Kultūra
Mūzika

Rainis. Brauns. Daugava. Atvērts Mārtiņa Brauna mūzikas disks0

Kaspara Balamovska foto

Nupat nācis klajā Mārtiņa Brauna mūzikas disks “Daugava”. Kā teic komponists pats, tas ir kā senas dziesmas jaunās skaņās. “Vairums tapis vēl tālajā 1988. gadā, bet laika gaitā kopā ar maniem domubiedriem mūzikā tās nu ir apmīļotas, aplolotas… Bet ar seno laiku garšu, kas nekur nav pazudusi. Piemēram, dziesmā “Kalns” dzirdēsim toreizējā Valmieras teātra aktiera Voldemāra Karpača neatkārtojamo balsi, kā viņš šo dziesmu iečukst, ieklepo…”

“Skaņu ietvarā ir nofiksēts tāds dziesmu cikla “Daugava” formāts kādu gan Mārtiņš, gan viņa radošie draugi to saredz – kā vienotu kopumu – un tāds tas paliks arī vēsturei,” papildina tuvs komponista radošais ceļabiedrs, diriģents Sigvards Kļava.

Jaunajā Daugavas ierakstā dzirdama arī paša Mārtiņa Brauna balss. Pirms pusgadsimta mācījies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas kora nodaļā, viņš ir bijis arī savā jaunības rokgrupā “Sīpoli” un nekad nav pārtraucis aktīvi piedalīties savu darbu atskaņojumos kā taustiņinstrumentālists.

Galerijas nosaukums

Saistītie raksti

Bet dzejas autors Rainis ir aktuāls joprojām, uzskata Mārtiņš Brauns: “Pagāniskais, kas ir Daugavā, tā nav reliģija. Daugava ir mūsu saknes, mūsu izaicinājums – lūk, jūs mūs nemācīsit dzīvot, mums ir sava saule, pērkons, un tas viss nevienā mirklī neizslēdz ticību Visaugstākajam. Var domāt visādi, bet Raiņa teksts būs aktuāls, kamēr vien dzīvos latvieši.”

Latviešu komponists un taustiņinstrumentālists Mārtiņš Brauns – viens no spilgtākajiem savas paaudzes pārstāvjiem – radījis gan populāro mūziku, gan skaņdarbus korim, mūziku teātra izrādēm un kino, vairākkārt atzīts par gada labāko teātra komponistu Latvijā, septiņas reizes saņēmis Lielā Kristapa balvu kā Latvijā labākais kinomūzikas komponists. Diskā ir gan vairāk, gan mazāk dzirdētas dziesmas, bet tā vainagojums finālā ir nu jau folklorizējusies un dziesmu svētkos neiztrūkstošā “Saule. Pērkons. Daugava” ar stāstu par sauli, kas latvi sēdināja baltas jūras maliņā.

LA.lv