×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
15. janvāris, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Satversmes preambulu nevajag apsmiet (24)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Nupat aizvadīts Raiņa gads. Šis ģēnijs bija Eiropietis ar lielo burtu. Viņš pārtulkoja Gētes “Faustu”, un viņa “Iļja Muromietis” liecina par senās Krievzemes izpratni. Viņš bija sociāldemokrāts, bet norobežojās no lieliniekiem. Un viņš neapšaubāmi bija Latvietis ar lielo burtu. “Uguns un nakts”, “Indulis un Ārija”, “Zelta zirgs”, “Daugava”: šajos Raiņa diždarbos atspoguļojas tautas dvēsele, latviskā dzīvesziņa. Gunāra Birkerta Gaismas pils likteņ­upes Daugavas krastā ir Raiņa latviskās vīzijas īstenojums.

Ķerties pie “spalvas” – pie datora klaviatūras taustiņiem – mani pamudināja elitarā mēnešrakstā “Rīgas Laiks” publicētā Ulda Tīrona un Ievas Lešinskas saruna ar Raimondu Vējoni. Virsraksts ir sarkastisks – “Skudru pūžņa dzīvesziņa”.

Prezidents Raimonds Vējonis, kuram piemīt humora izjūta, izvēlējies spilgtu metaforu un saka: “Es esmu kā skudru pūznis. Teiksim, esmu rušinājis, lai šo skudru pūzni būvētu tālāk, arī lai to aizsargātu, ja nepieciešams.”

Uldis Tīrons, priecīgs par šo metaforu, aši pāriet pie jēdziena “dzīvesziņa”, kas viņu kaitina kopš tā brīža, kad stājās spēkā Satversmes preambula. Vējonim tiek jautāts: “Tas, kas ir Latvas identitāte, ir ierakstīts Latvijas Satversmes preambulā, un jūs noteikti varat no galvas atkārtot, ka Latvijas identitāti veido lībiešu un latviešu tradīcijas, latviskā dzīvesziņa, kristīgās vērtības. Kāpēc jūs nestāstāt par tām?”

R. Vējonis, kurš atšķirībā no Vairas Vīķes-Freibergas nav dainu un folkloras pētnieks, apliecina savu ciešo saistību ar dabu, kas visam dod enerģiju, – “līdzīgi kā tas bija senajās latviešu tradīcijās, kad mēs varbūt pielūdzām šos dabas dievus un…” Prezidentu pārtrauc un viņam iebilst: “Bet tad jau tās ir pagāniskās tradīcijas, bet tur ir rakstīts…”

Vejonis: “Kāpec pagāniskas, mēs lielā mērā daudzi no tā dzīvojam…”

Intervētājs ņirdz: “Par to dzīvesziņu, piemēram, zviedriem ir paradums kaut kad augustā ēst vēžus.”

Un tagad – uzmanību! Uldis Tīrons sakarā ar Sa­tversmes preambulu dodas uzbrukumā: “Es saprotu šīs valsts neatkarību, piemēram, tā, ka tā nemāca mani, kā dzīvot. Piemēram, nemāca, ka man jānodarbojas ar lībiešu tradīcijām vai kaut kādu pagānisku latvisko dzīvesziņu. Man varbūt ļoti patīk lasīt Platona dialogus, un neviens man nevar pieprasīt, lai Jāņos es lēktu pāri ugunskuram. Bet kaut kas līdzīgs tomēr jau ir ierakstīts tajā preambulā.”

Platona dialogus droši vien bija lasījis ne tikai Tīrons, bet arī Rainis, kura latviskums nav apšaubāms. Un, kas attiecas uz Jāņiem, ļaujiet man runāt! (Piedodiet, ka aizņemos kādas kontroversiālas grāmatas nosaukumu.) Tie ir Jāņi, kas ļāvuši saglabāt latviešu–kuršu un sēļu, zemgaļu un latgaļu identitāti visos laikos – “zem” Zobeņbrāļu ordeņa, poļiem, zviedriem, krieviem, vāciem, un Arvīds Janovičs Pelše zināja, ko darīja, aizliedzot Jāņus, jo līdz ar to tiek nokauta, apslāpēta latviskā identitāte, etniskā apziņa. Visus garus pēckara gadus, kad Latvijā nebija iespējams atzīmēt 18. novembra gadskārtu, Jāņi bija tie, kas vienoja, saliedēja dzimtenē mītošo tautu ar latviešu trimdu ASV, Kan­adā, Austrālijā.

Gluži tāpat kā manu tautu satur kopā ik pavasarī svinamie “Pesach” (“Passover”) svētki, kad tradicionālo mielastu – sederu – rīko Izraēlā un it visās jūdu diasporas zemēs, piedaloties gan cionistiem, gan anticionīsiem, ticīgajiem un agnostiķiem. Mēs lasām tekstus, kas pirms 1000 gadiem sakopoti nelielā gramatiņā Hagadā, uzsaucam tostus, notiesājam tradicionālos ēdienus, skaitām pantiņus. Tas ir mūsu dzīvesziņas aspekts, kas valdzina un vieno gan tos, kas lasa Platona dialogus, gan tos, kas pilda visus 613 Toras priekšrakstus, gan tos, kas nepaļaujas uz Dievu, bet tiecas saglabāt no mītiskajiem sentēviem mantoto etnisko pēctecību kā šo rindiņu rakstītājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Ir jau nu gan tā preambula smieklīga: tāds Levita vāju spēku darbiņš…

