Foto – Shutterstock

Raizējas par indēm apģērbā 1

Itālijas plašsaziņas līdzekļi pauž bažas par Eiropas Savienībā nopērkamo tekstil­izstrādājumu ķīmisko sastāvu, jo, kā apgalvo Itālijas patērētāju žurnāls “Il Test”, ES teritorijā šūtie izstrādājumi tiek pārbaudīti mazāk nekā Ķīnā.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Par trauksmes aizsākumu šī mēneša sākumā kļuva Itālijas lielākās dzīvnieku aizsardzības biedrības “LAV” pētījums, kurā tika veiktas analīzes bērnu apģērbiem, kuros izmantotas dabiskās kažokādas, un divos no tiem lielā daudzumā tika atrasti kancerogēni hroma savienojumi. Pēc biedrības iesnieguma arī Itālijas Veselības ministrija pārbaudīja minētos tekstilizstrādājumus un kaitīgo vielu klātbūtnes dēļ aizliedza tirgot Itālijā ražoto “Blumarine” bērnu mētelīti ar trušādas kapuci un Vācijā ražoto “Christ” jēr­ādas sedziņu zīdaiņiem. “LAV” sava pētījuma ietvaros atklāja kaitīgu ķīmisku vielu klātbūtni arī dažos citos apģērbos, taču šajā gadījumā paši tirgotāji – “Woolrich” un “Dolce&Gab­bana” – izņēma no apgrozības “LAV” pārbaudītos kažokādu izstrādājumus, pirms Itālijas Veselības ministrija paguva tos nodot atkārtotām analīzēm. Dzīvnieku aizsardzības biedrība pārbaudīja tikai dabisko kažokādu izstrādājumus, bet patērētāju žurnāls “Il Test” pauž viedokli, ka arī par pārējiem apģērbiem nevaram justies īsti mierīgi.

“ES normatīvi šajā jomā pastāv,” paskaidroja profesors Džuzepe Bartolīni, kurš vada Izglītības ministrijai pakļautu laboratoriju, kas specializējusies audumu ķīmiskajās analīzēs. Tie apkopoti REACH regulā – Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 1. jūnija Regulā Nr.1907/2006, kas attiecas uz ķīmisko vielu reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežojumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Regulā ietvertas arī normas, kas attiecas uz apģērbiem, tomēr profesors Bartolīni uzskata, ka tās ir pārāk vājas. “Turklāt pastāv lielas atšķirības starp atsevišķām ES valstīm, jo dažas no tām ir atstājušas spēkā daudz stingrākus likumus, kuri bija spēkā jau pirms REACH regulas, bet vēl dažas citas pēc REACH regulas nolēma pieņemt papildu ierobežojumus valsts iekšienē. Piemēram, REACH regula un arī Itālijas likumi neparedz pārbaudīt formaldehīda klātbūtni tekstilizstrādājumos, bet Francija un Vācija šo vielu pārbauda un ierobežo.”

Žurnāls “Il Test” atklāj pārsteidzošu faktu – Ķīnas likumi paredz daudz stingrākus ierobežojumus ķīmisko vielu klātbūtnei tekstilizstrādājumos nekā ES, un bērnu apģērbiem prasības ir vēl augstākas nekā pārējām tekstilprecēm. Tas nozīmē, ka ES uzņēmumiem, kuri vēlas eksportēt uz Ķīnu, eksporta precēm jāatbilst daudz stingrākiem ķīmiskā sastāva kritērijiem nekā precēm, ko pārdod uz vietas. Un, no otras puses, Ķīnas uzņēmumi drīkst sūtīt uz ES arī tādus tekstil­izstrādājumus, ko pašu mājās nedrīkstētu pārdot neatļautu ķīmisku vielu klātbūtnes dēļ.

Turklāt arī Eiropā aizliegto vielu klātbūtne tekstilizstrādājumos ne vienmēr tiek pārbaudīta un atklāta. Profesors Bartolīni ir novērojis, ka Vācijā un Ziemeļeiropas valstīs pārbaudes ir rūpīgākas, bet Itālijā ir lielākas iespējas apiet likumus.