Apbrīno

Rakstnieka murgi filmā “Aiz kraujas rudzu laukā” 16

Publicitātes foto

Darba “Uz kraujas rudzu laukā” autors Džeroms D. Selindžers kļuvis par biogrāfiskās drāmas “Aiz kraujas rudzu laukā” galveno varoni.

Slavenību dzīvesstāsti vienmēr interesējuši kino skatītājus, un viņu vidū ir arī Džeroms D. Selindžers, viens no oriģinālākajiem amerikāņu autoriem, kura dzīve aprāvās pirms septiņiem gadiem, kad viņš tik daudzus gadus bija pildījis sev doto solījumu un kopš 1965. gada nebija publicējis nevienu vārdu, nesniedza intervijas (pēdējā publicēta 1980. gadā) un dzīvoja prom no sabiedrības acīm. 1951. gadā izdotais romāns “Uz kraujas rudzu laukā” ir viņa visslavenākais darbs, un ar to pietika, lai Selindžeru pieskaitītu ne tikai 20. gadsimta literatūras klasiķiem. Galvenajā varonī Holdenā Kolfīldā sakausētā pēckara pieredze gan sabalsojas ar autora biogrāfiju, gan ļauj vilkt paralēles ar tūkstošiem citu jaunu cilvēku dzīves gājumiem pagājušā gadsimta pirmajā pusē.

To, vai Selindžers bija likteņa mīlulītis, nepateikt, taču viņš pats, šķiet, priekšroku deva skeptiskākam un krietni pesimistiskākam pasaules tvērumam. Ne tēvs atbalsta viņa centienus, ne mīļotā meitene, ne apkārtējie, un pat literatūras pasniedzējs atļaujas viņa darbu izķidāt līdz pēdējai detaļai pārējo studentu acu un ausu priekšā. Bet, kā atklājas, tieši tas cerību spārnotajam Selindžeram bija vajadzīgs – pamatīgs grūdiens, kas liks paskatīties no cita skatpunkta, lai izdarītu to, uz ko neviens cits nebija spējīgs. Proti, pēc ļoti traumatiskās pieredzes Otrā pasaules kara ierindā, kur viņš arī uzzināja, ka kvēli mīlētā Ūna izlēmusi par labu Čārlijam Čaplinam un kļuvusi par viņa ceturto – kā vēlāk atklājās, arī pēdējo – sievu, viņš nolemj stāties pretī saviem murgiem ne tikai psihoterapeita kabinetā, bet arī pie rakstāmmašīnas, un viss pārējais jau ir vēsture.

Pēc pirmizrādes Sandensā filmai “Aiz kraujas rudzu laukā” tika dota zaļā gaisma, lai nokļūtu kinoteātros. Taču pieticīgās atsauksmes un šabloniskais karkass, kurā mīt Selindžers un pārējie šā kinodarba varoņi, laupījis tai iespēju kļūt par patiesi aizraujošu materiālu. Taču faktoloģisku nianšu bagātais stāstījums akurāt radīts, lai iepazītos tuvāk ar autoru, kurš vairāk nekā pusgadsimtu dzīvoja, devis priekšroku vienpatībai – droši vien tādu dzīvi izvēlētos arī Holdens Kolfīlds.

 

“Aiz kraujas rudzu laukā”/”Rebel in the Rye”

ASV, 2017.

Režisors: Denijs Strongs

Lomās: Nikolass Holts, Zūija Doiča, Kevins Speisijs, Sāra Paulsone, Viktors Garbers, Houpa Deivisa

No 13. oktobra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”, “K Suns”, kā arī Siguldā, Cēsīs, Valmierā un Ventspilī

LA.lv