistam Štrombergam devis Aivo Šneiders. Viņš ir Vairāk saules līdzīpašnieks, bet ikdienā ir šefpavārs un strādā virtuvē.

Tiesa policijas prasīto apcietinājumu apmierināja tikai daļēji. Grāmatvedi un šefpavāru pret drošības naudu 30 000 izlaida, Štrombergu vienīgo paturēja apcietinājumā vēl uz vairākām nedēļām.

SIA “Vairāk saules” līdzīpašnieks Mārtiņš Kalniņš norāda, ka Štromberga apcietināšana ir pilnīgs absurds, jo viņš uzņēmumā nestrādā, ir ar ārpakalpojumu piesaistīts cilvēks, kurš uzņēmumā veic interneta nodrošinājumu, uzstāda novērošanas kameras, ” nekāda sakara, absolūti nevainīgs cilvēks, viņa paturēšana apcietinājumā ir pārpratums”.

Plaša mēroga kratīšanās ar holdingu saistīto cilvēku dzīvesvietās policija izņēmusi visus datorus, telefonus, meklēta nauda, pat bērnu krājkasītēs. Pārmeklētas arī automašīnas. Kratīšana veikta arī holdinga padomes locekļa advokāta Jāņa Ešenvalda mājās, atņemts advokāta telefons, ko liedz likums.

Izvairīšanās no nodokļu nomaksas ēdināšanas uzņēmumos nav nekas jauns. “Vairāk saules” saviem darbiniekiem ļauj privāti piepelnīties, taču noliedz, ka uzņēmumā maksātu aplokšņu algas.

Endijs Bērziņš, SIA “Vēl vairāk saules” dibinātājs, AS”VVS Holding” valdes priekšsēdētājs: “Haltūras, kuras viņi paņem privāti. Pašancē. Tās varbūt var uzskatīt par aplokšņu algām. Uzņēmumam nav aplokšņu algas. Nebija ne 2016., ne 2017.gadā.”

2016. gadā “Vairāk saules” sadalīja – ražošanas cehs tika nodalīts no restorāniem un banketu servisa. Restorāna tīkla bilancē nodokļos redzams kritums, turpretī visa uzņēmumu grupa pērn nodokļos samaksāja ap 800 000 eiro. Šī gada prognozēm vajadzētu pārsniegt miljonu.

VID “Vairāk saules” pārbaudīja 2016. gada martā. Salīdzinot kases aparātos veiktās operācijas ar grāmatvedības datiem, darījumi sakrita. Ārkārtas pārbaudē restorānā Valdemāra ielā VID ieradās arī pērn augustā. Uzņēmums bija uzstādījis pirmos jaunos kases aparātus, par ko saņēma uzslavas no VID.

“Vairāk saules” problēmas nekavējās izmantot konkurenti. Tirdzniecības centru direktori saņēmuši e-pasta vēstules Iveta Ālere-Zvaigzne, “Domina shopping” mārketinga direktore, norāda – dienā, kad “Vairāk saules” aizvēra, “Domina shopping” vadība pārdesmit minūtes pēc Kriminālpolicijas ierašanās uzņēmumā saņēmusi e-pastu ar jautājumu – “vai jūs tagad esat laimīgi”, un informāciju, ka uzņēmumam ir problēmas par nodokļu nemaksāšanu. “No tā mēs nevaram izdarīt simt secinājumus, bet aicinām pievērst tam uzmanību,” norāda Ālere-Zvaigzne.

“Vairāk saules” ieņēma nomnieka vietu divos tirdzniecības centros, kuros iepriekš atradās “Čili pica”, tāpat “Vairāk saules” pārvilinājusi vairākus vadošus konkurentu darbiniekus. Policija neatklāj, cik sen tā novēro uzņēmumu, vien informēja, ka krimināllieta sākta pēc kāda iesnieguma.

RRP Kriminālpolicijas pārvaldes vecākā inspektore Inese Lazda komentēt lietu atsacījās, aizcērtot durvis.

LA.lv