Foto – AFP/LETA

Raķešu triecieni Sīrijai varētu sākties jau šonakt 0

ASV spēku raķešu triecieni Sīrijai kā atbilde uz ķīmisko ieroču lietošanu varētu sākties jau šonakt un ilgt trīs dienas nolūkā drīzāk brīdināt, nevis gāzt Sīrijas prezidentu Bašaru Asadu vai sagraut viņa armiju, ziņo raidsabiedrība NBC, atsaucoties uz avotiem ASV valdībā.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

Pentagons izplānojis trīs dienas ilgus raķešu triecienus, kam sekotu stāvokļa stratēģisks izvērtējums un tālāko mērķu noteikšana. Raķetes tiktu palaistas no ASV karakuģiem un zemūdenēm Vidusjūrā, kur atrodas arī vairāki britu flotes karakuģi. Īpaša stratēģiska nozīme ir britu aviobāzei Kiprā, kas atrodas tikai pārsimt kilometru no Sīrijas.

 

Nepopulāra akcija

Lai gan Valsts departaments atzinis, ka vēl nav saņemts ANO inspektoru un izlūkdienestu ekspertu apstiprinājums, ka Asada režīms lietojis ķīmiskos ieročus, jau esot “pilnīgi skaidrs”, ka par to atbildīga ir Asada valdība. ASV viceprezidents Džons Baidens kara veterānu saietā Hjūstonā bez aplinkiem paziņojis, ka “ķīmiskie ieroči ir tikuši lietoti”. “Neviens nešaubās, ka nevainīgi vīrieši, sievietes un bērni kļuvuši par ķīmisko ieroču uzbrukuma upuriem Sīrijā, un nav šaubu, kas ir atbildīgs par ķīmisko ieroču neģēlīgo lietošanu – tas ir Sīrijas režīms,” teica Baidens. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs apzīmējis Sīrijas ķīmiskos uzbrukumus kā “morālu neķītrību” un apsūdzējis Asada režīmu ne tikai ķīmisko ieroču lietošanā, bet arī to izmantošanas pierādījumu slēpšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizsardzības ministrs Čaks Heigels paziņojis, ka ASV ir gatavas dot triecienus Sīrijai, ja prezidents Baraks Obama dos pavēli. Sabiedriskās domas aptauja liecina, ka karadarbība pret Sīriju būtu nepopulārākā militārā akcija ASV vēsturē, ko atbalstījuši tikai deviņi procenti aptaujāto amerikāņu.

Polija izteikusi šaubas par to, vai ir nepieciešams militārs uzbrukums Sīrijai, šādi novirzoties no līdzšinējās stingrās sekošanas Vašingtonas kursam.

Polijas premjerministra Donalda Tuska paziņojums, ka Polija nepiedalīsies uzbrukumā Sīrijai, izskanējis laikā, kad Vašingtona, Londona un Parīze arvien aktīvāk aģitē par šāda uzbrukuma īstenošanu. Polijai bijis viens no lielākajiem kontingentiem ASV vadītajos karos Irākā un vēlāk arī Afganistānā, kur joprojām ir 1600 poļu karavīru. Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis pirms mēneša paziņoja, ka viņa valsts ierobežos līdzdalību operācijās ārzemēs un koncentrēsies uz bruņoto spēku modernizāciju pašu mājās.

Baltā nama runasvīrs Džejs Kārnijs paziņojis, ka netiek apsvērta Asada tieša gāšana.

“Starp mūsu izskatītajām iespējamībām nav režīma maiņa,” apgalvoja Kārnijs. “Tās ir saistītas ar atbildi uz starptautisko likumu skaidru pārkāpumu, kas aizliedz ķīmisko ieroču lietošanu.”

Republikāņu senators Džons Makeins, Vjetnamas kara veterāns un autoritāte militāros jautājumos, mudināja prezidenta Baraka Obamas administrāciju iet tālāk, aicinot ASV un to sabiedrotos piegādāt ieročus opozīcijas spēkiem Sīrijā. “Šajā situācijā ir svarīgi noskaidrot, vai tas būs tikai atmaksas trieciens, kam nav ilgstoša iespaida, vai rīcība, kas mainīs notikumu attīstību uz vietas Sīrijā,” teica Makeins.

Reklāma
Reklāma

 

Asads zaudē kontroli?

Daži analītiķi, tajā skaitā ASV pētniecības centra “Stratfor” eksperti, pauž izbrīnu un neizpratni, ka Asads būtu pavēlējis lietot ķīmiskos ieročus, lai gan ASV prezidents Obama bija brīdinājis, ka šo ieroču lietošana būtu sarkanās līnijas pārkāpums, kam sekotu prettrieciens. Asada rīcība ir vēl neizprotamāka, ņemot vērā, ka pēdējās nedēļās režīma armija guva virsoku pār opozīcijas spēkiem. ANO un Arābu līgas īpašais vēstnieks Sīrijā Lahdars Brahimi vakar paziņojis, ka 21. augustā Damaskas pievārtē notikušajā uzbrukumā neapšaubāmi pielietota ķīmiska viela, kas nogalinājusi simtiem cilvēku. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka starptautisko militāro operāciju Sīrijā iespējams uzsākt vienīgi ar ANO Drošības padomes pilnvarojumu.

Par rīkojumu lietot ķīmiskos ieročus aizdomās tiek turēts Sīrijas prezidenta Bašara Asada brālis Mahers Asads, kurš komandē Republikānisko gvardi, atzinusi ANO amatpersona, kas seko bruņotajiem konfliktiem reģionā. Taču daži eksperti šaubās, ka tik svarīgs lēmums būtu ticis pieņemts bez prezidenta Asada ziņas.

ASV, Britānija un Francija palīdzējušas “teroristiem” Sīrijā izmantot ķīmiskos ieročus un šie paši grupējumi izmantos tos pret Eiropu, paziņojis Sīrijas ārlietu ministra vietnieks Faisals Mikdads. Vakar runājot ar žurnālistiem Damaskā, viņš apliecināja, ka iesniedzis ANO ķīmisko ieroču inspektoriem pierādījumus, ka “bruņotie teroristu grupējumi” izmantojuši zarīna gāzi.

 

Grib juridisku pamatojumu

Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons šodien sasaucis parlamenta ārkārtas sēdi, kur jāizskata jautājums par valsts bruņoto spēku piedalīšanos triecienā Sīrijai. Opozīcijā esošās Leiboristu partijas pārstāvis paziņojis, ka “mēs gribam redzēt skaidru juridisku pamatojumu jebkādai rīcībai”, tas ir, ANO ieroču inspektoru liecību un Drošības padomes lēmumu. Kā atzīmē britu prese, leiboristi nav aizmirsuši, ka savulaik premjerministrs Tonijs Blērs bez parlamenta lēmuma vienpersoniski lēma par Britānijas bruņoto spēku iesaistīšanu karā Afganistānā un Irākā. Kemerons iesniedzis ANO Drošības padomē rezolūcijas projektu par Sīrijas iedzīvotāju pasargāšanu no ķīmiskajiem ieročiem, taču to visdrīzāk kārtējo reizi nobloķēs Krievija un Ķīna. Britu amatpersonas apgalvo, ka Sīrija ir pārkāpusi 1993. gada starptautisko konvenciju par ķīmisko ieroču lietošanas aizliegšanu, tāpēc trieciens esot pamatots, taču eksperti atzīst, ka juridiskas šaubas saglabājas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.