 2. Interesanti būtu uzzināt Tīrona dzīves kredo, mūsu izpratnē – dzīvesziņu. Kaut kas tokš viņš un viņā ir? Nu labi, draugi visā pasaulē, kuriem viņam kauns stāstīt par to ka esot latvietis, skolots kosmopolīts, skolots filosofs bet vai izskolojies. tas vēl jautājums? Ko viņš svin, ko dzer, ko ēd un ar ko guļ. Kas viņam pašam svēts, ja pārgudri gatavs visus pamācīt un apsmiet. Vai viņš ir tāds kā ”rasola” cienītājs, kaut kas no Platona, kaut kas no japāņiem, ķīniešiem, poļiem vai žīdiem. Kas kuru reizi pašam ir izdevīgi un moderni. Nevar būt, ka ir tikai, atvainojos, maiss ar s*****m? Ir tādi cilvēki, kas par dzimteni atzīst jebkuru vietu, kur viņu dibenam silti. Par citu viņiem nospļauties.

 3. Toda raba Gordon Efrayim!

  • Kad biju mazs bērns, ja nezināju ko pretiniekam citu teikt — rādīju mēli. Tu liecies apmēram tādā pašā līmenī.

   • Tur tik vien ka raktits;liels paldies, Gordons Efrajim! Rakstits ivrita – Izraelas valsts valoda.Efrajims ir Franka otrais vards.

 4. Kas ir Uldis Tīrons??

 5. Kauns par Tīronu!Lai arī Vējonis nevar lepoties ar augstu intelektu, tomēr jautājums un raksta virsraksts ir aizskarošs cilvēkiem, kas atbalsta latviešu dzīvesdziņu, pateicoties kurai mēs esam izdzīvojuši. Mēs vēl neesam tādi kosmopolīti kā tīroni.
  Kauns – kāpēc tā vajag pazemot latviešu tautu?

 6. “….un Arvīds Janovičs Pelše zināja, ko darīja, aizliedzot Jāņus, jo līdz ar to tiek nokauta, apslāpēta latviskā identitāte, etniskā apziņa.”
  ================================================================
  A.Pelše tiešām zināja, ko darīja brīvdienās un svētku dienās ievestais darbaspēks Latvijā no Austrumiem –
  tāpēc papildus brīvdienas atcēla, lai “ekonomisko izrāvienu” varētu īstenot. Latvieši kā svinēja, tā svinēja – nekādi tur Līgo aizliegumi reāli Hruščov-Brežņevlaikos nedarbojās. Neliejiet vasku, Gordon’ kung!

 7. Paldies par šiem vārdiem! I. V. ==Latvija un latvieši bija un būs. Metālkausētavā sārņi uzpeld virspusē un tos novirza priekš ostu un ceļu būves apakšējai kārtai, kura neredzēs saules gaismu un tā ir tikai piedalījusies pie melnā darba….

 8. Par nožēlu, tos, kurus mēģina atspēkot Franks, glābt vairs nevar. Ir ari tādi vecāki, kas bērna dēļ atdos visu savu dārgāko, bet ir arī tādi kas tik skaita apgrūtinājumus un laimīgi kad tiek no tiem vaļā. Ar to mēs sastopamies gandrīz vai katru dienu. Tas pats arī ar dzimteni. Acim redzot kaut kas ir pārtrūcis, varbūt gēnos. Domāju, ka tas Uldis arī brīvs no tādiem pārdzīvojumiem. Var nelekt pāri ugunskuram, nemīlēt alu un jāņu sieru, nemeklēt papardes ziedus, bet palikt Latvietim un neatļauties nirgāties par tiem pat jā kādrez, kas ir iznācis ne pārāk veiksmīgi. Man bieži nāk tāda doma, proti, kurā tad no tām divām sugam dabā ir tā īstākā, Dievam un dabai pieņēmāmāka. Pats gan Dievam neticu bet respektēju tos kas… Pelše un Kirhinšteins arī ir bijuši latvieši un viņiem arī bija tiesības uz savu viedokli.

  • Kirchensteins gan svineja Janus, tapat ka latviesu sarkanie strelnieki Maskava 1918. gada un pasomju latviesu trelnieku divizijas viri 1943, gada.

  • jūsu minētajiem bija savs viedoklis.Tikai tie viedokļi bija diametrāli pretēji.tālab nevajag abus bāzt vienā maisā. Bet pat pelše daļēji muldēja aiz bailēm no priekšniecības,kau arī bija boļševiks,bet K.bija inteliģents cilvēks,kuram tas viss šausmīgi riebās…

 9. Paldies par to, ko darāt mūsu tautas labā! Ticību un veselību Jūsu 90.gadu jubilejā!

 10. sociāli atstumtais Atbildēt

  Lai laba veselība Patriotam , kurš valdzinoši risina un uztur patiesi Patiesu tēmu !

 11. Paldies, Gordonam, kas neaizmirst savu Dzimteni un palīdz tās tautai. Gordonam ir Dzimtene Latvija, Tēvzeme Izraaēla un daudzu cilvēku silti laba vēlējumi Jaunajā gadā. U. Tīronam nav nekā – bastards, kas nespēj saprast, kas tas ir – Tēvzeme, ģimene, saknes.

  • slikti, ka tādi nelaimīgie bastardi tiek
   pielaisti masu mēdijiem…
   Līdzīgi ir ar “netradicionāli” sex-orientētajiem.

   • Varbūt “slikti” mankurtiem un krievu imperiālistiem, bet īstiem latviešiem — labi, ka mums ir tādi draugi kā F. Gordons.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+