×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
16. janvāris, 2015
Drukāt

Raiņa dzeja igauņu aktiera interpretācijā – #mindpower 2. sērija

Ekrānšāviņš no youtube.comEkrānšāviņš no youtube.com

Publicēta Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai veltītās īsfilmu sērijas #domasspēks 2. epizode, kurā Raiņa dzejoli “Dzīvā dzīve” interpretē igauņu teātra un kino aktieris, režisors un panku dziesmu svētku organizators Illars Sāremē, portālam LA.lv pastāstīja Jura Podnieka studijas projektu un mārketinga vadītāja Marta Kontiņa.

#domasspēks (#mindpower) ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Projekts iekļauts Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē oficiālajā publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Projekta otrajā sērijā skatītāji tiek iepazīstināti ar Illaru Sāremē, igauņu teātra un kino aktieri, režisoru un punk grupas dziedātāju, kurš šobrīd ir arī Rakveres teātra mākslinieciskais vadītājs. Kopš 2008. gada Illars Sāremē organizē “Panku Dziesmusvētkus”, kas ir kļuvuši par ikgadēju notikumu un pulcē plašu auditoriju ne tikai no Igaunijas, bet arī Krievijas, Somijas, Lielbritānijas u.c. Par svētku organizēšanu viņš 2008. gadā ieguva nacionālo Igaunijas apbalvojumu “Gada Brīvprātīgais”.

Šajā īsfilmā Illars Sāremē un Rainis (Jānis Holštens-Upmanis) interpretē fragmentu no Raiņa dzejoļa “Dzīvā dzīve”, kas iekļauts dzejoļu krājumā “Gals un sākums” (1912.). Kā dzejoļa apakšvirsrakstu Rainis izvēlējies teicienu esperanto valodā – dzīvojot Šveicē, dzejniekam tā kļuva simpātiska – “En ago venko nia” (“Darbībā mūsu uzvara”). Vēlāk šo teicienu par savu devīzi pieņēma Latvijas Esperantistu biedrība.

Režisors Olafs Okonovs par sērijas ideju stāsta: “Rainis ir nemiera gars – kustīgs garīgi un fiziski. Slaveni ir filmētie kadri ar viņa vingrošanu. Arī igauņu aktieris Illars Sāremē ir jaudīgs – var iekustināt tautu ar teātri, filmām un pat panku dziesmu svētkiem. Rainis, Illars Sāremē un Baltijas Mediju skolas studenti caur kustību skatītāju aicina uz fizisku un garīgu izaugsmi.”

Projekta #domasspēks ietvaros katru nedēļu jauns video tiek publicēts gan Latvijas prezidentūras oficiālajā tīmekļa vietnē EU2015.LV, gan sociālajos tīklos Youtube un Facebook. Nākamajā nedēļā #domasspēks skatītājus aizvedīs uz Somiju, kur Aspazijas dzeju interpretēs Helsinku bīskape Irja Askola.

Īsfilmas tiek veidotas Jura Podnieka studijā, režisors Olafs Okonovs, operators Aleksandrs Grebņevs. Raiņa un Aspazijas lomās Latvijā iejūtas populārais mūziķis Goran Gora un Latvijas Televīzijas kultūras ziņu vadītāja Eva Ikstena-Strapcāne.

Projektu atbalsta nacionālā aviokompānija airBaltic un Jūrmala-Raiņa un Aspazijas galvaspilsēta. Informatīvie atbalstītāji EP Informācijas birojs un Latvijas Institūts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+