×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. augusts, 2013
Drukāt

Raiskumā plosījies negants viesulis

Foto no Pārgaujas novada domes arhīva un Artis DrēziņšFoto no Pārgaujas novada domes arhīva un Artis Drēziņš

Pārgaujas novada Raiskuma pagasta centrā otrdien ap pieciem pievakarē plosījies virpuļviesulis.

 

Kā aģentūrai LETA stāstīja Pārgaujas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Jolanta Vaido-Zālīte, Raiskuma centrā nogāzti aptuveni divdesmit koki, no kuriem divi uzkrituši veikalam, vairāku ēku jumtiem norauts šīferis, vairākas āra tualetes iepūstas dīķos, kā arī nodarīti postījumi privātmāju apstādījumiem. Kā stāstījuši aculiecinieki, vēja virpulis liecis kokus no vienas puses uz otru, līdz beidzot tie nolūzuši. Lapas un putekļi esot uzgriezti pat 50 metru augstumā, saimniecības ēku durvis, kas atstutētas ar dzelzs stieni no iekšpuses, atspiestas un deformētas.

Vakar vakarā jau tika pabeigti parka sakopšanas darbi, nogāzušies koki sazāģēti, tika dedzināti pēdējie zari un grābtas lapas. Vēl tikai uz veikala vīdēja nolauzts ozola zars. Sētniece Marita Parkova kopā ar meitu un meitas draudzeni sakopšanas darbus bija uzsākusi pussešos no rīta. Vētras laikā viņai bijis bail un sēdējusi dzīvoklī, pat pie loga nepiegājusi. Sākumā nācis negaiss kā jau negaiss, bet tad vispirms sacēlies spējš vējš ar tam sekojošo lietu. Kādu kļavu viesulis vienkārši izrāvis no zemes un noguldījis. Lielais vējš plosījies kādas piecas minūtes.

Zemnieks Gatis Bērziņš, kura saimniecība “Birztalas” atrodas kilometru no Raiskuma centra piekalnītē, vētras brīdī atradies savā nelielajā kokzāģētavā.

“Viesulis nāca lejā no kalna starp divām mājām un tad sadalījās divos gabalos. Tie nebija tādi vertikāli, bet virpuļoja pa zemi. Skats un spēks viesuļiem bija baigs, man likās, ka kokzāģētava sabruks, tā līgojās no vienas puses uz otru, biju ļoti pārbijies,” stāsta G. Bērziņš.

Kaut arī saimniecībai ir nodarīti zaudējumi, vīrietis ironiski stāsta, ka sevi par cietušo neuzskata, vien par pārbijušos. Vistu kūts palikusi bez jumta, bet to tāpat bija nolēmis mainīt. No septiņdesmit vistām uz viņsaules laktu ar nezināmu nāves iemeslu devusies tikai viena klukstētāja. Āra tualeti viesulis iemetis piecdesmit metru attālā dīķī, vecam vītolam norāvis galotni un aiznesis metrus piecsimts. Kā sērkociņi izsvaidīta dēļu kaudze. Vairāki koki nogāzti tuvējā mežā, bet sētā – priede un bērzs.

{gallery id=”2007″}

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+