×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
25. septembris, 2014
Drukāt

Rakstītājas dziesmas skanēs Cēsu koncertzālē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas Radio koris

Latvijas Radio kora, diriģenta Sigvarda Kļavas un režisora Roberta Rubīna veidotais koncertuzvedums “Rakstītāja” dodas uz jaunatklāto Vidzemes koncertzāli “Cēsis”. Uzvedums, kas gaidāms 27. septembrī, ir veltījums dzejnieces un folkloras teicējas Broņislavas Martuževas 90 gadu jubilejai, un tajā skan Jāņa Lūsēna, Mārtiņa Brauna, Valta Pūces, Imanta Kalniņa dziesmas ar Broņislavas Martuževas dzeju. Uzvedumā piedalās instrumentālā grupa, kā arī solisti Ieva Kerēvica un Daumants Kalniņš.

Broņislava Martuževa aizgāja mūžībā 2012. gada februārī, atstājot deviņus dzejoļu krājumus, kuros izjustā, vienkāršā valodā un ar vissvētāko mīlestību runājusi par savu dzimteni un Latvijas vēstures notikumiem. Broņislava bija laikmeta leģenda un Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece, kā Nacionālās pretošanās kustības dalībniece un atbalstītāja viņa izcietusi sodu dažādās nometnēs Sibīrijā. Viņa bija arī izcila folkloras teicēja ar skaistu balsi, muzikāli apdāvināta, spēlēja cītaru un akordeonu, viņa sacerējusi, piemēram, Atmodas laikā plaši pazīstamo dziesmu “Jaunība, jaunība, sārtais vīna trauks”.

Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā sadarbībā ar komponistiem Mārtiņu Braunu, Imantu Kalniņu, Jāni Lūsēnu un Valtu Pūci apzinājuši Broņislavas Martuževas literāro mantojumu, tādējādi tapis koncertuzvedums “Rakstītāja”, kas nu jau izskanējis vairākās Latvijas pilsētās.

Muzikālais stāsts ved pa Martuževas dzīves takām, atklājot dažādas dzejnieces bagātā mūža epizodes, viņas pārdzīvojumus, sapņus un ilgas. Tā libreta mugurkauls ir autobiogrāfisks – meitenes, jaunas sievietes dzīvesstāsts –, gan slēpjoties mājas bunkurā, gan pārdzīvojot, sapņojot, ilgojoties, dziedot un rakstot.

“Koncertuzvedums “Rakstītāja” ir plānots, auklēts kā muzikāls stāsts par izcilu un apbrīnas vērtu, dižu personību. Ne tikai radošu personību, bet personību, kas liek mums aizdomāties par mūsu dzīves jēgu, par mūsu dzīves sūtību, par mūsu spēku izdzīvot jebkuros dzīves apstākļos,” par uzvedumu saka S. Kļava. “Broņislavas Martuževas dzīvesstāsts kaut kādā veidā mani personīgi ir uzrunājis ļoti tieši, bez nekādiem intelektuāliem filtriem. Tā ir ļoti kaila un brīžiem asa patiesība, aiz kuras nemaz nevar tik viegli paslēpties.”

Diriģents uzsver, ka katrs uzveduma dalībnieks mēģinājis pieķerties pie Broņislavas Martuževas priekšauta stūrīša un pateikt – mēs arī gribam būt kaut nedaudz tik izturīgi, kaut nedaudz tik lieli, spējīgi pietuvoties šim cilvēciskam lielumam. “Arī pats muzikālais stāsts būs patiess savā sirsnībā,” piebilst S. Kļava.

Līdzās Latvijas Radio kora balsīm Sigvarda Kļavas vadībā uzvedumā solo skanēs dziedātājas Ievas Kerēvicas balsī, skanēs arī Gundegas Krūmiņas mecosoprāns, Daumanta Kalniņa balss un oboja, kā arī Jāņa Strazdiņa bass. Instrumentālajā grupā – Indulis Cintiņš (vijole), Aldis Liepiņš (klavieres), Ivo Krūskops (sitaminstrumenti), Artūrs Noviks (akordeons), Mareks Auziņš (kontrabass).

Varbūt noder

Koncerts – 27. IX 17.00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Cena: EUR 7 – 15.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+